vs Europa FC

2019-04-13 20:07:00

Efektowne zwycięstwo z Pogonią

Autor: Przemysław Gołaszewski Fot. Mateusz Kostrzewa
Po kapitalnej drugiej połowie Legia Warszawa wygrała 3:1 z Pogonią Szczecin i zrównała się punktami z prowadzącą w tabeli, dzięki lepszemu bilansowi bramek, Lechią Gdańsk. Gole dla naszej drużyny strzelili po przerwie Carlitos oraz Iuri Medeiros. W 73. minucie Jarosław Fojut trafił do własnej siatki.

Dla obu drużyn spotkanie miało ogromne znaczenie. Przed pierwszym gwizdkiem Legia traciła do Lechii Gdańsk trzy oczka i zwycięstwo było niezbędne w kontekście dalszej walki o fotel lidera. Z kolei Pogoń Szczecin nie mogła być pewna utrzymania w górnej części tabeli.

Legioniści zaczęli spotkanie w dobrym stylu. Już w 3. minucie Kasper Hamalainen dopadł w polu karnym do zagranej z prawej strony boiska piłki i tylko słupek uratował przyjezdnych. Niestety, losy meczu szybko się obróciły. Dwie minuty później odpowiedziała Pogoń. Po faulu Mateusza Wieteski rzut wolny wykonywał Radosław Majecki. Z tą próbą Radosław Cierzniak sobie poradził, ale już w 12. minucie musiał wyciągnąć piłkę z siatki. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Nunesa głową do siatki trafił Adam Buksa. Swoją szansę miał Andre Martins. W 27. minucie Sebastian Szymański został sfaulowany przed linią boczną pola karnego. Piłkę ustawił sobie Portugalczyk i poszukał bezpośredniego uderzenia. Dobrze spisał się Łukasz Załuska i obronił strzał. Nie minęły dwie minuty, a bramkarz rywali musiał interweniować po raz kolejny. Tym razem z dystansu strzelał Sebastian Szymański. Nie był to koniec kłopotów Pogoni. Dwie minuty po uderzeniu Szymańskiego Mateusz Wieteska trafił w poprzeczkę. Stoper Legii strzelał głową z około ośmiu metrów i tylko szczęście uratowało Pogoń. W 38. minucie Łukasz Załuska wspiął się na wyżyny, kiedy instynktownie zatrzymał uderzenie Kaspera Hamalainena. Składna akcja legionistów rozpoczęła się od dobrego podania Iuriego Medeirosa do Marko Vesovicia. Reprezentant Czarnogóry dograł w kierunku Fina, a ten był blisko by doprowadzić do remisu. W pierwszej połowie legionistom nie udało się trafić do siatki.

Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. W 47. minucie w pole karne rywali wpadł Carlitos. Hiszpański napastnik uderzył w kierunku dalszego słupka. Piłka przeleciała pod ręką tak dobrze spisującego się w pierwszej części gry Łukasza Załuski. Kibice nie zdążyli usiąść na krzesełkach, gdy prowadzenie dał nam Iuri Medeiros. Portugalczyk zaczarował pilnującego go defensora Pogoni i również posłał piłkę w kierunku dalszego słupka. Futbolówka odbiła się jeszcze od interweniującego rywala i wpadła pod poprzeczkę. Lepszego początku nie mogliśmy sobie wymarzyć. W 63. minucie Sebastian Szymański stanął oko w oko z Łukaszem Załuską, lecz pogubił się i nie zdołał przelobować bramkarza Portowców. Dziesięć minut później było już 3:1. Dobrą akcję lewą stroną przeprowadził Luis Rocha. Zawodnik Legii przedarł się swoim sektorem i płasko wstrzelił piłkę w pole karne w poszukiwaniu Cafu. Piłka do Portugalczyka nie dotarła, jednak na jej drodze stanął Jarosław Fojut i pechowo skierował ją do własnej bramki. Goście starali się strzelić kontaktowego gola, lecz ich próby były zbyt słabe, by pokonać Radosława Cierzniaka. Mimo pewnego prowadzenia legioniści nie odpuszczali. Dobrym pomysłem popisał się w 87. minucie Sandro Kulenović. Chorwacki napastnik starał się piętą odegrać do Cafu, który znajdował się tuż za jego plecami. Niestety podanie zostało przecięte przez rywala.

Świetna druga połowa dała Wojskowym zwycięstwo, co oznacza, że Legia Warszawa zrównała się punktami z Lechią Gdańsk. Gdańszczanie przegrali na wyjeździe z Cracovią 2:4. Legia i Lechia kończą rundę zasadniczą z 60. punktami na koncie, a to zapowiada ogromne emocje w finałowej fazie sezonu.

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1 (0:1)

Gole: Carlitos (47’), Medeiros (51’), Fojut (73’ sam.) - Buksa (12’)

LEGIA: Cierzniak - Vesović, Jędrzejczyk, Wieteska, Rocha - Martins, Antolić - Medeiros (Radović 81'), Hamalainen (Cafu 71’), Szymański - Carlitos (Kulenović 75')
Rezerwowi: Malarz, Nagy, Cafu, Radović, Stolarski, Remy, Kulenović

POGOŃ: Załuska - Stec, Fojut (Delew 76'), Malec, Nunes - Podstawski, Kozulj - Kowalczyk (Żyro 53'), Drygas, Majewski ( Benyamina 58') - Buksa

Rezerwowi: Bursztyn, Delew, Benyamina, Hostikka, Żyro, Niepsuj, Guarrotxena

Żółte kartki: Wieteska (5’), Vesović (16’), Martins (66’) - Kowalczyk (20’), Fojut (26’), Drygas (90’)

Sędzia główny: Wojciech Myć