Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2017-11-22 15:53:00
Newsletter

Big 6: pierwsze szkolenie dla trenerów za nami

Autor: Jakub Wydra Fot. Jacek Prondzynski, Mateusz Kostrzewa
17-18 listopada na obiektach Legii Warszawa odbyło się pierwsze szkolenie dla trenerów akademii piłkarskich zrzeszonych w ramach inicjatywy ''The Big Six''. Szkoleniowcy kategorii U8-U13 Lecha Poznań, Jagiellonii Białystok, Zagłębia Lubin, Lechii Gdańsk, Pogoni Szczecin raz Legii Warszawa mieli okazję wymieniać się swoją wiedzą i doświadczeniem, zarówno w zakresie teorii, jak i praktyki treningu piłkarskiego w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szkolenie trwało przez dwa dni i obejmowało między innymi prelekcję Piotra Urbana na temat Akademii i systemu szkolenia w hiszpańskiej Osasunie Pampeluna, teoretyczny i praktyczny wykład na temat indywidualnego działania w kategorii U8/U9 przeprowadzony przez trenerów z Akademii Lecha Poznań, wykład o mikrocyklu treningowym U11 w Akademii Lechii Gdańsk, oraz mikrocyklu U12 Legii Warszawa, a także na temat doskonalenia obszaru psychologii sportowej w zajęciach piłkarskich.

 

Skąd w ogóle pomysł na inicjatywę „Wielkiej szóstki”? - Spotkałem się we Wronkach na kawę z Rafałem Ulatowskim (koordynator szkolenia Akademii Lecha Poznań – przyp. red.). Chciałem pogadać o tym, co dzieje się w polskiej piłce młodzieżowej. Długo rozmawialiśmy, zastanawiając się nad pomysłami mogącymi pchnąć do przodu rozwój krajowych akademii. Właśnie wtedy wspólnie stworzyliśmy projekt „Big 6”. Jego celem jest wspieranie Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i całej polskiej piłki, w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży, wymiany wiedzy i doświadczeń, stymulowania wzajemnie swojego rozwoju – przedstawia kulisy powstania grupy Radosław Mozyrko, menadżer Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Od stycznia sześć klubów kilka razy w sezonie rozgrywa ze sobą turnieje dziecięce, początkowo w dwóch kategoriach, w obecnym sezonie doszły kolejne dwa roczniki (U13, U12, U11, U10).

 

- Jesteśmy grupą, która się wspiera, rozmawia, wymienia się poglądami i doświadczeniami. Widać, że każdy z nas ma na celu dobro polskiej piłki, a nie tylko własny, klubowy interes. Lubimy ze sobą przebywać, spotykać się, dyskutować. Do tej pory były to spotkania między koordynatorami poszczególnych akademii, teraz spotykamy się w szerszym gronie trenerów z naszych klubów. Myślę, że to bardzo wartościowa idea – dodaje Rafał Ulatowski.

 

 

Na czym polega działanie w ramach wspólnego projektu? - Co miesiąc spotykamy się, by dzielić się wiedzą, organizujemy mini festiwale dla kilku kategorii wiekowych, od tego sezonu dwa razy do roku będziemy robić szkolenia, jak pracować w danych kategoriach wiekowych. Pierwsze takie szkolenie miało miejsce właśnie w ten weekend – opisuje Mozyrko.

 

Przez ponad rok działania grupy udało się zrobić już wiele dobrego. - Byliśmy ciałem doradczym przy reformie rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. To dzięki naszym inicjatywom Polski Związek Piłki Nożnej przychylił się do tego pomysłu, pozwolił nam na konkretne działania. Chociażby po tych inicjatywach widać, że ta grupa ma sens, ma swój cel. Zależy nam, by młodzi piłkarze byli jak najlepiej szkoleni, by jak najwięcej z nich docierało do etapu piłki seniorskiej – wymienia Ulatowski.

 

 

Jak pierwsze szkolenie oceniają sami trenerzy? - Bardzo pozytywne wrażenia, wiele wartościowych treści, jak chociażby wykład trenera Urbana o pracy w Osasunie, ponadto bardzo dobra atmosfera. To pierwsze takie wydarzenie, więc tak naprawdę za jakiś czas zobaczymy, jakie będą jego efekty, ale podstawowy cel jest jeden – poszerzać warsztat każdego z trenerów, dowiadywać się czegoś od siebie nawzajem, czerpać z wiedzy szkoleniowców sześciu mocnych, polskich akademii – ocenia Tomasz Byszko, pracujący na co dzień w Akademii Lechii Gdańsk.

 

- Możliwość porozmawiania z kolegami po fachu, wymiany poglądów, podglądania pracy trenerów z topowych akademii w Polsce to na pewno duża wartość dodana dla każdego z uczestników. Każdy z nas na pewno znajdzie dla siebie coś, co będzie chciał przenieść na własny grunt, na pracę ze swoim zespołem – dodaje Tomasz Bielecki z Akademii Pogoni Szczecin.

 

- Każda z akademii ma swoją własną specyfikę, swoją myśl szkoleniową, dlatego jesteśmy wielkim zwolennikiem takich rozwiązań, jak szkolenia w ramach „Big 6”. To ogromne pole do wymiany doświadczeń i wiedzy, porównywania, podpatrywania. Możemy oceniać tę inicjatywę wyłącznie w samych superlatywach – wtóruje trenerom Krzysztof Paluszek, Dyrektor Akademii Zagłębia Lubin.

 

 

 Jakie są plany na przyszłość „Big 6”? - Następne szkolenie dla trenerów odbędzie w Lubinie, najprawdopodobniej na początku marca przyszłego roku, przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych U19, U17 i U15. Spotkanie w Warszawie dotyczyło pracy z najmłodszymi, w kategoriach U8 – U13, natomiast kolejne szkolenie poświęcone będzie pracy stricte z zespołami młodzieżowymi. Będzie dużo zajęć praktycznych, będą specjalnie zaproszeni goście. Przybliżymy holenderską myśl szkoleniową, z której tak wiele czerpała nasza akademia – dodaje Paluszek.

 

- Czekają nas kolejne szkolenia, kolejne spotkania, wspólne omawianie pomysłów, co możemy zrobić jeszcze lepiej, przygotowywanie kolejnych propozycji działań mających na celu podniesienie poziomu polskiej piłki młodzieżowej – wylicza Rafał Ulatowski.

 

- Oczywiście, my dalej rywalizujemy i będziemy rywalizować na boisku, ale celem każdej akademii powinny być nie puchary czy medale, ale wychowywanie dobrych zawodników, którzy poradzą sobie w seniorskiej piłce i w przyszłości wzmocnią nie tylko nasze zespoły, ale przede wszystkim polską piłkę. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy na tym polu jakość naszego szkolenia będzie stale wzrastać i będzie nam łatwiej ten cel realizować – kończy Jacek Zieliński, dyrektor sportowy Akademii Legii.

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN