Legia Warszawa
vs Raków Częstochowa
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2019-08-09 16:00:00
Newsletter

CLJ U18 - przedsionek dorosłości [zapowiedź sezonu]

Autor: Jakub Wydra Fot. Aleksandra Wór
W niedzielę 11 sierpnia najstarsza juniorska drużyna Akademii Legii rozpocznie zmagania w Centralnej Lidze Juniorów U18 (rocznik 2002). Dla podopiecznych trenera Grzegorza Szoki będzie to bardzo ważny sezon - ostatni przed wkroczeniem w piłkarską dorosłość.

Z drużyny U18 (rocznik 2001), która w poprzednim sezonie rywalizowała w CLJ, niemalże wszyscy gracze trafili już do drużyn seniorskich - część awansowała do Legii II występującej w III lidze, część odeszła na wypożyczenia lub na zasadzie transferu definitywnego. Wyjątek stanowią jedynie zawodnicy, którzy w minionych rozgrywkach zrobili przeskok do starszej kategorii - Szymon Włodarczyk (rocznik 2003, wiosną regularnie występował w zespole U18) oraz Damian Urban, Kacper Gościniarek, Gabor Grabowski i Kajetan Staniszewski (kilkukrotnie pojawili się na murawie w najstarszej lidze juniorskiej). Docelowo, Centralna Liga Juniorów do lat osiemnastu ma być zakończeniem etapu juniora i przygotowywać do postawienia pierwszych kroków w seniorskim futbolu.

 

Forma rywalizacji w CLJ U18, jak i cała otoczka wokół tych rozgrywek w pewnym stopniu odzwierciedla to, co można spotkać na najwyższym poziomie seniorskim w Polsce. Wyjazdy na mecz do odległych miast dzień przed, transmisje spotkań w internecie, większe niż dotąd zainteresowanie mediów, rywalizacja z akademiami klubów Ekstraklasy - a więc specyfika tych rozgrywek jest już zupełnie inna, niż na poprzednich etapach juniorskich – ocenia trener Grzegorz Szoka.

 

Największa różnica pomiędzy CLJ U18, a młodszymi kategoriami to tempo gry. W meczach U18 jest ono znacznie szybsze, niż na wcześniejszych etapach. Również poziom ligi jest wyższy, bo przez cały sezon rywalizujesz z najlepszymi zespołami z całej Polski – zauważa Kacper Gościniarek, jeden z kapitanów drużyny, który w poprzednim sezonie dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej na mecz U18, a w spotkaniu z Motorem Lublin zaliczył debiut na tym poziomie.

 

 

W lipcu i na początku sierpnia legioniści rozegrali kilka spotkań sparingowych - wszystkie ze starszymi drużynami. To pierwszy z etapów przygotowywania ich do płynnego przejścia z poziomu juniora do seniora. Kolejnym etapem będzie trzydzieści ligowych kolejek CLJ U18. W nadchodzącym sezonie w kadrze Legii znajdować się będzie dziesięciu zawodników z rocznika 2003, czyli młodszych od większości rywali, z którymi przyjdzie im się mierzyć.

 

Letnie mecze sparingowe pokazały naszym chłopcom, jak wiele różni juniorski futbol od seniorskiego. Przede wszystkim siła fizyczna przeciwnika czy przygotowanie motoryczne - zawodnicy, którzy dotąd dobrze radzili sobie w tym aspekcie, w starciu z seniorami mieli spore problemy. Co za tym idzie, nie mogli wchodzić w pojedynki siłowe z rywalem, a więc trzeba było grać szybciej, szybciej przewidywać i reagować na boiskowe wydarzenia. Widać było, że aby w pełni zaadoptować się do takich warunków, potrzeba czasu i przede wszystkim ciągłej rywalizacji na wysokim poziomie. Kolejna kwestia - piłka juniorska wybacza znacznie więcej, niż seniorska. W starciu z seniorami już pierwszy błąd może cię kosztować stratę bramki. Dlatego trzeba grać znacznie bardziej odpowiedzialnie. Złe ustawienie czy spóźniona reakcja bardzo szybko może zostać skarcona przez rywala. W juniorach możesz pozwolić sobie na więcej błędów czy niedokładności – zauważa trener.

 

Kiedy jako młodszy zawodnik co tydzień mierzysz się ze starszymi rywalami, przyzwyczajasz się do takiej sytuacji. Później będzie ci łatwiej powtórzyć to na poziomie seniorskim - bo będziesz miał już doświadczenie w rywalizacji z zawodnikami, którzy są od ciebie choćby trochę starsi i silniejsi. Łatwiej będzie również zaadoptować się do szybszego tempa gry, bo będziesz ten proces przechodził nie po raz pierwszy. To są bardzo cenne doświadczenia, które mogą ułatwić płynne przejście do dorosłego futbolu – dodaje.

 

 

Pomiędzy piłką juniorską a seniorską jest spora różnica w aspekcie fizycznym, bo w seniorach naturalne jest, że musisz rywalizować z zawodnikami sporo starszymi i często silniejszymi od ciebie. To wymusza na tobie szybszą grę piłką i dużo szybsze podejmowanie decyzji. Już przed przyjęciem piłki musisz wiedzieć, co powinieneś z nią zrobić. Po przyjęciu nie ma już czasu na zastanowienie, bo reakcja rywala jest natychmiastowa – potwierdza Kacper Gościniarek, który w rozgrywkach 2018/19 zanotował również debiut w seniorskim futbolu, w trzecioligowych rezerwach Legii.

 

Przed sezonem zespół Grzegorza Szoki wzmocniło 5 nowych zawodników: bramkarz Piotr Kołodziej (rocznik 2003) przyszedł z klubu Stadion Śląski Chorzów, środkowy obrońca Łukasz Rytelewski (2002) z Naki Olsztyn, środkowy pomocnik Yehor Matsenko (2002) z Ursusa Warszawa, a dwóch graczy trafiło na Ł3 z naszego Klubu Partnerskiego, KS SEMP Ursynów - skrzydłowy Aleksy Krasicki (2002) i napastnik Mikołaj Grzejda (2002).

 

Rywalizacja o miejsce w wyjściowej jedenastce będzie trwała przez cały sezon, z tygodnia na tydzień. Nikt nie może być pewien miejsca w składzie, bo mamy wyrównaną kadrę. Każdy zawodnik wie, że musi sobie to miejsce wywalczyć w rywalizacji z konkurentem lub konkurentami na swojej pozycji. Nowi zawodnicy, którzy trafili do nas latem, na pewno potrzebują trochę czasu, by zaadoptować się do naszego trybu pracy, do sposobu gry, z jakiego chcemy słynąć. Nie są to jednak przypadkowi gracze, gdybyśmy nie wierzyli, że sobie tutaj poradzą, nie byłoby ich dzisiaj z nami – podkreśla szkoleniowiec.

 

 

Pierwszy mecz legioniści rozegrają na wyjeździe. W niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 12:00 nasza drużyna zmierzy się na wyjeździe z beniaminkiem CLJ, Hutnikiem Kraków. Do Krakowa z zespołem U18 pojechało dwóch zawodników występujących na co dzień w Legii II, bramkarz Gabriel Kobylak i obrońca Nikodem Niski.

 

Kadra na mecz 1. kolejki CLJ U18 z Hutnikiem Kraków:

 

Gabriel Kobylak, Piotr Kołodziej – Nikodem Niski, Hubert Derlatka, Kamil Rokosz, Filip Szewczyk, Łukasz Rytelewski, Kacper Imiołek – Yehor Matsenko, Kacper Gościniarek, Gabor Grabowski, Jakub Kwiatkowski, Jakub Czajkowski, Kajetan Staniszewski, Aleksy Krasicki, Patryk Pierzak – Szymon Włodarczyk, Mikołaj Grzejda

 

Kadrę zespołu U18 w większości tworzą zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie zdobyli mistrzostwo Polski w kategorii U17. Zarówno gracze, jak i trener zgodnie podkreślają, że od tytułu cenniejsze jest doświadczenie, jakie wynieśli z rywalizacji z najlepszymi drużynami w Polsce i gry pod presją.

 

Ostatni rok był dla nas naprawdę cenną lekcją, bo dzięki rywalizacji o mistrzostwo CLJ zagraliśmy wiele trudnych spotkań, gdzie każdy błąd mógł nas kosztować odpadnięcie z rywalizacji. Trudne momenty w trakcie sezonu pomogły nam stać się bardzo mocnym kolektywem, ale i zbudowały w nas pewność siebie. Udowodniliśmy, przede wszystkim sobie samym, że potrafimy w kluczowym momencie pokazać charakter, swoją piłkarską siłę. Nauczyliśmy się też, że zawsze trzeba grać na sto procent do ostatniego gwizdka sędziego, bo często właśnie to pozwala przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść – mówi Kacper Gościniarek.

 

My, trenerzy, rozwijamy się na przestrzeni całego sezonu - ucząc się sami od siebie, ale i napotykając różne sytuacje w swojej codziennej pracy czy podczas meczów. Tworzymy, i tworzyliśmy też w tamtym sezonie, bardzo zgrany team, jako sztab szkoleniowy. Przeżyliśmy razem bardzo wiele fajnych, rozwijających momentów, dzięki którym każdy z nas jest dziś znacznie lepszym trenerem. Mnie ten ostatni czas nauczył przede wszystkim tego, że trzeba wierzyć w ludzi. Wierzyć w swoich zawodników i obdarzyć ich zaufaniem, a oni ci się odpłacą swoją ciężką pracą i poczynionym rozwojem – ocenia opiekun Legii U18.

 

 

Cel dla Legii U18 pozostaje niezmienny - wciąż na pierwszym miejscu jest rozwój jednostek.

 

– Sukcesy w Centralnej Lidze Juniorów nie dają żadnej gwarancji, że ci zawodnicy poradzą sobie w seniorskiej rzeczywistości. Dlatego nie skupiamy się na żadnym celu sportowym, na zajęciu konkretnego miejsca. Naszym najważniejszym celem na ten sezon jest rozwój jednostek, tak by każdy zawodnik na przestrzeni tych dwunastu miesięcy stał się lepszym piłkarzem, niż jest dzisiaj. Ligowa rywalizacja to tylko środek, dzięki któremu możemy osiągać nasze cele rozwojowe. Każdy mecz ma nas rozwijać, każde zwycięstwo ma nas ciągnąć w górę, a porażka dawać realną lekcję. Chcemy z każdego meczu wyciągnąć coś, dzięki czemu staniemy się lepsi. Z takim założeniem podchodzimy do rywalizacji w CLJ U18.

 

Przed tymi chłopcami najtrudniejszy moment w ich przygodzie z piłką. Za rok większość z nich będzie musiała zamknąć za sobą etap juniora i stać się pełnoprawnymi, seniorskimi zawodnikami. Dlatego bardzo ważne jest dla nas, by pomóc im odpowiednio przygotować się na tę sytuację. Przed nami, jako sztabem trenerów i Akademią, ostatni rok pracy z tymi graczami w warunkach juniorskich, więc musimy ten czas jak najlepiej wykorzystać. O naszej pracy świadczyć będą nie złote medale czy zdobyte puchary, ale zawodnicy, którzy poradzą sobie w przyszłości na najwyższym seniorskim poziomie – podkreśla Szoka.

 

Jakiej Legii możemy spodziewać się w nadchodzącym sezonie?

 

Na pewno nasz styl gry czy pomysł na dany mecz może się różnić, w zależności od nastawienia czy stylu gry rywala. Na tym poziomie wiele drużyn próbuje grać dojrzale, futbol a la seniorski, nastawiając się na skuteczną grę defensywną i stwarzanie zagrożenia poprzez szybkie kontrataki. To może determinować w pewnym stopniu naszą postawę - bo będziemy musieli przez większość spotkań grać atakiem pozycyjnym, co niewątpliwie będzie dla nas bardzo rozwijające. Nie zmieniają się jednak nasze główne założenia - w dalszym ciągu chcemy słynąć z wysokiego pressingu, agresywnego i natychmiastowego doskoku do rywala przy piłce czy szukania gry do przodu zawsze, gdy jest to możliwe. To są fundamenty, na które kładziemy nacisk niezależenie od poziomu ligi czy kategorii wiekowej. Mamy swoje "nawyki wychowanka" i model gry, nad którymi cały czas pracujemy i chcemy, by w kolejnym sezonie te założenia były jeszcze lepiej widoczne w naszej grze – zapowiada Grzegorz Szoka.

 

Cały czas bardzo mocno skupiamy się na poprawie tempa gry, szybkości podejmowania decyzji, jakości podań i przyjęć piłki. Te elementy są pozornie podstawowe, proste, ale często zawodnicy w naszym kraju mają z nimi spore problemy. Są to natomiast umiejętności, bez których nie masz czego szukać na najwyższym poziomie w Europie – dodaje.

 

 

PEŁNA KADRA LEGII U18 NA SEZON 2019/20 (stan na 10 sierpnia)

 

Bramkarze: Jakub Kowynia*, Piotr Kołodziej*

Obrońcy: Dawid Barnowski (obecnie kontuzjowany), Hubert Derlatka*, Kamil Rokosz, Filip Szewczyk*, Marcel Myszka*, Łukasz Rytelewski, Damian Urban (obecnie kontuzjowany), Kacper Imiołek*

Pomocnicy: Yehor Matsenko, Jerzy Munik (obecnie kontuzjowany), Michał Kochanowski (obecnie kontuzjowany), Kacper Gościniarek, Gabor Grabowski, Jakub Czajkowski, Jakub Kwiatkowski*, Dawid Grzelak, Aleksy Krasicki, Kajetan Staniszewski*, Patryk Pierzak*

Napastnicy: Szymon Włodarczyk*, Mikołaj Grzejda

 * - młodsi zawodnicy (rocznik 2003)

 

Trener: Grzegorz Szoka   

II trener: Jakub Renosik   

Trener bramkarzy: Arkadiusz Białostocki

Trener przyg. motorycznego: Tomasz Grudziński   

Fizjoterapeuta: Adam Chlaściak

Trener rozwoju indywidualnego: Radosław Pruchnik   

Analityk: Piotr Parchan

 

Pełen terminarz spotkań Legii w rundzie jesiennej dostępny jest TUTAJ.


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Więcej na temat

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN