Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2016-11-12 00:01:00

Kalendarium Stulecia Legii - 12 listopada

Autor: Janusz Partyka Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
12 listopada 1969 roku piłkarze Legii zwyciężyli francuskie Saint-Etienne 2:1 w pierwszym meczu 1/16 finału rozgrywek o Pucharu Europy. Bramki dla drużyny Edmunda Zientary zdobyli Jan Pieszko i Kazimierz Deyna.

Młodsi kibice Legii nie zawsze wiedzą, dlaczego jednymi z najważniejszych spotkań w historii naszego klubu były akurat mecze z AS Saint-Etienne. Wówczas był to bardzo silny zespół. Obecnie daleko mu do dawnej chwały, ale osiągnięcia z lat 60. i 70. nadal dają mu miano najbardziej utytułowanej drużyny klubowej z Francji. Z ekipą St.Etienne w tamtych czasach nie było więc żartów. Z Legią Zieloni mieli sobie łatwo poradzić, w pierwszej odsłonie ten scenariusz nawet się sprawdzał, bowiem po strzale Herve'a Revelliego prowadzili 1:0. Legia decydujące ciosy wyprowadziła dopiero w ostatnich minutach, co zaowocowało zwycięstwem 2:1.

 

Legia Warszawa – drużyna mistrza Polski z 1969 roku. Ten tytuł otworzył przed piłkarzami Wojskowych drzwi do piłkarskiej Europy.

 

„Kolejne tytuły mistrzowskie rozbudziły w AS Saint-Etienne chęć odniesienia sukcesów także w europejskich rozgrywkach. W sezonie 1969-70 mocarstwowe ambicje nieoczekiwanie zostały powstrzymane przez nieznany szerzej w Europie zespół Legii Warszawa. Los skojarzył obie drużyny w drugiej rundzie Pucharu Mistrzów. Już same nazwy rywali wyeliminowanych w pierwszej rundzie kazały legionistom mieć się na baczności. Podopieczni Edmunda Zientary w pierwszej rundzie zdeklasowali rumuński UT Arad (2:1 i 8:0), natomiast Francuzi pozbawili złudzeń Bayern Monachium, z Franzem Beckenbauerem i Gerdem Müllerem w składzie. Niecodzienny był przebieg dwumeczu, pierwsze spotkanie na wyjeździe Zieloni przegrali 0:2, ale u siebie pokonali Bawarczyków 3:0. W ekipie prowadzonej przez trenera Alberta Batteaux nie brakowało reprezentantów Francji, a Malijczyk Salif Keita rok później miał zostać najlepszym piłkarzem Afryki. Pierwszy mecz na ówczesnym stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej potwierdził, że spotkali się godni siebie rywale. Długo lepsze wrażenie sprawiali Francuzi, dla których prowadzenie zdobył Herve Revelli. W ostatnim kwadransie legioniści zdołali jednak wywalczyć wygraną 2:1 za sprawą Jana Pieszki i Kazimierza Deyny” – czytamy na historycznych stronach NL. Na rewanż do Francji legioniści jechali więc z wielkimi nadziejami.

 

12 listopada 1969 roku. Powitanie kapitanów AS St. Etienne oraz Legii – Roberta Herbina i Lucjana Brychczego (z prawej) przed meczem na stadionie przy Łazienkowskiej.

 

12 listopada 1969 r., Warszawa, 1/16 Pucharu Europy

Legia Warszawa - AS Saint-Etienne 2:1 (0:1)

Bramki: Pieszko (78), Deyna (83) – Revelli (39)

LEGIA: Grotyński – Stachurski, Zygmunt, Niedziółka, Trzaskowski, B. Blaut (46' Z. Blaut), Brychczy, Deyna, Żmijewski – Pieszko, Gadocha

ST ETIENNE: Carnus – Mitoraj, Durković, Camerini, Bosquier – Jacquet, Herbin, Bereta, Samardzić (26' Larque) – Revelli, Keita

Sędziował: V. Loraux (Belgia)

Widzów: 11.647.

 

Zdobywca jednej z bramek Jan Pieszko, w ataku na bramkę rywali w pucharowym starciu Legii z AS St. Etienne w sezonie 1969/1970.

 

...

 

12 listopada 1961 roku, w wieku 53 lat, zmarł były piłkarz Legii Alfred Nowakowski. w 127 ligowych meczach Legii zdobył trzy bramki. Uchodził za gracza niezawodnego, jednego z pierwszych wyszkolonych w szeregach warszawskiej Legii. Alfred Nowakowski urodził się 10 czerwca 1908 roku w Warszawie (zmarł 12 listopada 1961 roku tamże). Utalentowany pomocnik był wychowankiem Orkanu Warszawa, skąd w 1924 roku trafił do Legii. W barwach Wojskowych zadebiutował 3 kwietnia 1927 roku w meczu z Warszawianką. Swój ostatni mecz w barwach naszego klubu (i zarazem ostatni w karierze) rozegrał 9 czerwca 1935 roku – przeciwko warszawskiej Polonii. W 1956 roku przez chwilę był selekcjonerem reprezentacji Polski – po raz pierwszy prowadził ją 26 sierpnia 1956 roku w spotkaniu z Bułgarią (1:2).

 

...

 

Z kolei 12 listopada 1968 roku piłkarze Legii zwyciężyli u siebie SV Waregem (2:0) w Pucharze Miast Targowych i awansowali do kolejnej rundy (w pierwszym meczu było 0:1). Decydującego o awansie drużyny Jaroslava Vejvody gola strzelił w 89. minucie spotkania Robert Gadocha. Wcześniej do siatki trafił Kazimierz Deyna (w 68. minucie).

 

...

 

12 listopada 1972 roku ostatnie spotkanie w barwach Wojskowych – z ŁKS Łódź (1:1) – rozegrał Bernard Blaut. Ogółem dla Legii rozegrał 312 meczów i strzelił 40 goli.

 

...

 

Dwa gole dla reprezentacji Polski w zwycięskim meczu ze Szwecją (2:1), który odbył się 12 listopada 1977 roku, strzelili legioniści – Kazimierz Deyna oraz Marek Kusto.

 

...

 

12 listopada 1980 roku piłkarz Wojskowych Krzysztof Adamczyk zadebiutował w kadrze Polski w spotkaniu z Hiszpanią (2:1). W narodowych barwach rozegrał ogółem trzy mecze.

 

...

 

Z kolei 12 listopada 2008 roku M. St. Warszawa podpisało umowę z konsorcjum Polimex-Mostostal na budowę nowego obiektu Legii przy ulicy Łazienkowskiej.

 

 

KSIĘGA STULECIA LEGII:


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

gunner
Podporucznik
2016-11-12 09:20:00
Na tym meczu też byłem.....................

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN