2018-04-14 19:10:00

Koszykówka: Legia Warszawa - Miasto Szkła Krosno 101:84

Autor: Szymon Wojda Fot. Marcin Bodziachowski/Legiakosz.com
Koszykarze Legii Warszawa pewnie pokonali Miasto Szkła Krosno 101:84. Fantastyczne zawody w szeregach Zielonych Kanonierów rozegrali Anthony Beane (31 punktów) i Chauncey Collins (21 punktów).

Spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Co prawda goście jako pierwsi objęli prowadzenie, ale legioniści szybko wyrównywali. W ekipie z Krosna bardzo aktywny był Jakov Mustapic i Grzegorz Grochowski. Wyróżniał się też Peter Alexis, ale gospodarze znajdywali odpowiedź na poczynania tych zawodników. W drużynie Legii punkty zdobywali Anthony Beane, Michał Kołodziej i Jobi Wall. Często byli obsługiwani przez Łukasza Wilczka, który do końca pierwszej połowy miał na swoim koncie sześć asyst. Pierwsze prowadzenie Wojskowym dały dwie szybkie akcje Jorge Bilbao i Beane'a. Wydawało się wtedy, że to gospodarze przejmą kontrolę nad meczem, ale Miasto Szkła ruszyło do ataku. Prowadzenie zmieniało się niemal w każdym posiadaniu. Wojskowi mieli szansę odskoczyć. Jednak niezdecydowanie Grzegorza Kukiełki przy rzucie dwukrotnie skutkowało kontratakami gości. Po rzucie Marcina Sroki to goście prowadzili 28:25. Wyczyn zawodnika z Krosna powtórzył Chauncey Collins i na kilka sekund przed końcem kwarty był remis. Ostatnie słowo należało jednak do gości. Rzut równo z syreną Grochowskiego zapewnił im prowadzenie 31:28 przed następną częścią gry.

Po powrocie na boisko warszawskim kibicom zaprezentował się Jayvaughn Pingston. Amerykański środkowy zagrał „2+1” i powiększył przewagę swojego zespołu. Seria nieudanych akcji w jego wykonaniu poskutkowało powrotem na ławkę i dobrym momentem legionistów. Miasto Szkła grało bardzo agresywnie w obronie. Przez jakiś czas zdawało to egzamin, ale wojskowi szybko wyciągali wnioski ze swoich błędów i również zaczęli grać bardzo mocną defensywą. Do połowy kwarty to Wojskowi byli na prowadzeniu po rzutach osobistych Beane'a. Przyszły król strzelców ekstraklasy do końca drugiej kwarty miał na swoim koncie 16 punktów. Krosno jednak nie odpuszczało. Po celnym rzucie Gaddeforsa zdołali wyrównać stan meczu, a dzięki „trójce” Mustapica wyszli na prowadzenie. Legia prezentowała się bardzo dobrze, ale przegrywała po pierwszej połowie 50:52.

Wojskowi bardzo nerwowo zaczęli trzecią kwartę. Przeciwnicy wykorzystali to i po trafieniach Jakóbczyka, Alexisa oraz Sroki mieli osiem punktów przewagi. Legioniści sprawiali wrażenie nieco rozkojarzonych. Sygnał do ataku dał Chauncey Collins. Amerykanin w krótkim odstępie czasu dwukrotnie trafił „zza łuku” i wykończył kontratak naszego zespołu. Po jego akcjach Wojskowi odzyskali prowadzenie, a do jego poziomu dostosowała się reszta drużyny. Najpierw „zza łuku” trafił Beane. Później akcje „2+1” dwa razy przeprowadził Jorge Bilbao, a następnie ten sam zawodnik powstrzymał w obronie Pingstona. Świetna ofensywa w połączeniu z silną obroną dała gospodarzom prowadzenie 72:67 przed ostatnią kwartą.

Można było się spodziewać, że przeciwnicy rzucą się do odrobienia strat. Jednak to nasz zespół podkręcił tempo i grał z coraz większą pewnością siebie. Trójka Bilbao-Beane-Collins, uzupełniona walecznymi Adamem Linowskim i Łukaszem Wilczkiem, raz po raz punktowała gości. Do połowy kwarty Wojskowi mieli 14 punktów przewagi. Gospodarze brutalnie odpowiadali za każdym razem kiedy Miasto Szkła starało się wrócić do gry. Na cztery minuty przed końcem Beane dwukrotnie trafił z niemal dziesiątego metra i zapisał na swoim koncie 31 punktów. Zagranie Amerykanina powtórzył Hiszpan - Jorge Bilbao i również trafił zza łuku. Już w następnej akcji potężnie blokował Linowski, a hala na Bemowie zrobiła się naprawdę głośna. Nic nie mogło odebrać legionistom tego zwycięstwa. Ostatecznie Zieloni Kanonierzy pokonali Miasto Szkła Krosno 101:84.

Legia Warszawa - Miasto Szkła Krosno 101:84 (28:31, 22:21, 22:15, 29:17)

Legia: Anthony Beane 31, Chauncey Collins 21, Jorge Bilbao 12, Jobi Wall 10, Hunter Mickelson 8, Łukasz Wilczek 8, Michał Kołodziej 7, Tomasz Andrzejewski 2, Piotr Robak 2, Grzegorz Kukiełka 0, Adam Linowski 0, Wojciech Szpyrka 0.

Miasto Szkła: Jakov Mustapić 20, Peter Alexis 14, Anton Gaddefors 13, Davis Lejasmeiers 9, Grzegorz Grochowski 8, JayVaughn Pinkston 7, Krzysztof Jakóbczyk 6, Marcin Sroka 5, Dariusz Oczkowicz 2.