2017-06-28 18:55:00

CLJ: Legia mistrzem Polski

Autor: Joanna Sobczykiewicz Fot. Jacek Prondzynski
Horror w Szczecinie, ale z happy endem. Legia Warszawa trzeci raz z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski juniorów starszych. Drużyna Piotra Kobiereckiego przegrała w drugim meczu z Pogonią (1:2), gola strzelił Konrad Handzlik w drugiej minucie doliczonego czasu, z rzutu karnego. W pierwszym spotkaniu legioniści pokonali Portowców 4:1.

W porównaniu do pierwszego meczu, rozegranego w Ząbkach trener Piotr Kobierecki dokonał jednej zmiany w składzie swojej drużyny. Za Kamila Orlika w wyjściowej jedenastce pojawił się kapitan Grzegorz Aftyka. Tak, jak informowaliśmy wcześniej w kadrze nie pojawili się: Mateusz Żyro, Mateusz Hołownia oraz Miłosz Szczepański. Ci zawodnicy przebywają obecnie w Warce i trenują pod okiem Jacka Magiery na zgrupowaniu pierwszego zespołu.

Podopieczni trenera Kobiereckiego nie weszli dobrze w mecz. Od pierwszej minuty przeważała Pogoń, która pamiętała niekorzystny wynik z Ząbek. Gospodarze nie mieli nic do stracenia. Poskutkowało to tym, że w 18. minucie legioniści stracili pierwszą bramkę. Najpierw Mateusz Bochnak oddał strzał z dystansu, lecz dobrze zachował się Mateusz Kochalski. Niestety, przy dobitce Rafała Maćkowskiego nasz golkiper nie miał już nic do powiedzenia. Po stracie bramki gra naszych piłkarzy nie uległa poprawie. Wręcz przeciwnie. Pogoń naciskała jeszcze bardziej, stosowała wysoki pressing i nie pozwalała zawodnikom ofensywnym podejść pod własne pole karne.

Legia stworzyła sobie w tej połowie tylko jedną, wartą zapamiętania sytuację. Mateusz Praszelik świetnie znalazł Michała Górala, a ten popędził z piłką w pole karne. Gdy został przed nim sam bramkarz, nasz napastnik chciał poczekać do momentu, gdy będzie mógł go przelobować. Trwało to jednak zbyt długo i Daniel Kusztan wyszedł górą z tego pojedynku. W dalszej części Pogoń znowu próbowała zaskoczyć nas dalekimi strzałami, lecz na posterunku był Mateusz Kochalski. Pierwsze 45. minut nie zakończyło się szczęśliwie dla Wojskowych. Pogoń przeprowadziła akcję prawą stroną, a jeden z ich zawodników świetnie znalazł Arona Stasiaka w polu karnym. Napastnik Portowców wyskoczył w tempo i pokonał Kochalskiego.

Legioniści schodzili na przerwę w nienajlepszych nastrojach. To, co działo się na boisku widział trener Kobierecki i od razu po rozpoczęciu drugiej połowy zmienił dwóch zawodników. Niestety, nie poprawiło to gry. W 55. minucie błąd popełnili stoperzy Kacper Pietrzyk i Mateusz Bondarenko, pozwalając przedrzeć się piłkarzowi Pogoni w pole karne, lecz na nasze szczęście gospodarze nie wykorzystali tego. Chwilę później doszło do kolejnej zmiany w Legii. Za najlepszego strzelca sezonu zasadniczego CLJ wszedł najlepszy strzelec ligi makroregionalnej juniorów młodszych, czyli za Michała Górala wszedł Kacper Wełniak. Po tej zmianie gra Legii poprawiła się, lecz spowodowane to też było tym, że piłkarze Pogoni byli już zmęczeni takim tempem gry, które sami narzucili. Najpierw Mateusz Praszelik, a chwilę później Patryk Czarnowski próbowali indywidualnie pokonać Kusztana, lecz obrona Portowców dobrze poradziła sobie z tymi atakami.

W samej końcówce nie zabrakło emocji. Pogoń walczyła do samego końca, przez co niebezpiecznie zrobiło się pod naszą bramką. Mateusz Kochalski bardzo dobrze poradził sobie z rzutem wolnym wykonywanym przez Portowców. Nasza drużyna musiała szybko otrząsnąć się z tego. Wyprowadziła szybką akcję, która zakończyła się faulem w polu karnym. Do piłki podszedł Konrad Handzlik i pewnie wykorzystał „jedenastkę”. Legionistom po raz trzeci udało się obronić mistrzowski tytuł. Zrobili to, czego jeszcze nikt nie dokonał.

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 2:1 (2:0)

Bramki: Konrad Handzlik (90+2 k) - Rafał Maćkowski (18. min), Aron Stasiak (44. min)

Legia Warszawa: Mateusz Kochalski - Piotr Cichocki (46’ Mateusz Szwed) , Mateusz Bondarenko, Kacper Pietrzyk, Bartosz Olszewski - Aleksander Waniek, Patryk Czarnowski - Mateusz Praszelik (80’ Konrad Handzlik), Mateusz Leleno, Grzegorz Aftyka (46’ Kamil Orlik) - Michał Góral (57’ Kacper Wełniak)

Rezerwowi: Maciej Bąbel, Maciej Ostrowski, Wiktor Sobczyk