2016-05-18 19:59:00

Kosz - play-off: TBL musi poczekać

Autor: Dariusz Urbanowicz Fot. Paweł Grabowski
W piątym, decydującym meczu finału play-off I ligi koszykarzy Legia Warszawa przegrała w Krośnie 78:88. Tym samym to Miasto Szkła zapewniło sobie awans do Tauron Basket Ligi.

Mecz się zaczął się od wyrównanej kwarty. Legia goniła wynik, ale po kilku chwilach trochę się pozbierała i była bliska wyrównania. Potem stopniowo Miasto Szkła Krosno odskakiwało i uzyskało około dziesięciopunktową przewagę. Legia w drugiej połowie próbowała gonić, jednak każda próba zmniejszenia dystansu wiązała się z kolejnym odjazdem drużyny z Podkarpacia. Mecz zakończył się wynikiem 88:78. W krośnieńskiej hali festiwal radości rozpoczął się chwilę przed ostatnią syreną.

Najskuteczniejszy w Legii był Adam Parzych, który zdobył 19 punktów (po trzykroć trafił za trzy punkty). Dwucyfrowym dorobkiem wzbogacili dorobek Legii także Adam Linowski (14), Tomasz Andrzejewski (10) i Grzegorz Kukiełka (13). Rozgrywający i kapitan Legii Łukasz Wilczek miewał już lepsze mecze. Zresztą opuścił boisko wcześniej ze względu na przekroczony limit fauli. Szybko złapane przewinienia mogły też nieco zdeprymować Michała Aleksandrowicza.

W sobotę jeszcze pachniało sensacją. Legia prowadziła 2:1, a przecież to Miasto Szkła zwyciężyło sezon zasadniczy i bylo zdecydowanym faworytem. Styl sobotniego zwycięstwa napawał szczęściem, wręcz euforią. Może zbyt wielką. Jednak w niedzielę dość szybko pojawiły się niepokoje, bo drużyna z Podkarpacia zdemolowała legijnego ducha walki. Porażka oznaczała wyrównanie stanu rywalizacji na 2:2 i konieczność rozegrania meczu numer 5. A ten zakończył się wiadomo już jak...

MIASTO SZKŁA KROSNO - LEGIA WARSZAWA 88:78
(20:19, 27:18, 20:23, 21:19)

MIASTO SZKŁA: Pisarczyk 9, Oczkowicz 11, Baran 11, Małgorzaciak 15, Jaworski, Dłuski 10, Bręk 9, Rak 0, Pełka 4, Rduch 7, Wyka 12.
LEGIA: Aleksandrowicz 9, Malewski 0, Bierwagen 0, Ł. Wilczek 2, Ornoch, Trybański 3, M. Wilczek 8, Paszkiewicz 0, Linowski 14, Andrzejewski 10, Kukiełka 13, Parzych 19.

To nie był wcale łatwy sezon dla koszykarzy Legii. W połowie rozgrywek nastąpiła zmiana trenera (Michała Spychałę zastąpił wcześniejszy szkoleniowiec, Piotr Bakun), ale ta wyszła legionistom na dobre. Do play-off wchodzili z trzeciego miejsca, a tam trafili na Astorię Bydgoszcz, którą odprawili gładko 3:0. W półfinałach zagrali z Sokołem Łańcut, który był wiceliderem I ligi. Legia sprawiła niespodziankę i weszła do finału, a tam czekało już Miasto Szkła - klub, który nie ukrywał aspiracji ekstraklasowych. Grał dojrzałą koszykówkę, co poskutkowało awansem.

Teraz czas na wypoczynek, być może dozbrojenie i ciąg dalszy "Operacji Awans". Szkoda, że nie udało się tym razem, bo gdyby sprzęgły się sukcesy piłkarzy Legii (mistrzostwo i Puchar Polski) z awansem koszykarzy, wszystkie założenia obu sekcji zrealizowałyby założenia/marzenia przedsezonowe. Kolejna szansa dla Legii w następnym sezonie.