Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2017-11-17 08:00:00
Newsletter

55. rocznica śmierci Stanisława Mielecha

Autor: Łukasz Tyborowski Fot. Archiwum Legii Warszawa
Dokładnie 55 lat temu, 17 listopada 1962 roku, odszedł od nas Stanisław Mielech - jedna z najważniejszych postaci w historii klubu z Łazienkowskiej.

Wybitny człowiek, znakomity piłkarz, dziennikarz, działacz sportowy, doktor prawa oraz - co dla nas najważniejsze - współzałożyciel Legii Warszawa i pomysłodawca jej nazwy. Stanisław Mielech wziął udział w zebraniu założycielskim Legii Warszawa w 1916 roku, podczas którego wymyślił dla naszego klubu nazwę „Drużyna Sportowa Legia”. W dniu swoich 23. urodzin był uczestnikiem historycznego spotkania pomiędzy Legią a Polonią Warszawa, rozegranym w 1917 roku na Agrykoli. Mecz zakończył się remisem, a strzelcem gola dla Legii był właśnie Stanisław Mielech. Bramka padła w ostatniej minucie spotkania.

 

 Rok 1917. Drużyna Legii na boisku Agrykoli. Od lewej stoją: Knapik, Wójcicki, Poznański, NN, Mielech, Kogut (gościnnie), Hardt, Bilor.

 

W barwach naszej drużyny „Mieloch” grał w latach 1916-1917 oraz 1923-1927. W lidze zagrał tylko raz i miało to miejsce również w spotkaniu z Polonią, rozegranym 10 kwietnia 1927 roku i zakończonym remisem 2:2. W 1933 roku Mielech wcielił się w rolę trenera Legii. Poprowadził zespół w 12 spotkaniach, a później na stanowisku szkoleniowca zastąpił go Austriak Gustav Wieser. Ponadto, już po zakończeniu kariery, wydał publikację z okazji 50-lecia Legii Warszawa, w której opisał przedwojenną historię drużyny Wojskowych (lata 1916-1939). Zwieńczeniem jego kariery było pełnienie funkcji wiceprezesa PZPN od 1946 roku. Zmarł w Warszawie 17 listopada 1962 roku. Został pochowany na Powązkach.

 

 Grób ś.p. Stanisława Mielecha na stołeczych Powązkach.

 

Śledząc poczynania Wojskowych, pamiętajmy o tych, dzięki którym Legia Warszawa od 101 lat istnieje i funkcjonuje w polskim sporcie. Stanisław Mielech we współpracy z innymi, wybitnymi legionistami położył fundamenty pod stworzenie naszej ukochanej drużyny. Czcijmy pamięć tych, którym zawdzięczamy istnienie Legii.

TUTAJ znajdziecie wskazówki, jak dotrzeć na grób Stanisława Mielecha, zaś W TYM MIEJSCU przeczytacie historię jednego z najwybitniejszych legionistów w historii.

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN