Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2016-06-12 00:01:00

Kalendarium Stulecia Legii - 12 czerwca

Autor: Rafał Jarząbek, Janusz Partyka Fot. Włodzimierz Sierakowski/FotoSport, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
12 czerwca 1996 roku ostatni mecz w barwach Legii rozegrał Radosław Michalski. Jeden z najefektywniejszych zawodników na pozycji pomocnika w latach 90. W Polsce z ''eLką'' na piersi występował przez cztery lata, zdobywając w tym czasie trzy mistrzostwa kraju i dwa puchary oraz awansując do Ligi Mistrzów.

 Defensywny pomocnik z ofensywnymi zapędami

 

Radosław Michalski to jedna z wielu wybitnych postaci w historii Legii Warszawa. Wychowanek Stoczniowca Gdańsk występował na pozycji defensywnego pomocnika, charakteryzując się  znakomitym ciągiem na bramkę rywali. Do Legii przybył przed sezonem 1992/1993 za czasów panowania Janusza Romanowskiego.

  

Radosław Michalski (w środku) był uniwersalnym pomocnikiem, mógł grać na różnych pozycjach. Przy Łazienkowskiej występował przez cztery sezony.

 

Ze stołecznym klubem Michalski świętował pierwsze sukcesy: Mistrzostwo Polski w latach 1993, 1994, 1995 i Puchar Polski w roku 1994 i 1995 oraz Superpuchar Polski w 1994 roku. Wystąpił także w Lidze Mistrzów, gdzie grał m.in. w ćwierćfinale. 27 października 1993 roku meczem z Turcją zadebiutował w reprezentacji narodowej, w której w latach 1993-2000 rozegrał 28 meczów, będąc dwukrotnie jej kapitanem. Zwycięzca w plebiscycie „Piłki Nożnej” w kategorii Odkrycie Roku.

  

Fragment meczu z Blackburn Rovers (1:0) w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów, który odbył się 18 października 1995 roku przy Łazienkowskiej. Obok Michalskiego Jacek Zieliński.

 

W czerwcu 1996 r. przeniósł się wraz z Maciejem Szczęsnym do nowego Mistrza Polski - Widzewa Łódź. Dzięki temu transferowi rok później miał ponownie okazję reprezentować polski klub na arenie europejskiej. Później występował w klubach zagranicznych, m.in. Maccabi Hajfa, z którym zdobył mistrzostwo Izraela. Reprezentował również barwy Anorthosisu Famagusta, do którego sprowadził go były szkoleniowiec Legii - Janusz Wójcik.

  

Michalski w ataku na bramkę Hajduka Split (0:1) w nieudanych dla Legii eliminacjach do Ligi Mistrzów w roku 1994.

 

Karierę zakończył w Apollonie Limassol, z którym również zdobywając tytuł mistrzowski. Koniec końców, triumfy w najwyższych klasach rozgrywkowych wywalczył w trzech państwach. Po zakończeniu piłkarskiej kariery przez półtora roku pełnił rolę dyrektora sportowego Lechii Gdańsk, a od sierpnia 2012 roku był prezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

  

W szatni Legii po meczu IFK Goeteborg (2:1) i awansie do Champions League 23 sierpnia 1995 roku. Obok (z prawej) siedzi Tomasz Wieszczycki.

 

12 czerwca 1996 roku, podczas meczu Legii z Lechem (tym samym, co w przypadku Radosława Michalskiego), ostatnie spotkanie w barwach Legii zaliczył napastnik Wojskowych - Jerzy Podbrożny. Członek Galerii Sław Legii przy Łazienkowskiej występował przed dwa i pół roku, rozgrywając w tym czasie 99 spotkań, strzelając 55 bramek. Jego sylwetkę przybliżaliśmy w kalendarium 21 marca.

  

Pomocnik Legii gratuluje zdobycia bramki Jerzemu Podbrożnemu. Michalski w barwach Legii rozegrał 134 spotkania, w których zdobył 21 bramek.

 

 

12 czerwca 2008 roku legionista Rogera Guerreiro strzelił gola dla reprezentacji Polski w spotkaniu z Austrią (1:1), podczas rozgrywek grupowych EURO 2008. Była to pierwsza bramka biało-czerwonych w historii ich występów w finałach mistrzostw Europy.

 

 

 Lucjan Brychczy - legenda naszego klubu – grał nie tylko pięknie i skutecznie, ale także zgodnie z zasadami fair-play. 12 czerwca 1955 roku Legia przegrała z ŁKS-em Łódź 2:3, a przełomowym wydarzeniem tego spotkania była czerwona kartka pokazana Brychczemu, który już w 48. minucie spotkania musiał opuścić boisko. Związany nieprzerwalnie z naszym klubem od 1954 roku wielki piłkarz otrzymał wtedy pierwszą – i jak się potem okazało jedyną – czerwoną kartkę w karierze.

 

 

KSIĘGA STULECIA LEGII:


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

gunner
Podporucznik
2016-06-12 09:06:21
Znowu kogoś poniosło w opisie sytuacji meczowej Lucjana Brychczego.Jak mógł dostać czerwona kartkę w 1955 jak kartki wprowadzono w latach bardzo wczesnych 70-tych ?Sędziowie wyrzucali ale bez pokazywania kartek bo takich nie było jeszcze.Oj młodzieży niedouczona.............

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN