Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2017-09-24 12:00:00
Newsletter

Jagiellonia - Legia: Ciekawostki

Autor: Michał Kacner Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
Ile razy Wojskowi wygrywali w Białymstoku? Kto strzelił najwięcej goli przeciwko drużynie z Podlasia? Jakie było najwyższe zwycięstwo legionistów nad ''Jagą''? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed meczem 10. kolejki LOTTO Ekstraklasy Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa.

Dotychczas legioniści mierzyli się z Jagiellonią 37 razy. Bilans starć pomiędzy Legią Warszawa a drużyną z Białegostoku jest korzystniejszy dla Wojskowych: 17 razy wygrywała nasza drużyna, 12 razy padł remis, zaś siedem razy ze zwycięstwa cieszyła się drużyna z Podlasia. Łączny bilans bramkowy, to 50:30 na korzyść Legii. W ramach rozgrywek ligowych obie drużyny spotykały się jak dotąd 30-krotnie. 14 razy lepsi okazywali się legioniści, dziewięć razy obie drużyny dzieliły się punktami, siedem razy wygrywała zaś „Jaga”. Bilans bramkowy meczów ligowych wynosi 40:26 na korzyść naszej drużyny.

 

 

 

 

***

 

 

Oba zespoły podchodzą do tego spotkania w różnych nastrojach. Mecz w Białymstoku będzie trzecim pod wodzą trenera Romeo Jozaka, w dwóch poprzednich spotkaniach legioniści nie stracili ani jednej bramki. Najpierw wygrywając 1:0 z Cracovią, a następnie 4:0 z Ruchem Zdzieszowice. Nie ma co ukrywać, że nie byli to rywali z najwyższej półki, a więc pierwszy prawdziwy test Chorwackiego szkoleniowca czeka właśnie w Białymstoku. Mecz ten będzie również sprawdzianem dla nowego trenera drużyny z Podlasia - Ireneusza Mamrota, który przeciwko Legii jeszcze nigdy nie grał. Dotychczas jego przygoda przy ul. Słonecznej nie jest do końca udana. Jagiellonia odpadła dosyć szybko z europejskich pucharów, a w lidze po dobrym początku radzi sobie dość przeciętnie - cztery spotkania bez wygranej - co na pewno szkoleniowiec będzie chciał zmienić w spotkaniu z Legią.

 

 

 

 

***

 

 

W Białymstoku w ramach rozgrywek ligowych obie drużyny mierzyły się z kolei 15 razy. Przy ulicy Słonecznej pięć razy wygrywali legioniści, sześć razy padł remis i cztery razy wygrywali gospodarze. Bilans bramkowy tych spotkań, to 19:15 na korzyść Legii. Legioniści nie przegrali z Jagiellonią sześciu ostatnich ligowych meczów. Ostatni raz „Jaga” pokonała Legię 15 lutego 2015 roku. Legioniści przegrali wówczas przed własną publicznością 1:3, a jedyną bramkę dla naszej drużyny zdobył Helio Pinto. Debiut w tamtym meczu w bramce Legii zaliczył Arkadiusz Malarz (obronił rzut karny). W Białymstoku z kolei legioniści nie dali się pokonać aż od ośmiu spotkań. Ostatni raz Legia uległa Jagielloni na jej stadionie 3 października 2009 roku (0:2), obie bramki w tamtym spotkaniu zdobył były legionista Kamil Grosicki.

 

 

 

 

***

 

 

W poprzednim sezonie Wojskowi mierzyli się z Jagiellonią trzy razy: w pierwszej kolejce poprzednich rozgrywek w meczu przy Łazienkowskiej padł wynik 1:1. Bramkę dla gospodarzy zdobył w 45. minucie Michaił Aleksandrow, wyrównał po przerwie Fedor Cernych. Co ciekawe, strzelec jedynej bramki dla naszej drużyny wyleciał z boiska na trzy minuty przed końcem meczu. W rewanżu w Białymstoku legioniści nie pozostawili złudzeń „Jadze” i pewnie pokonali rywala 4:1. Gole dla naszej drużyny strzelali: Guilherme, Vadis Odidja Ofoe, Michał Kucharczyk oraz Aleksandar Prijović, zaś bramkę dla Jagielloni zdobył Taras Romańczuk. W rundzie mistrzowskiej legioniści kolejny raz pojechali do stolicy Podlasia. To miał być kluczowy mecz w kontekście walki o mistrzostwo Polski. Tak się jednak nie stało, gdyż spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i decydujące okazały się dwie ostatnie kolejki, po których mistrzem została Legia.

 

 

 

***

 

 

Historia meczów z Jagiellonią rozpoczęła się 21 listopada 1987 roku. Był to pierwszy sezon „Jagi” w najwyższej klasie rozgrywkowej. Legioniści pokonali drużynę z Podlasia 1:0 po strzale Grzegorza Szeligi w 30. minucie spotkania. Ówczesnym trenerem drużyny Legii był Lucjan Brychczy. Gwiazdami tamtej drużyny byli m.in. Maciej Szczęsny, Dariusz Wdowczyk, Paweł Janas, Leszek Pisz czy Dariusz Dziekanowski.

 

 

 

***

 

 

Najwyższe w historii zwycięstwo Legii nad Jagiellonią, to 4:0 z 14 lutego 2016 roku. Prowadzeni przez Stanisława Czerczesowa legioniści nie dali żadnych szans rywalom, a bramki dla naszej drużyny w tamtym meczu zdobywali Nemanja Nikolić (dwie), Michał Kucharczyk oraz Tomasz Jodłowiec

 

 

 

***

 

 

30 zawodników wpisywało się na listę strzelców we wszystkich meczach przeciwko Jagielloni Białystok. Najwięcej bramek zdobytych z „Jagą” ma na swoim koncie Miroslav Radović. Serb strzelił tej drużynie pięć goli. Drugi pod tym względem jest Michał Kucharczyk, który w spotkaniach z Jagiellonią zanotował cztery trafienia. Innymi zawodnikami z obecnej kadry, którzy pokonywali bramkarzy Jagielloni, byli Guilherme oraz Tomasz Jodłowiec - obaj po dwa gole.

 

 

 

***

 

 

Michał Pazdan spędził w drużynie z Białegostoku trzy lata. Obrońca rozegrał dla „Jagi” 96 meczów w których zdobył trzy bramki. W trakcie pobytu w Jagielloni 25-krotny reprezentant Polski wybrany został najlepszym obrońcą ligi w sezonie 2014/2015.

 

 

 

 

***

 

 

Niedzielny mecz poprowadzi Bartosz Frankowski z Torunia. W tym sezonie arbiter sędziował trzy mecze Legii, a Wojskowi każdy z nich wygrali: 4:1 z Wisłą Puławy w 1/16 finału Pucharu Polski oraz 3:1 z Piastem Gliwice i 2:1 z Zagłębiem Lubin w LOTTO Ekstraklasie. Co ciekawe, Frankowski był arbitrem głównym dwóch wyjazdowych meczów Legii z Jagiellonią w poprzednim sezonie.

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN