Legia Warszawa
vs Europa FC
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-11-03 12:00:00
Newsletter

Legia - Górnik: Ciekawostki

Autor: Kamil Majewski, Przemysław Gołaszewski
Kiedy Legia pierwszy raz zmierzyła się z Górnikiem Zabrze? Czyja postać łączy obie ekipy? Jaki mecz pomiędzy zespołami był najważniejszy w historii naszego klubu? Między innymi na te pytania odpowiedzi znajdziecie w naszych ciekawostkach.

Historia rywalizacji z Górnikiem Zabrze należy do najbogatszych w naszym rodzimym futbolu. Oba zespoły grały przeciwko sobie 145 razy. Legioniści zwyciężali w 62 starciach, natomiast zabrzanie wychodzili zwycięsko z 49 konfrontacji. Piłkarze z Warszawy strzelili łącznie Górnikowi 218 goli, a stracili 193 bramki. Najlepszym strzelcem Legii w rywalizacji z Górnikiem Zabrze jest Lucjan Brychczy. Legendarny zawodnik naszego klubu zdobył w tych meczach 13 goli, podczas gdy drugi w klasyfikacji Robert Gadocha wpisywał się na listę strzelców osiem razy.

 

 

***


Kibice szczególnie pamiętają spotkanie z 15 czerwca 1994 roku. W ostatniej kolejce sezonu los skrzyżował właśnie Legię z Górnikiem. Mecz rozegrano na naszym terenie. Spotkanie miało niebagatelne znaczenie - rozstrzygało losy mistrzostwa Polski. Legia do sięgnięcia po tytuł potrzebowała remisu, Górnik musiał wygrać. W 41. minucie Marek Szemoński otworzył wynik spotkania i uradował kibiców przyjezdnych. Wojskowi starali się strzelić upragnioną bramkę, jednak przez długi czas to się nie udawało. Wybuch radości nastąpił dopiero dwadzieścia minut przed końcem meczu. - Wszystko rozpoczęło się po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłkę uderzał Podbrożny, ta odbiła się od murawy i szybowała w kierunku linii piątego metra. Ja wyczułem okazję, natychmiast ruszyłem do tej futbolówki i strzałem głową w długi róg pokonałem bramkarza Górnika. Nie muszę mówić, że poczułem olbrzymią euforię. Natychmiast pobiegłem w kierunku trybun. Byłem przeszczęśliwy, że strzeliłem tak ważnego gola' – wspominał strzelec gola Adam Fedoruk. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1 i legioniści mogli celebrować tytuł mistrzowski. W tamtym meczu zabrzanie zobaczyli aż trzy czerwone kartki.

 

 

***


Historia Górnika Zabrze zaczyna się w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Zakończenie tego tragicznego konfliktu spowodowało przyłączenie miasta do Polski, a co się z tym wiąże, początek polskich drużyn piłkarskich na tych terenach. W tamtym czasie powstało kilka zespołów, które rywalizowały ze sobą o miano największego w mieście. W 1948 roku, z powodu ogólnopolskiej reorganizacji sportu i przejęcia opieki nad sportem górniczym przez zrzeszenie "Górnik", małe klubiki zostały połączone, w wyniku czego powstał jeden większy zespół, który dziś wszyscy znamy jako Górnik Zabrze (na zdjęciu drużyna zabrzan z roku 1961).

 

 

***


Najwięcej minut ze wszystkich zawodników Górnika na boisku spędził Tomasz Loska. 22-letni bramkarz występował w tym sezonie przez 1530 minut, które zgromadził w 17 meczach. Nie wystąpił tylko w jednym – meczu 1/32 finału Pucharu Polski z Unią Hrubieszów, który Górnicy wygrali 9:0. Do Zabrza zawodnik ten trafił w styczniu 2014 roku, początkowo jednak występował w drużynie rezerw. Debiut w pierwszej drużynie przypadł 3 marca 2017 roku w meczu I ligi przeciwko GKS-owi Tychy. W trakcie swojej seniorskiej kariery Loska otrzymał jedną czerwoną kartkę. Bramkarz wyrzucony z boiska został w 68. minucie półfinału Pucharu Polski z ubiegłego sezonu, w którym Górnik mierzył się z Legią.

 

 

***

 
Górnik Zabrze ma, podobnie jak Legia, 14 tytułów mistrzowskich na swoim koncie. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Górnicy zdominowali krajowe rozgrywki. W latach 1963-1967 nieprzerwanie zdobywali mistrzostwo Polski przez pięć sezonów z rzędu. Co więcej, w latach 1968-1972 także przez pięć sezonów z rzędu Górnicy niepokonani byli w Pucharze Polski.

 

 

*** 

 

Historia meczów Legia – Górnik sięga 25 marca 1956 roku. Legioniści przegrywali do przerwy 0:1 po bramce Henryka Czecha, napastnika Zabrzan. W drugiej części spotkania jednak podopieczni ówczesnego trenera – Ryszarda Koncewicza zdołali odwrócić losy spotkania i pokonać drużynę z Zabrza 3:1. Bramki dla Legii zdobywali Henryk Kempny (dwie) i Ernest Pohl. W 1956 roku obie drużyny mierzyły się ze sobą trzykrotnie. Jednym z tych meczów był finał Pucharu Polski wygrany przez Legię 3:0.

 

 

***

 

Jeszcze częściej, bo aż sześciokrotnie oba zespoły grały przeciwko sobie w roku 1988. Dwa mecze odbyły się w ramach rozgrywek ligowych, zaś cztery w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Maraton meczów Legii z Górnikiem rozpoczął się 2 kwietnia na stadionie w Zabrzu. Legioniści zremisowali wówczas 1:1, gole w tym meczu strzelali Leszek Pisz i późniejszy trener Legii, Jan Urban. 11 dni później obie drużyny, tym razem jednak w Warszawie, spotkały się ponownie. W pierwszym meczu półfinału Turnieju Tysiąca Drużyn legioniści, po bramce Dariusza Dziekanowskiego, zwyciężyli 1:0. W rewanżu 5 maja padł wynik 2:2 i to Wojskowi awansowali do finału. Na kolejny mecz Legii z Górnikiem przyszło czekać aż do listopada. W tym miesiącu obie drużyny spotkały się jednak aż trzykrotnie! Najpierw w lidze, 6 listopada, Górnik przed własną publicznością pokonał legionistów 2:1. 16 listopada, ponownie w Zabrzu, rozegrany został pierwszy mecz 1/4 finału Pucharu Polski. Po bramkach Tomasza Arceusza, Andrzeja Łatki oraz Dariusza Dziekanowskiego Legia wygrała 3:2. W rewanżu 11 dni później legioniści ponownie pokonali Górników, tym razem 2:0 po bramkach Leszka Pisza i Dariusza Dziekanowskiego.

 

 

***

 

Legię z Górnikiem łączy postać Ernesta Pohla. Legendarny zawodnik w drużynie Górnika Zabrze spędził 11 sezonów. Dla „Górników” rozegrał ponad 209 meczów, w których zdobył 143 bramki. Do Zabrza Pohl przeniósł się z Legii Warszawa. Jako legionista napastnik wystąpił w 72 meczach i strzelił 56 goli. W koszulce z „eLką” na piersi zdobył dwa historyczne dublety w 1955 i w 1956 roku, a w roku 1954 został pierwszym w historii klubu królem strzelców polskiej ligi z 19 bramkami na koncie.


 

***

 

W minionym sezonie ligowym Górnik Zabrze zachwycał i przez pewien moment walczył nawet o tytuł mistrza Polski. Ostatecznie zabrzanie zakończyli minione rozgrywki na czwartym miejscu w tabeli. Ten sezon jest zgoła odmienny. Nasi najbliżsi rywale z dwunastoma punktami zajmują dopiero czternastą lokatę w tabeli. Co więcej, podopieczni trenera Marcina Brosza strzelili do tej pory tylko 13 goli, co jest drugim najgorszym wynikiem w ubiegłorocznych rozgrywkach.

 

 

***

 

45-letni Marcin Brosz jest młodym trenerem, jednak zdążył prowadzić swoje drużyny przeciwko Legii już 14 razy. Jako szkoleniowiec Górnika Zabrze miał ku temu okazję sześciokrotnie - dwa razy wygrał, raz zremisował i trzy razy przegrał. Wcześniej trener konfrontował się z Wojskowymi, prowadząc Koronę Kielce, Piasta Gliwice i Odrę Wodzisław. Ogólny bilans nie jest najlepszy. Drużyny 45-letniego szkoleniowca wygrały czterokrotnie, dwa razy zremisowały i odniosły osiem porażek.

 

 

***

 

Drużyna Górnika Zabrze może pochwalić się najniższą średnią wieku piłkarzy w aktualnym sezonie LOTTO Ekstraklasy. Wynosi on 22,5 roku. Dla porównania, średnia wieku zawodników naszej drużyny to 26,5 roku, a to oznacza, że jesteśmy trzecią “najstarszą” ekipą w tegorocznej kampanii ligowej.

 

 

***


Skład Górnika Zabrze w dużej mierze opiera się na Polakach. W ostatnim ligowym meczu zabrzan w wyjściowej „11” pojawiło się ich ośmiu, dwóch kolejnych weszło z ławki rezerwowych. Łącznie w kadrze tej drużyny znajduje się tylko trzech obcokrajowców – Dani Suarez, Jesus Jimenez oraz Igor Angulo. Wszyscy trzej są Hiszpanami. Dla porównania w kadrze Legii znajduje się 17 zawodników spoza Polski.

 

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN