28924

2016-11-30 00:01:00

Kalendarium Stulecia Legii - 30 listopada

Autor: Janusz Partyka Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, NAC
30 listopada 1930 roku w meczu kończącym sezon 1929/1930 z Ruchem Chorzów legioniści zwyciężyli 7:1. W 100. występie Wojskowych w ekstraklasie pięć goli strzelił Józef Nawrot, który premierowe trafienie zaliczył już w... 13. sekundzie spotkania, co do dziś jest klubowym rekordem. Na koniec sezonu Legia zajęła trzecie miejsce, z trzema punktami straty do zdobywcy tytułu Cracovii.

Właśnie z Ruchem – 30 listopada 1930 roku – warszawianie rozegrali swój setny ligowy mecz. Na boisku przy Łazienkowskiej pokonali ekipę z Wielkich Hajduk (dzisiejszy Chorzów) aż 7:1. Sześć goli w tym spotkaniu strzelił napastnik Wojskowych Józef Nawrot – w 1., 22., 66., 74., 75. oraz 86. minucie. Pierwsze trafienie - z 13. sekundy spotkania - do dziś pozostaje najszybszą ligową bramką zdobytą w historii Legii.

Legia z 1930 roku. Stoją od lewej: Nowakowski, Cebulak, Martyna, Joszke, Brożek, Kałuża, Szaller, Żukowski, Wypijewski, Ziemian, Łańko i Skwarczyński.

Niezwykły wyczyn z ostatniej kolejki sprawił, że legionista został królem klasyfikacji ligowych strzelców – z 22 golami na koncie wyprzedził na ostatniej prostej Karola Kossoka z Cracovii. Legia zajęła wówczas trzecie miejsce w ligowej tabeli. W tamtym sezonie zdobyła także najwięcej bramek spośród wszystkich drużyn – 67. Złożyły się na to niezwykle wysokie wygrane m.in. z ŁTSG Łódź (8:0), Polonią Warszawa (8:4), Warszawianką (6:0 i 5:0), ŁKS Łódź (5:1) oraz Wartą Poznań (4:0).

Fragment meczu Legia - WAC (3:2) z 1930 roku. Legionista Nowakowski chroni Skwarczyńskiego przed atakiem Hiltla.

Drużyna Wojskowych z sezonu 1929/1930.

„Finisz Legii w tegorocznym mistrzostwie ligi był doprawdy imponujący. Wspaniały triumf 7:1, odniesiony nad twardym zespołem górnośląskiego Ruchu jest wynikiem dającym drużynie zwycięskiej kwalifikacje zespołu naprawdę wysokiej klasy. (...) Sześć bramek zdobyć w jednej grze ligowej, to wynik rzeczywiście imponujący, jeśli zważyć, że przeciętna najlepszych dotychczas strzelców ligowych Kossoka i Małka dawała jedną z małym ułamkiem bramkę na jeden mecz. Bo też Nawrot znajduje się obecnie w formie świetnej. Ten rasowy piłkarz opanował zdaje się słabą swą stronę - strzał, rezygnując z jego siły na korzyść plasingu. Wszystkie jego bramki uzyskane zresztą dzięki niezwykle altruistycznej pomocy kolegów z Ciszewskim na czele, były nie specjalnie efektowne, ale za to niezmiernie trudne do parowania. (...) Mecz rozegrany na pięknym stadionie D.O.K. w Warszawie z miejsca rozpoczął się sensacyjnie. Po rozpoczęciu gry przez wojskowych wystarczyły cztery podania piłki: Nawrot-Ciszewski-Rajdek-Nawrot i strzał ostatniego już w 13-tej sekundzie grzęźnie w siatce gości. (...) Minuta 22-ga przynosi Legii ponowne prowadzenie: po rzucie z rogu i kopaninie podbramkowej, Nawrot wyłuskuje piłkę i lokuje ją w siatce po raz drugi. (...) W 10-tej minucie po przerwie Ciszewski, wystawiony prostopadle przez Nawrota strzela obok wybiegającego Kramera w siatkę. Sytuacja wyjaśnia się coraz klarowniej: Legia opanowuje pole i regularnie lokuje piłkę w bramce gości. Tak więc w 21-ej minucie Nawrot, świetnie wystawiony przez Ciszewskiego między obrońców strzela czwartą bramkę, w osiem minut później z doskonałej centry Rajdka podwyższa wynik na 5:1, a za minutę po podaniu Ciszewskiego, doprowadza rezultat do 6:1” – relacjonował ostatnie ligowe spotkanie z udziałem Legii w 1930 roku „Przegląd Sportowy”.

Król strzelców (22 gole) z roku 1930 – legionista Józef Nawrot.

30 listopada 1930 r., Warszawa, Ekstraklasa

Legia Warszawa – Ruch Wielkie Hajduki (Chorzów) 7:1 (2:1)

Bramki: Nawrot (1, 22, 66, 74, 75, 86), Ciszewski (55) – Sobota (12)

LEGIA: Żukowski - Martyna, Zajączkowski, Schaller – Cebulak, Nowakowski, Wypijewski, Przeździecki, Nawrot – Ciszewski, Rajdek

RUCH: Kramer - Katzy, Kusz, Kałuża – Badura, Zorzycki, Urban, Peterek, Buchwald – Sobota. Włodarz

Sędziował: Frank (Wilno)

Widzów: 2.000.

...

30 listopada 1947 roku Wojskowi zwyciężają w krajowych eliminacjach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej – w ostatnim spotkaniu pokonują Lechię Gdańsk (4:2).

...

Z kolei 30 listopada 1987 roku trener Lucjan Brychczy przestał pełnić funkcję szkoleniowca pierwszej drużyny Legii. Zastąpił go na tym stanowisku Andrzej Strejlau.

...

30 listopada 2011 roku legioniści przegrali przy Łazienkowskiej z PSV Eindhoven (0:3) w ostatnim meczu grupowym Ligi Europy, ale i tak awansowali do kolejnej rundy. Czerwoną kartkę obejrzał w tym spotkaniu bramkarz Wojskowych Dusan Kuciak.