2017-09-24 14:00:00

JAGIELLONIA - LEGIA: FOTOMIGAWKA

Autor: Kacper Ruszczak Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka, Eugeniusz Warminski, Adam Polak/Archiwum Legii
Dziś, o godz. 18., legioniści staną w Białymstoku do walki z Jagiellonią w 10. kolejce LOTTO Ekstraklasy. W ostatnich latach potyczki z ''Jagą'' należały do bardzo emocjonujących. Oto niektóre z poprzednich spotkań na naszych archiwalnych zdjęciach.

24 czerwca 1989 roku, finał Pucharu Polski. Po wyeliminowaniu Stali Rzeszów, ŁKS-u, Górnika Zabrze i GKS-u Katowice Legia zmierzyła się w Olsztynie z Jagiellonią. W finałowym meczu padło aż siedem bramek, a jednym z bohaterów spotkania był widoczny na zdjęciu Dariusz Dziekanowski.

24 czerwca 1989 roku. Legia wygrała w tamtym pamiętnym finale 5:2 po dwóch golach Dziekanowskiego, dwóch trafieniach Koseckiego i jednej bramce Iwanickiego, zdobywając 8. w historii Puchar Polski. Drużynę prowadził wtedy Andrzej Strejlau. Był to jeden z najpiękniejszych finałów Turnieju Tysiąca Druzyn w jego historii.

13 kwietnia 2004 roku. Półfinał Pucharu Polski rozgrywany w Białymstoku nie został dokończony z powodu zamieszek na trybunach. Te rozpoczęły się jeszcze przed przerwą, do której Legia prowadziła 2:0. Policji udało się opanować sytuację, ale nie na długo. W 81. minucie sędzia podjął decyzję o zakończeniu meczu, którego wynik zweryfikowano później na walkower na korzyść Wojskowych. Piłkę z autu wyrzuca obrońca Wojskowych Marek Jóźwiak.

22 kwietnia 2004 roku. W rewanżowym spotkaniu półfinałowym bramki nie padły i to Legia awansowała do finału. Tam, w dwumeczu, uległa Lechowi Poznań 1:2. W walce o piłkę legionista Aleksandar Vuković, który dziś zasiądzie na ławce rezerwowych jako asystent trenera Romeo Jozaka.

9 listopada 2007 roku. 0:0 było także wtedy - w pierwszym ligowym meczu Legii z Jagiellonią od 1993 roku, gdy drużyna z Podlasia spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Od 2007 roku białostoczanie występują w niej nieprzerwanie. Aleksander Kwiek wycina równo z trawą brazylijskiego pomocnika Legii Rogera Guerreiro.

7 maja 2008 roku. W tym ligowym meczu Jagiellonia - Legia do 90. minuty utrzymywał się remis 1:1. Wtedy sędzia podyktował rzut karny dla Wojskowych. Do piłki podszedł Roger Guerreiro, strzelił gola i legioniści mogli świętować pierwsze w historii ligowe zwycięstwo z Jagiellonią w Białymstoku. W czterech wcześniejszych potyczkach Wojskowi dwa razy zremisowali i dwukrotnie przegrali.

10 października 2008 roku. Mecz fazy grupowej nieistnejącego już Pucharu Ekstraklasy. Legioniści zajęli pierwsze miejsce w grupie, w której rywalizowali z Jagiellonią, Polonią Warszawa i ŁKS-em. Wojskowi odpadli z rozgrywek w ćwierćfinale, przegrywając dwumecz z GKS-em Bełchatów. Na zdjęciu Martins Ekwueme i Pavol Stano.

29 października 2008 roku. Niecałe trzy tygodnie później Legia zagrała z Jagiellonią w 1/8 finału o Puchar Polski. Przez 120 minut przy Łazienkowskiej nie padła ani jedna bramka, więc awans do ćwierćfinału rozstrzygnął się w rzutach karnych. Te lepiej strzelali legioniści i w konkursie "jedenastek" wygrali 8:7. Broniący pucharu legioniści w ćwierćfinale pokonali w dwumeczu Stal Stanok, ale rundę później drogę do finału zamknął im Ruch Chorzów.

25 listopada 2008 roku. Piąty mecz Legii z Jagiellonią w 2008 roku - ostatnia kolejka fazy grupowej Pucharu Ekstraklasy. Legioniści wygrali 2:1, po golach Tomasza Kiełbowicza i Piotra Gizy. Na zdjęciu piłkarz Legii Inaki Descarga, a w tle Michał Probierz, który prowadził zespół z Podlasia od czerwca 2008.

13 marca 2009 roku. Tamten rok nie był udany, jeśli chodzi o starcia z Jagiellonią. Najpierw legioniśc przegrali w Białymstoku 1:2...

3 października 2009 roku. ...a potem 0:2 po dwóch golach Kamila Grosickiego, byłego zawodnika Legii. To była ostatnia porażka Wojskowych w Białymstoku. W ośmiu kolejnych meczach rozgrywanych na Podlasiu legioniści cztery razy wygrali i cztery razy zremisowali. Na zdjęciu faulowany napastnik Legii Takesure Chinyama.

6 listopada 2010 roku. Pierwszy mecz z Jagiellonią na nowym stadionie Legii. Wychodzący z kryzysu legioniści pokonali "Jagę" 2:0. Białostoczanie byli wtedy liderem tabeli. Zostali nawet mistrzem jesieni, ale po mistrzostwo sięgnęła Wisła. Na zdjęciu gol Ivicy Vrdoljaka dla Wojskowych.

13 maja 2011 roku. 0:0 w Białymstoku. Na zdjęciu Miro Radović (najskuteczniejszy legionista w starciach z dzisiejszym rywalem) i Rafał Grzyb, piłkarz-ikona Jagiellonii, w której od 2010 roku występuje do dziś.

7 listopada 2011 roku. Wynik 0:0 padł w Białymstoku także kilka miesięcy później. W Legii grał już Michał Żewłakow - późniejszy dyrektor sportowy Klubu z Łazienkowskiej.

29 kwietnia 2012 roku. Legia była liderem ekstraklasy, ale grała słabo i mimo że goniący ją Śląsk Wrocław też nie punktował regularnie, to przed tym spotkaniem tracił do legionistów tylko dwa "oczka". W meczu z Jagiellonią Wojskowi znowu nie pokazali się z dobrej strony, a remis golem z rzutu wolnego uratował Danijel Ljuboja. Swój mecz wygrali wrocławianie, którzy zrównali się z Legią punktami i ostatecznie zdobyli tytuł. Na zdjęciu oprawa kibiców Legii na "Żylecie".

29 kwietnia 2012 roku. Ljuboja strzelił Jagiellonii tylko jednego gola, ale była to bramka przepiękna. Szkoda, że ostatecznie niczego Legii nie dała.

20 maja 2015 roku. Jedna z najbardziej emocjonujących końcówek meczów, jakie kibice mogli obejrzeć przy Łazienkowskiej w tym stuleciu. Legia i Jagiellonia cały czas walczyły o tytuł, ale liderem był Lech. Wojskowi koniecznie potrzebowali zwycięstwa i udało im się zdobyć trzy punkty. Po golu Orlando Sa z rzutu karnego w... 99. minucie. Mistrzostwa zdobyć się nie udało, ale kilka tygodni później kontrakt z naszym Klubem podpisał widoczny na zdjęciu Michał Pazdan.

30 sierpnia 2015 roku. Jedno z ostatnich spotkań Henninga Berga w roli trenera Legii. Legioniści zremisowali w Białymstoku 1:1. Przy piłce defensywny pomocnik Wojskowych Tomasz Jodłowiec.

14 lutego 2016 roku. Henninga Berga na stanowisku trenera zastąpił Stanisław Czerczesow. Po bardzo mocnych zimowych przygotowaniach, w pierwszym meczu na wiosnę legioniści roznieśli przy Łazienkowskiej Jagiellonię 4:0. To najwyższe w historii zwycięstwo Legii z "Jagą". Sędzia Tomasz Musiał upomina słownie legionistę Guilherme.

16 lipca 2016 roku. Pierwsza kolejka nowego sezonu i najlepsze 45 minut, jakie legioniści rozegrali pod wodzą Besnika Hasiego. Pary starczyło jednak tylko na pierwszą połowę, a mecz zakończył się remisem 1:1.

21 maja 2017 roku. 35. kolejka LOTTO Ekstraklasy. Legia dopiero co wywalczyła pozycję lidera, którą wcześniej przez kilka miesięcy mogła chwalić się Jagiellonia. Temperatura spotkania była bardzo wysoka, ale bramki nie padły. Dwa tygodnie później z mistrzostwa cieszyli się legioniści.