2016-06-21 20:40:00

Jesteśmy w 1/8 finałów EURO 2016!

Autor: Rafał Jarząbek Fot. Piotr Kucza
Reprezentacja Polski osiągnęła historyczny sukces. Polacy z trzema legionistami w pierwszym składzie, w ostatniej rundzie fazy grupowej wygrali z Ukrainą 1:0. Biało-czerwoni zajęli ostatecznie drugie miejsce, które gwarantuje im dalszą grę w EURO 2016!

Od pierwszej minuty meczu w składzie naszej reprezentacji wystąpiło trzech legionistów: Michał Pazdan i Artur Jędrzejczyk w obronie oraz Tomasz Jodłowiec w linii pomocy. Polacy od samego początku bardzo dobrze weszli w to spotkanie. Już w pierwszych czterech minutach stworzyli sobie dwie klarowne sytuacje bramkowe. Najpierw strzał Milika wybronił Andrij Piatow, a chwilę później Robert Lewandowski, mając przed sobą już tylko ukraińskiego bramkarza, posłał piłkę nad poprzeczką. Przez następne kilkanaście minut inicjatywę przejęli jednak Ukraińcy, lecz niewiele z tego wynikało. Najbliższy strzelenia gola był Andrij Jarmołenko, jednak w sytuacji sam na sam z Łukaszem Fabiańskim fatalnie przestrzelił. Swoją obecność w pierwszej połowie zaakcentował także Tomasz Jodłowiec, który w 45. minucie spotkania groźnie uderzał sprzed pola karnego. Jego strzał zdołał jednak wyłapać Piatow. Należy też wspomnieć dobrą dyspozycję Pazdana. - Na początku spotkania udało mi się zablokować strzały dwa razy, najpierw ten Zozuli, potem dobitkę. Przez pierwsze 10 minut dobrze wyglądaliśmy jako drużyna, potem brakowało nam spokoju w rozegraniu – komentował po meczu "Pazdek".

W drugiej połowie Polacy bardziej zdecydowanie natarli na rywala, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Już dziewięć minut po przerwie piłkę w polu karnym przejął Jakub Błaszczykowski, po czym oddał fenomenalny, techniczny strzał niemal w samo okienko bramki Ukraińców. W kolejnych fragmentach meczu gra przeniosła się bardziej do środka boiska, gdzie nie brakowało walki. Efektem zaciętej rywalizacji była m.in. druga żółta kartka dla Bartosza Kapustki w tym turnieju, która w konsekwencji uniemożliwia mu występ w kolejnym spotkaniu. Ukraińcy do bardziej zdecydowanych ataków zerwali się dopiero w końcówce meczu. Na niespełna 10 minut przed końcem, groźnie strzelali Rusłan Rotan i wspomniany Jarmołenko, jednak albo piłka mijała naszą bramkę, albo na posterunku był Fabiański. Wynik meczu nie uległ już zmianie, tak więc Polacy mogli cieszyć się z upragnionego zwycięstwa.

Polska, z dorobkiem siedmiu punktów, ostatecznie zakończyła rozgrywki w grupie C na drugim miejscu, zrównując się punktami z Niemcami. Od mistrzów świata różniła nas tylko jedna bramka strzelona mniej. Co więcej, biało-czerwoni w trzech meczach nie stracili ani jednego gola! Z pewnością duża w tym zasługa Michała Pazdana i Artura Jędrzejczyka, którzy wystąpili przez pełne 90 minut we wszystkich trzech spotkaniach. Podopieczni Adama Nawałki napisali zatem nowy rozdział w historii polskiej piłki nożnej, po raz pierwszy awansując do 1/8 finałów EURO 2016. Tam spotkają się ze Szwajcarią. Spotkanie to zostanie rozegrane 25 czerwca br. (sobota) o godzinie 15:00 na Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Etienne.

Polska – Ukraina: 1 – 0

Bramki: Błaszczykowski 54'

Kartki: Rotan 25', Kucher 38', Kapustka 60'

Sędzia: Svein Moen (Norwegia)

Stadion: Stade Velodrome (Marsylia)