Legia Warszawa
vs KuPS Kuopio
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2016-12-22 18:11:00

Czytaj o Legii w ''Historia Do Rzeczy''

Autor: Janusz Partyka
Jak co miesiąc, również w styczniowym numerze magazynu "Historia Do Rzeczy" znajdziecie artykuł dotyczący historii naszego Klubu. Tym razem jego bohaterem jest trener János Steiner, który zdobywał z warszawskim Klubem pierwsze ogólnokrajowe sukcesy. Jako szkoleniowiec CWKS w roku 1955 wywalczył pierwsze mistrzostwo oraz Puchar Polski.

W materiale zatytułowanym „János Steiner – ojciec pierwszych sukcesów Legii” przeczytacie m.in.: „Sprowadzanie zagranicznych trenerów do Ekstraklasy nie jest niczym nowym. W Legii pierwszą taką osobą był w dwudziestoleciu międzywojennym Czech Jozef Ferenczi. Stanisław Czerczesow i Besnik Hasi byli odpowiednio 12. i 13. zagranicznym trenerem w historii Legii Warszawa. Historii, w której swoje szczególne miejsce zajmuje János Steiner. Węgier został trenerem CWKS 1 lutego 1954 r. i funkcję tę pełnił do końca roku 1955. To on poprowadził nasz zespół do pierwszych wielkich sukcesów w historii. Ważną rolę odegrała w tym znajomość z gen. Popławskim, która ze względu na wojskowy charakter klubu ułatwiała Steinerowi sprowadzanie takich zawodników, jakich potrzebował do swojej taktyki i stylu gry. To właśnie Węgier stał za sprowadzeniem do stolicy żywej legendy naszego klubu – Lucjana Brychczego. Steiner zachwycił się nim tak, że trafił on do Warszawy już pół roku przed wyznaczonym dla jego rocznika terminem poboru do wojska. Obaj panowie szybko się dogadali, co mogło dać tylko pozytywne efekty zarówno dla gry legionistów, jak i samego Brychczego. To właśnie Steiner wymyślił pseudonim Kici (z języka węgierskiego – mały), który towarzyszył Brychczemu przez całą zawodniczą karierę. Steiner do Warszawy przybył z węgierskiego Vasas. Od początku pracy z CWKS mocno zrewolucjonizował metody treningowe, stawiając na szybkość, dynamikę i technikę zawodników. Nie ustawał w poszukiwaniach nowych graczy, którzy mogliby wzmocnić klub. Nie bał się podważać pozycji dotychczasowych pewniaków, nowym zawodnikom dawał mało szans na wykazanie się, potrafił po dwóch–trzech meczach wyrzucić z klubu nowego zawodnika”.  

 

Więcej na łamach Do Rzeczy: HISTORIA

 

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN