Legia Warszawa
vs Raków Częstochowa
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-12-16 11:00:00
Newsletter

Akademia: Jak wygląda ścieżka dla zawodników Legia Soccer Schools

Autor: Jakub Wydra Fot. Aleksandra Wór
W drużynach U10-U13 Akademii Legii gra obecnie 23 zawodników, którzy w przeszłości ćwiczyli w Legia Soccer Schools - część przed przyjściem do Akademii trenowała tylko w Legia Soccer Schools, a część w Legia Soccer Schools i jednocześnie w innym klubie. Pokonywali kolejne poprzeczki w systemie Legii Warszawa i dzięki bliskiej współpracy Akademii z Legia Soccer Schools mogą rozwijać swój talent w trudniejszym środowisku. - W Akademii rozmawiamy już o kolejnych chłopcach, którzy mogą do nas dołączyć - mówi Sebastian Różycki, koordynator U5-U12.

Legia Soccer Schools najpierw zaprasza chłopców i dziewczynki na zajęcia Piłkarskich Przedszkoli (wiek 3-6 lat), skąd później trafiają oni do Szkół Piłkarskich (6-11 lat). Jednocześnie mają oni możliwość rozwijania umiejętności indywidualnych w programach Szkół Techniki (6-14 lat), Szkoły Bramkarzy (7-14 lat) oraz Szkoły Motoryki (6-14 lat). Właśnie w projekcie Szkół Piłkarskich coraz częściej swoich przyszłych zawodników wyszukuje Akademia Legii. Nasi trenerzy, koordynatorzy i skauci obserwują treningi oraz mecze drużyn Legia Soccer Schools, starajac się wyłonić zawodników, którzy już dziś są gotowi, by do nas dołączyć. 

 

Zawodnicy rozwijają się, jeśli środowisko treningowe nie jest za łatwe, ale też nie za trudne. Z myślą o tym w Legia Soccer Schools stworzono Grupy Wiodące Szkół Piłkarskich, do których trafiają wyróżniający się chłopcy w kat. U8, U9, U10 i U11 z czterech ośrodków Legia Soccer Schools -  Łazienkowska 3, Praga, Bemowo, Targówek. Dwie najstarsze grupy - U10 i U11 - zostały również zgłoszone do rozgrywek Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej jako drużyny Legii Warszawa i składają się z 12-14 chłopców.

 

Do Grup Wiodących mają szansę trafić zawodnicy, dla których środowisko treningowe w ich własnym zespole staje się zbyt łatwe. W ten sposób chłopcy pokonują kolejne poprzeczki w piłkarskiej piramidzie Legii Warszawa, mając również szansę na występy ligowe w barwach naszego klubu. Pozostali chłopcy trenują w tym czasie w swojej grupie, grają mecze w turniejach wewnętrznych i sparingach, starając się dojść do poziomu Grupy Wiodącej - o ile oczywiście mają rozbudzone takie potrzeby, bo zajęcia piłkarskie mogą traktować po prostu jako sposób na spędzenie czasu.

 

- Grupa Wiodąca ma być środowiskiem skupiającym najlepszych na ten moment chłopców ze Szkół Piłkarskich Legia Soccer Schools. Trening zawodników o podobnym poziomie to inna intensywność pracy, wyższy poziom rywalizacji, większe wymagania. To czynniki, które mają stymulować rozwój zawodników, przyspieszać go. Trenując w bardzo zróżnicowanym środowisku, gdzie poziom chłopców byłby drastycznie różny, rozwój wszystkich jednostek mógłby zostać spowolniony. Stwarzając najzdolniejszym jednostkom trudne środkowisko, dając im szansę rywalizacji na wyższym poziomie, wymuszamy na nich wykorzystywanie maksimum umiejętności i potencjału. To z kolei ma im pomóc pokonywać kolejne szczeble, stawać się coraz to lepszym zawodnikiem. Tak samo działa to dla chłopców, którzy jak dotąd nie otrzymali szansy treningów w Grupie Wiodącej i pozostają w swoim zespole: oni najpierw muszą stać się absolutnymi liderami w swoim środowisku, nabywać pewność siebie, zanim będą w stanie zrobić kolejny krok - wyjaśnia Adam Orlikowski odpowiedzialny za projekt Legia Soccer Schools.

 

Grupa Wiodąca w rocznikach 2008 i 2009 występuje w ligach MZPN, co sprawia, ze na tym poziomie rozgrywek Legia Warszawa ma po dwie drużyny - pierwsza to zespół Akademii, druga to Grupa Wiodąca.

 

- Trenerzy zespołów Akademii w tych kategoriach uważnie przyglądają się chłopcom z Grup Wiodących, najzdolniejsi docelowo mają być w odpowiednim momencie przesuwani do zespołów APLW. Zdarza się też, że chłopcy z Legia Soccer Schools zastępują w lidze drużynę Akademii, albo rywalizują w rozgrywkach w przemieszanych składach - dodaje Orlikowski.

 

- Dzięki temu, że Grupy Wiodące zgłoszone są do rozgrywek ligowych, zawodnicy z Legia Soccer Schools mają możliwość rywalizacji na wyższym poziomie, w trudniejszym środowisku pozwalającym na ich rozwój w maksymalnym stopniu. To środowisko jest przede wszystkim dostosowane do ich umiejętności i potrzeb - dodaje Sebastian Różycki, Koordynator Bloku U5-U12 w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

 

Jak z kolei można dostać się do samych Grup Wiodących w Legia Soccer Schools?

 

- Proces awansu do Grup Wiodących trwa nieprzerwanie, dlatego każdy zawodnik, który będzie przejawiał predyspozycje by trafić do trudniejszego środowiska, awansuje do Grupy Wiodącej. O awansie decydują trzej koordynatorzy, wspólnie z trenerami, którzy na co dzień z bliska przyglądają się chłopcom z Legia Soccer Schools, zarówno w środowisku treningowym, jak i meczowym - opisuje Różycki.

 

 

Drużyna U10 powstała latem br. - trafiło do niej siedmiu chłopców ze Szkół Piłkarskich Legia Soccer Schoolsi pięciu z polecenia działu skautingu. Drużyna U9/U8 w strukturach Akademii to grupa, która powstanie zimą. Na podstawie obserwacji naszych trenerów i skautów poszczególni chłopcy otrzymają zaproszenie, Akademia Legii będzie chciała im się przyjrzeć w celu stworzenia latem przyszłego roku drużyny U10 (rocznik 2010). Podstawą drużyn U9, U10 i U11 są Szkoły Piłkarskie Legia Soccer Schools.

 

- W przyszłości chcielibyśmy mieć po kilka Grup Wiodących w danym roczniku, tak by występowały one na różnych poziomach lig mazowieckich i stopniowo pięły się coraz wyżej, podnosząc sobie poprzeczkę i poziom rywalizacji. Gdy zwiększymy liczbę boisk przy ul. Łazienkowskiej, będziemy też chcieli rozszerzyć projekt Szkół Piłkarskich Legia Soccer Schools aż do kategorii U15 - dodaje Orlikowski.

 

- Rozwój dzieci nie jest linearny. Jedni rozwijają się szybciej, inni wolniej, jedni bardziej regularnie, inni mniej regularnie. Pobyt w Legia Soccer Schools sprawia, że chłopiec pojawia się u nas na horyzoncie. Jeśli w przyszłości rozwinie się prawidłowo, to nie będzie dla naszych trenerów nową postacią, będziemy znali jego otoczenie, rodziców, środowisko, w którym się wychowuje. A dodatkowo, wiemy, że jest związany z naszym klubem, co ma szansę pomóc mu w transferze - wyjaśnia Różycki.

 

 

Zawodnicy z Legia Soccer Schools z roczników 2008 i 2009 uczestniczą też w klasach sportowych pod patronatem Akademii Legii w Szkole Podstawowej nr 392. Wiosną  wywalczyli sobie miejsce w naborze do klasy 4 i 5, dzięki czemu w ramach zajęć szkolnych mają treningi doszkalające pod okiem trenerów Akademii i wraz z innymi zawodnikami Akademii (więcej w materiale Canal+ TUTAJ). Daje to również naszym szkoleniowcom możliwość dalszego przyglądania się dzieciom z Legia Soccer Schools. Wiosną przyszłego roku Akademia Legii zorganizuje kolejne nabory - tym razem do klasy 4, która ruszy we wrześniu 2019 roku.


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN