2018-10-11 15:00:00

Historia jednej fotografii (17)

Autor: Kamil Majewski Fot. NAC/Archiwum Legii
22 maja 1938 roku, na stadionie Legii Warszawa odbyło się pierwsze w historii spotkanie pomiędzy reprezentacjami Polski oraz Irlandii. Z wysokości trybun mecz ten oglądało blisko 25 tysięcy osób. Dziś wyjątkowo, zamiast jednej, prezentujemy Państwu kilka fotografii z tego starcia.

Prowadzeni przez Józefa Kałużę, legendarnego zawodnika Cracovii, Polacy rok 1938 rozpoczęli od spotkania towarzyskiego ze Szwajcarią. Biało-czerwoni objęli prowadzenie w 13. minucie za sprawą Ernesta Wilimowskiego. Na przerwę obydwa zespoły schodził przy wyniku 1:1, bowiem w 31. minucie Edwarda Madejskiego pokonał Lauro Amado. Ten sam zawodnik po przerwie dał prowadzenie swojemu zespołowi. Na kwadrans przed końcem drugą bramkę dla reprezentacji Polski zdobył Jerzy Wostal, a gdy 10 minut później do bramki przeciwnika trafił Leonard Piątek wydawało się, iż mecz zakończy się jej zwycięstwem. Tak się jednak nie stało, ponieważ w 88. minucie rzut karny wykorzystał Andre Abegglen.

Loża honorowa podczas meczu Polska - Irlandia. Widoczni m.in.: marszałek Edward Śmigły-Rydz (w centrum, ponad płaskorzeźbą z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego), rtm. Edward Mańkowski (na prawo za marszałkiem Śmigłym-Rydzem), generał Mieczysław Ryś-Trojanowski (na prawo od marszałka Śmigłego-Rydza), prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej gen. Władysław Bończa-Uzdowski (na prawo od gen. Rysia-Trojanowkiego), gen. Stanisław Rouppert (na prawo od gen. Uzdowskiego).

Miesiąc po zremisowanym 3:3 spotkaniu z reprezentacją Szwajcarii Polacy zmierzyli się z Jugosławią w ramach eliminacji Mistrzostw Świata. Zespół ten w latach 30. był jednym z najmocniejszych na świecie. Mundial rozegrany w Urugwaju w roku 1930 zakończył dopiero w półfinale (nie rozgrywano wówczas meczu o 3. miejsce). Mecz Jugosławia – Polska, który odbył się w Belgradzie, miał bardzo wyrównany przebieg. Zawodnicy obydwu drużyn skupili się na zabezpieczaniu stref defensywnych, o jego rozstrzygnięciu miała więc zadecydować jedna bramka. Ta zdobyta została, ku rozpaczy biało-czerwonych, przez Blagoje Marianovicia w 65. minucie. Warto dodać, że ostatecznie jednak to Polacy, po raz pierwszy w historii, wywalczyli awans na turniej w Ameryce Południowej. Jugosławii sztuka ta nie udała się.

Fragment meczu Polska - Irlandia. Akcja drużyny polskiej pod bramką Irlandii.

22 maja 1938 roku do Polski przyleciała reprezentacja Irlandii. Reprezentacji Zielonej Wyspy z biało-czerwonymi zmierzyć mieli się w ramach meczu towarzyskiego. Mimo porażki w Jugosławii na trybunach Stadionu Wojska Polskiego pojawiło się blisko 25 tysięcy kibiców, którzy w trakcie meczu głośnym dopingiem wspierali swój zespół. Atmosfera, jaka panowała wówczas na warszawskim obiekcie była fantastyczna. Frekwencja dopisała mimo, iż w kadrze reprezentacji Polski nie występował wówczas ani jeden zawodnik Legii.

Fragment meczu Polska - Irlandia. Akcja pod bramką Irlandii. Bramkarz irlandzki wybija piłkę ręką.

Polacy, w pierwszym w historii meczu przeciwko Irlandii, łatwo uporali się z rywalem wygrywając aż 6:0. Strzelanie w 12. minucie rozpoczął Jan Wasiewicz. Do przerwy biało-czerwoni, za sprawą Gerarda Wodarza i Leonarda Piątka, trafili jeszcze dwukrotnie. Piątek tuż po przerwie strzelił swojego drugiego gola w tym spotkaniu. W 58. minucie piątą bramkę dla polskiej drużyny zdobył Ernest Wilimowski. Po tym trafieniu tempo meczu wyraźnie spadło. Wynik spotkania ustalił na 12 minut przed zakończeniem Wodarz, zdobywając tym samym swoją drugą bramkę w starciu przeciwko reprezentacji Irlandii.

Fragment meczu Polska - Irlandia. Moment, w którym Ernest Wilimowski strzela piątą bramkę.

Skład reprezentacji Polski w meczu z Irlandią: Edward Madejski, Władysław Szczepaniak, Antoni Gałecki, Wilhelm Góra, Jan Wasiewicz, Edward Dytko, Ryszard Piec, Leonard Piątek, Fryderyk Scherfke, Ernest Wilimowski, Gerard Wodarz.

Fragment meczu Polska - Irlandnia. Zawodnicy obu drużyn w walce o piłkę pod bramką.