Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2016-12-31 00:01:00

Kalendarium Stulecia Legii - 31 grudnia

Autor: Janusz Partyka Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka
31 grudnia urodził się Nemanja Nikolić. Ten niezwykle skuteczny napastnik występował przy Łazienkowskiej przez półtora roku. Z ''eLką'' na piersi rozegrał 86 spotkań w których zdobył 55 bramek i tytuł króla strzelców sezonu 2015/2016. Po zakończeniu rundy jesiennej obecnego sezonu odszedł do drużyny MLS – Chicago Fire.

Nemanja Nikolić piłkarzem Legii został na początku letniego okienka transferowego przed sezonem 2015/2016. Do Warszawy przyjechał po wygaśnięciu kontraktu z węgierskim Videotonem FC i od samego początku stał się podstawowym napastnikiem Wojskowych, piłkarzem skutecznym, decydującym o ofensywnych poczynaniach i często o wynikach końcowych. Odszedł w grudniu tego roku zapisując w historii Legii piękną kartę.

 

Nemanja Nikolić grał w Legii przez półtora roku. W 86 występach strzelił 55 goli, co daje mu średnią na 0,63 bramki na mecz.

 

„Czułem, że jestem częścią czegoś wielkiego. Najważniejsze, że zdobywałem z Klubem tytuły i realizowałem cele. To wiele dla mnie znaczy. Wcale nie byłbym szczęśliwy, gdybym strzelał gole, grał w wielu meczach, a nie wygrywał w tym czasie nic z drużyną. W pierwszym roku zdobywałem bramki w lidze niemal z każdej pozycji, to było niesamowite. Z tego co wiem, to pobiłem sporo klubowych rekordów, wygrałem indywidualne nagrody. A przecież z drużyną też wygraliśmy wiele. Mogę powiedzieć, że wygrałem wszystko, co mogłem” – powiedział przed wyjazdem do USA „Niko”, który w 86 spotkaniach Wojskowych strzelił 55 goli.

 

Supersnajper Wojskowych z Pucharem Polski wywalczonym po meczu z Lechem Poznań (1:0) 2 maja 2016 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

Nemanja Nikolić urodził się 31 grudnia 1987 roku w Sencie. Węgier (trafił tam w 2006 roku) pochodzenia serbskiego rozpoczynał w Barcsi SC i Kaposvölgye VSC. Z początkiem 2008 roku przeniósł się do Kaposvári Rákóczi, gdzie strzelał mnóstwo goli, co zwróciło uwagę dużo mocniejszych klubów. Po dwóch latach przeniósł się wreszcie do Videotonu, z którym dwukrotnie zdobywał mistrzostwo oraz Superpuchar Węgier (sięgnął także po Puchar Ligi). Po pięciu latach pobytu na Węgrzech w 2011 roku otrzymał tamtejsze obywatelstwo.

 

Duet napastników z #Ł3 Namanja Nikolić i Aleksandar Prijović z trofeum za mistrzostwo Polski w sezonie 2015/2016.

 

8 czerwca 2015 roku podpisał kontrakt z Legią, do której dołączył po wygaśnięciu umowy z Videotonem. W barwach Wojskowych zadebiutował w meczu o Superpuchar Polski z Lechem Poznań (1:3), a pierwsze gole (dwa) strzelił w swoim ligowym debiucie – ze Śląskiem we Wrocławiu (4:1). Jego przygoda z Klubem z Łazienkowskiej okazała się wielkim sukcesem. W ubiegłym sezonie z 28 bramkami wywalczył tytuł najlepszego strzelca (w trakcie sezonu strzelił przynajmniej jedną bramkę każdemu z 15 zespołów grających przeciwko warszawskiej drużynie w ekstraklasie), w obecnym z 12. trafieniami także lideruje tabeli najskuteczniejszych zawodników.

 

Węgierski zawodnik pożegnał się z Legią dwa tygodnie temu. W ostatnim meczu z Górnikiem Łęczna strzelił trzy gole.

 

W 86 meczach zdobył 55 bramek i brał aktywny udział we wszystkich sukcesach, jakie w tym czasie odniosła Legia – mistrzostwie oraz Pucharze Polski, awansie do Ligi Mistrzów UEFA, a także trzecim miejscu w fazie grupowej tych rozgrywek i promocji do 1/16 finału Ligi Europy UEFA. Trzykrotnie był autorem hat-tricka, ostatnie trzy gole strzelił w... swoim ostatnim meczu w barwach Legii – 18 grudnia z Górnikiem Łęczna. 20 grudnia 2016 roku zakończył swoją przygodę z naszym Klubem i przeniósł się do Chicago Fire, podpisując z amerykańskim klubem trzyletni kontrakt. 11 października 2013 roku „Niko” zadebiutował w reprezentacji Węgier – w meczu eliminacyjnym do MŚ 2014 przeciwko Holandii (1:8). 5 maja 2016 roku znalazł się w szerokiej kadrze 30 zawodników powołanych na Mistrzostwa Europy 2016.

 

„Niko” był ulubieńcem fanów z Łazienkowskiej – sympatia była zresztą odwzajemniona.

 

...

 

11 lutego 1917 roku w dzielnicy Dynasy rozegrano pierwszy oficjalny mecz hokejowy w Warszawie, natomiast sekcję hokeja na lodzie założono w Legii w połowie 1927 roku. Skład zespołu opierał się na byłych zawodnikach Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego, którzy w wyniku nieporozumień z władzami klubu w grudniu 1927 roku przeszli do Legii. Swój pierwszy w historii drużyna Wojskowych rozegrała właśnie 31 grudnia 1927 roku – wygrywając z AZS Wilno (3:0), a kilka godzin później gromiąc Cracovię (14:1). W rozgrywkach o mistrzostwo Polski hokeiści Legii po raz pierwszy wzięli udział w Zakopanem w 1928 roku, wywalczając srebrny medal.

 

...

 

W ostatnim dniu grudnia często dochodziło w klubie do zmiany na stanowisku trenera. I tak 31 grudnia 1953 roku po czterech i pół roku trenerem Legii przestaje być Wacław Kuchar. Dwa lata później – w roku 1955 – ze stanowiska ustępuje Janos Steiner, który odchodzi z Legii po tym, jak działacze nie zgadzają się na jego żądania finansowe. Z kolei 31 grudnia 1958 roku funkcję szkoleniowca pierwszej drużyny przestaje pełnić Ryszard Koncewicz. Rok później jego następca Stjepan Bobek postanawia wrócić do Jugosławii. Wreszcie 31 grudnia 1963 roku zdymisjonowany ze stanowiska szkoleniowca zostaje trener Longin Janeczek.

 

...

 

To już ostatni odcinek naszego cyklu, w którym dzień po dniu – przez cały rok – prezentowaliśmy wszystkie istotne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni 100 lat w naszym Klubie. Dziękujemy, że byliście z nami!

 

 

KSIĘGA STULECIA LEGII:


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN