Legia Warszawa
vs KuPS Kuopio
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-11-17 00:05:00
Newsletter

56. rocznica śmierci Stanisława Mielecha

Autor: LW, JJ, ŁT Fot. Archiwum Legii Warszawa
56 lat temu, 17 listopada 1962 roku, zmarł Stanisław Mielech - jedna z najważniejszych postaci w historii klubu z Łazienkowskiej. Wybitny człowiek, znakomity piłkarz, dziennikarz, działacz sportowy, doktor prawa oraz - co dla nas najważniejsze - współzałożyciel Legii Warszawa i pomysłodawca jej nazwy.

Stanisław Feliks Mielech przyszedł na świat 29 kwietnia 1894 we wsi Stany. W latach 1916-1917 był zawodnikiem legionowej drużyny sportowej, sześć lat później także drużyny Legii, której nazwy był pomysłodawcą. „W kwietniu 1916 roku w budynku 'Sztabówki' zebrali się wszyscy piłkarze i ich kibice na 'walnym zebraniu', którego celem było założenie klubu. (...) Po oficjalnym zatwierdzeniu barw biało-czarnych długo dyskutowano nad nazwą klubu. Nazwy 'Drużyna Komendy Legionów' nie chciano przyjąć, bo liczyliśmy się z tym, że będziemy mieć w naszym składzie piłkarzy również spoza Kompanii Sztabowej. Odrzucono też nazwę 'Styr', jako że nad Styrem nie mieliśmy przecież przebywać stale. Wreszcie na mój wniosek, poparty przez chorążego Wasseraba, zgodzono się na nazwę 'Drużyna Sportowa Legia'. Nazwa przypominała Legiony” - wspomina Mielech w swojej książce „Sportowe sprawy i sprawki”. Był on także jednym z założycieli naszego Klubu.

 

 Rok 1917. Drużyna Legii na boisku Agrykoli. Od lewej stoją: Knapik, Wójcicki, Poznański, NN, Mielech, Kogut (gościnnie), Hardt, Bilor.

 

Stanisław Mielech w dniu swoich 23. urodzin był również uczestnikiem historycznego spotkania pomiędzy Legią a Polonią Warszawa, rozegranym w 1917 roku na Agrykoli. Mecz zakończył się remisem, a strzelcem gola dla Legii był właśnie Mielech. Bramka padła w ostatniej minucie spotkania.

W barwach naszej drużyny „Mieloch” grał w latach 1916-1917 oraz 1923-1927. W lidze zagrał tylko raz i miało to miejsce również w spotkaniu z Polonią, rozegranym 10 kwietnia 1927 roku i zakończonym remisem 2:2. W 1933 roku Mielech wcielił się w rolę trenera Legii. Poprowadził zespół w 12 spotkaniach, a później na stanowisku szkoleniowca zastąpił go Austriak Gustav Wieser. Ponadto, już po zakończeniu kariery, wydał publikację z okazji 50-lecia Legii Warszawa, w której opisał przedwojenną historię drużyny Wojskowych (lata 1916-1939). Zwieńczeniem jego kariery było pełnienie funkcji wiceprezesa PZPN od 1946 roku. Zmarł w Warszawie 17 listopada 1962 roku. Został pochowany na Powązkach.

 

 Grób ś.p. Stanisława Mielecha na warszawskich Powązkach.

 

Śledząc poczynania Wojskowych, pamiętajmy o tych, dzięki którym Legia Warszawa od 101 lat istnieje i funkcjonuje w polskim sporcie. Stanisław Mielech we współpracy z innymi, wybitnymi legionistami położył fundamenty pod stworzenie naszej ukochanej drużyny. Czcijmy pamięć tych, którym zawdzięczamy istnienie Legii.

TUTAJ znajdziecie wskazówki, jak dotrzeć na grób Stanisława Mielecha, zaś W TYM MIEJSCU przeczytacie historię jednego z najwybitniejszych legionistów w historii.

 

***

 

Grzegorz Karpiński, historyk badający początki klubu i kibic Legii Warszawa, tak wspominał osobę Mielecha i jego role w procesie powstania Legii Warszawa w jednym z wywiadów dla Legia.com z okazji stulecia Wojskowych:

 

Legia.com: - Jesteś twórcą rozdziałów "Księgi Stulecia", które opisują najmniej jak dotąd eksplorowany przez historyków okres - powstanie Legii i lata przed II wojną światową. Naszą rozmowę zacznę od najprostszego pytania: dlaczego obchody stulecia zaczynamy w kwietniu?

 

Grzegorz Karpiński: - Dlatego gdyż naszą wiedzę dotyczącą początków Legii opieramy o wspomnienia założycieli Klubu, przede wszystkim Stanisława Mielecha. To właśnie od niego pochodzi duży opis zebrania założycielskiego. Odbyło się ono w Legionowie, miasteczku zbudowanym dla legunów na froncie wołyńskim, właśnie w kwietniu roku 1916. Przekaz bezpośredniego uczestnika zebrania założycielskiego jest dla nas kibiców podstawową wykładnią w tej sprawie, bo w końcu kto może lepiej wiedzieć, kiedy założono Legię, niż jej założyciel?

 

- (…) Założyciele klubu od początku używali nazwy Legia?

 

- Tak, od pierwszego dnia istnienia. Na zebraniu założycielskim przyjęto nazwę, barwy, ustanowiono zarząd, powołano prezesa. Legia była klubem w pełnym znaczeniu. Są zachowane dokumenty z tamtego okresu, które będą zaprezentowane w "Księdze Stulecia Legii", w których występuje nazwa "Drużyna Sportowa Legia". Również wspomnienia Stanisława Mielecha są w tej kwestii jednoznaczne.

 

- (…) W micie założycielskim Legii osobą kluczową jest Stanisław Mielech. Mam wrażenie, że przez lata jego postać nie miała tak godnego uhonorowania, na jakie z pewnością zasłużyła. Starasz się to zmienić…

 

- Zdecydowanie jest to osoba kluczowa, jeśli chodzi o Legię przedwojenną. Po pierwsze - to on stworzył tę pierwszą drużynę i w zapisach historycznych widać jego wielkie przy tym zaangażowanie. Również później, przy reaktywacji Legii w 1922 roku, Mielech od pojawienia się w klubie z początkiem 1923 roku bardzo się udzielał - stał się kapitanem tej drużyny, był jej napastnikiem oraz nauczycielem tych wszystkich piłkarzy, którzy reprezentowali Legię. Z opisów prasy i jego wspomnień wynika, że on po prostu tych zawodników nauczał piłkarskiego fachu. Później został też kierownikiem i trenerem Legii - zaliczył prawie wszystkie szczeble hierarchii klubowej, jako pierwszy gromadził dokumentację dotycząca działalności klubu, nie był tylko prezesem. Przez lata był człowiekiem od "czarnej roboty". Ten okres był ciężki dla Legii - w latach dwudziestych, do 1926 roku, to dzięki takim ludziom jak Mielech, jak Wasserab czy Knapik Legia nie upadła. Wtedy była to drużyna dość słaba, z roku na rok rozwijająca się, nie miała za mocnych podstaw i w każdej chwili mogło się to różnie potoczyć. Dziś kibice słusznie doceniają wybitnych zawodników, stawiając im pomniki, ale trzeba pamiętać, że gdyby nie Mielech, gdyby nie Wasserab, Legii dziś by mogło w ogóle nie być. Takie było znaczenie tamtych ludzi.


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN