Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-03-04 12:00:00
Newsletter

Legia - Lech: Ciekawostki

Autor: Jakub Mieżejewski Fot. Jacek Prondzynski, Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka
Dlaczego statystyki każą sądzić, że Legia wygra w dzisiejszym meczu? Który legionista był zmorą Lecha na przełomie lat 80. i 90. XX wieku? Dlaczego zwycięzcą szlagieru będzie ten zespół, który otworzy wynik meczu? Zapraszamy na ciekawostki związane z meczem 26. kolejki LOTTO Ekstraklasy Legia Warszawa - Lech Poznań.

Niedzielne spotkanie będzie 114. ligowym meczem Legii z Lechem. Wojskowi, jak dotąd, wygrali 49 razy, 30 zremisowali, zaś 34 razy lepszy był Kolejorz. Bilans bramkowy tych spotkań, to 152:104 na korzyść naszej drużyny. Obydwa zespoły łącznie mierzyły się ze sobą 127 razy. 55 mecze wygrali Wojskowi, padły 33 remisy, a 39 razy zwyciężyli rywale (gole 172:123).

 

 

***

 

Legii nigdy nie szło wybitnie z Lechem w Poznaniu (negatywny zarówno bilans spotkań, jak i bramek), natomiast zupełnie innymi prawami rządzą się spotkania tych drużyn w stolicy. Wojskowi z 58 ligowych meczów przy Łazienkowskiej wygrali aż 33, notując przy tym 14 remisów i 11 porażek. Bramki 86:38 na korzyść Legii. 

 

 

***

 

Najlepszym strzelcem Wojskowych w meczach z Kolejorzem jest Lucjan Brychczy - z 12 trafieniami na koncie. Na drugim miejscu znajduje się Krzysztof Iwanicki z sześcioma bramkami. Lech był drużyną, która wyjątkowo „leżała” pomocnikowi grającemu w naszej drużynie na przełomie lat 80 i 90. XX wieku, bo w barwach Legii zdobył tylko 16 bramek. Z obecnie grających piłkarzy najwięcej trafień - po trzy - mają Michał Kucharczyk oraz Miroslav Radović.

 

 

***

 

Dla Kaspera Hamalainena niedzielny mecz będzie 18. potyczką warszawsko-poznańską. Piłkarz wygrał 10 razy, pięć razy przegrał i dwukrotnie zremisował. Fin strzelił w tych meczach cztery gole, po dwa dla obu klubów. Po obu stronach barykady znalazł się również Arkadiusz Malarz, który w 2006 roku wystąpił w meczu, w którym Legia wygrała z Lechem 3:1. Był to dla niego jeden z dwóch meczów, w których wystąpił w zespole z Poznania.

 

 

***

 

Patrząc jedynie na statystyki Legia powinna odnieść pewne zwycięstwo. Wojskowi są drugim najlepszym zespołem w lidze w meczach domowych (28 na 36 możliwych do zdobycia punktów). Z kolei dla Lecha największa bolączką są mecze wyjazdowe. Na zwycięstwo poza Poznaniem zespół Bjelicy czeka od sierpnia 2017 roku, a z 10 ostatnich ligowych meczów przy Ł3 Lech wygrał zaledwie dwa.

 

 

***

 

W niedzielę nie możemy spodziewać się gradu bramek. W wyjazdowych meczach Lecha Poznań pada najmniej bramek w całej lidze. W 13. spotkniach piłka lądowała w siatce zaledwie 22 razy.

 

 

***

 

Piłkarską prawda głosi, że „pierwsza bramka zadecydowała o końcowym wyniku”. W kontekście niedzielnego szlagieru notorycznie powtarzane słowa mogą okazać się prawdą, ponieważ w sytuacji, kiedy obie drużyny jako pierwsze strzelały gole i otwierały wynik zazwyczaj nie oddawały zwycięstwa. Legia jako pierwsza zdobyła bramkę w 17 spotkaniach, z których wygrała 14. Lech otwierał wynik 13 razy - w 11 spotkaniach drużyna z Poznania wygrała.

 

 

***

 

Poznaniacy są w tym sezonie najlepszym zespołem w defensywie. W całych rozgrywkach stracili zaledwie 18 bramek, a bramkarze Lecha aż w 12 spotkaniach zachowali czyste konto. Golkiper Legii Arkadiusz Malarz może poszczycić się największą liczbą strzałów obronionych w jednym spotkaniu. 39-latek w ostatnim spotkaniu z Jagiellonią obronił 10 strzałów rywali.

 

 

***

 

W drużynie z Poznania na listę strzelców wpisało się jak dotąd 11 zawodników. Najwięcej trafień ma Christian Gytkjaer (11). Na drugiej pozycji znajduje się kontuzjowany Maciej Makuszewski (pięć). W Legii ligowych strzelców jest więcej, bo aż 13. Liderem w tym zestawieniu jest Jarosław Niezgoda z 10 bramkami na koncie. 22-latek zdobył ponad 28% goli strzelonych przez drużynę w lidze.

 

 

***

 

Arbitrem spotkania będzie Szymon Marciniak, który prowadził również ligowy szlagier w rundzie jesiennej. W obecnym sezonie sędziował cztery mecze Legii, z których Wojskowi wygrali dwa.

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN