2018-05-13 12:00:00

Legia - Górnik: Ciekawostki

Autor: Łukasz Tyborowski Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski
Ile razy do tej pory mierzyła się Legia z Górnikiem? Kto jest najskuteczniejszym legionistą w konfrontacji z zabrzanami? Jakie jest najwyższe zwycięstwo Wojskowych w potyczkach z rywalem z Górnego Śląska? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed niedzielnym meczem Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze.

Do tej pory Legia mierzyła się z Górnikiem 145 razy. Bilans tych meczów jest korzystny dla Wojskowych - legioniści wygrali 60 spotkań, 35 razy był remis, zaś 49 razy górą byli zabrzanie. Bilans goli - 218:194 dla Legii.

***

Obie drużyny dwa razy rywalizowały w rundach mistrzowskich LOTTO Ekstraklasy. W 34. kolejce sezonu 2013/14 Legia ograła zabrzan na wyjeździe 3:2, bramki dla naszej drużyny zdobyli wówczas Tomasz Jodłowiec, Michał Żyro i Michał Kucharczyk. Z kolei w 37. serii gier sezonu 2014/15 Wojskowi pokonali Górnika 2:0, ponownie jednego gola strzelił Michał Kucharczyk, drugi zaś to trafienie samobójcze Mariusza Magiery.

***

Legia ma passę 15 meczów z rzędu z co najmniej jednym strzelonym golem w starciach z Górnikiem. Ostatni raz, kiedy Wojskowi nie zdobyli bramki w meczu z zabrzanami, to spotkanie z 19 lutego 2012 roku, kiedy legioniści przegrali na wyjeździe 0:2.

***

Zabrzanie strzelili w tym sezonie 29 goli po stałych fragmentach gry, najwięcej w lidze. Najczęściej w drużynie Górnika egzekwuje je reprezentant Polski, Rafał Kurzawa. Górnik Zabrze stracił w tym sezonie  w drugich połowach meczów. To aż o 21 więcej, niż w pierwszych częściach gry.

***

Górnik Zabrze 14 razy zdobył mistrzostwo Polski. Legioniści mają na koncie 13 triumfów, w tym roku mogą więc wyrównać osiągnięcie zabrzan.

***

21 goli strzelił w tym sezonie ligowym Igor Angulo, najlepszy strzelec Górnika. Snajper Legii, Jarosław Niezgoda ma na swoim koncie 13 trafień.

***

Średnio dziewięciu Polaków wychodziło od pierwszej minuty meczu w tym sezonie w barwach Górnika. Dla porównania, w wyjściowej jedenastce Legii wybiega ich średnio sześciu.

***

Górnik czeka 23 lata na powrót do europejskich pucharów. Po raz ostatni występowali w Pucharze Intertoto w 1995 roku, a w tym sezonie mają duże szanse na zajęcie co najmniej czwartego miejsca, premiowanego udziałem w eliminacjach do Ligi Europy UEFA.

***

13 goli strzelił Górnikowi Zabrze Lucjan Brychczy i jest tym samym najlepszym pod tym względem piłkarzem Legii w historii. W starciach pucharowych "Kici" zdobył trzy bramki.

***

Sześć goli strzelił Górnikowi Miro Radović i jest tym samym najlepszym pod tym względem piłkarzem z obecnej kadry Wojskowych. Po dwa trafienia mają na swoim koncie Michał Kucharczyk, Inaki Astiz i Kasper Hamalainen, zaś po jednym - Adam Hlousek, Artur Jędrzejczyk i Jarosław Niezgoda.

***

Najwyższa wygrana Wojskowych w starciu z Górnikiem wyniosła 6:0. Taki rezultat padł 26 marca 1983 roku. Gole dla Legii strzelali: Zbigniew Kaczmarek (dwa), Andrzej Buncol, Henryk Miłoszewicz, Janusz Turowski i Adam Ossowski (sam.).

***

61 lat temu rozegrany został pierwszy mecz między Legią a Górnikiem. 25 marca 1956 roku Wojskowi zwyciężyli w Warszawie 3:1. Dwie bramki dla Legii zdobył Henryk Kempny, jedną Ernest Pohl. 186 bramek zdobył w ekstraklasie właśnie Pohl, piłkarz grający niegdyś i w Legii, i w Górniku. Dla Wojskowych trafiał 43 razy, dla zabrzan - 143-krotnie.

***

3001 minut w lidze rozegrał Arkadiusz Malarz, najbardziej eksploatowany piłkarz Legii. W Górniku takim zawodnikiem jest również bramkarz, Tomasz Loska, który przebywał na boisku przez 2960 minut.