Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2017-08-11 14:00:00
Newsletter

Legia - Piast: Ciekawostki

Autor: Łukasz Tyborowski Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Adam Polak/Archiwum Legii
Kto jest najlepszym strzelcem Legii w starciach z Piastem? Które spotkanie pomiędzy obiema drużynami zakończyło się fantastycznym comebackiem Wojskowych? Ile wyniosło najwyższe zwycięstwo Legii z gliwiczanami? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed spotkaniem z Piastem Gliwice!

Historia rywalizacji Legii Warszawa z Piastem Gliwice sięga zaledwie 2008 roku. Pierwszy mecz pomiędzy oboma zespołami zakończył się zwycięstwem Wojskowych 3:1. Gole dla naszej drużyny strzelili Edson, Kamil Glik (trafienie samobójcze) oraz Takesure Chinyama. Bramkę honorową dla gliwiczan zdobył Łukasz Krzycki.

 

 

***

 

Szczególnie w historii starć obu drużyn zapisało się spotkanie z 28 października 2012 roku, kiedy to Legia przegrywała u siebie z Piastem już dwiema bramkami, ale zdołała odmienić losy meczu i ostatecznie wygrać 3:2. Gole dla Wojskowych strzelili wówczas Danijel Ljuboja (dwie) i Artur Jędrzejczyk.

 

 

***

 

Najlepszym strzelcem Legii w historii starć z Piastem jest Nemanja Nikolić (4 gole). Z obecnie grających w barwach Wojskowych piłkarzy najwięcej strzelonych goli mają Miroslav Radović i Michał Kucharczyk (po dwa trafienia).

 

 

***

 

Dotychczas Legia rozegrała z Piastem 15 meczów w lidze. Bilans spotkań to dziewięć zwycięstw Legii, cztery remisy i dwie porażki. W bramkach 31:13 na korzyść Legii.

 

 

***

 

Legia Warszawa jeszcze nigdy nie przegrała na własnym boisku z Piastem Gliwice. Dotychczasowy bilans spotkań obu drużyn przy Łazienkowskiej to sześć zwycięstw i dwa remisy.

 

 

***

 

Najwyższe zwycięstwo Legii z Piastem miało miejsce w poprzednim sezonie. Wówczas legioniści rozgromili gliwiczan na wyjeździe aż 5:1. Bramki dla naszej drużyny zdobyli Miroslav Radović (dwie), Nemanja Nikolić (dwie) oraz Vadis Odjidja Ofoe (jedną).

 

 

***

 

Trenerem Piasta Gliwice jest Dariusz Wdowczyk – były szkoleniowiec Legii Warszawa, który prowadził zespół z Łazienkowskiej w latach 2005-2007 i w tym czasie udało mu się zdobyć mistrzostwo Polski - w sezonie 2005/2006. Miało ono smak tym bardziej wyjątkowy, że przypadło na 90-lecie istnienia Klubu.

 

 

***

 

Piast Gliwice nie wygrał jeszcze żadnego spotkania ligowego w tym sezonie. Gliwiczanie przegrali z Pogonią Szczecin i Lechem Poznań, a po jednym punkcie zdobyli w spotkaniach z Cracovią i Śląskiem Wrocław. W tabeli plasują się obecnie na ostatnim, 16. miejscu.

 

 

***

 

Przy okazji starcia Legii z Piastem warto wspomnieć, iż w sezonie 2015/16 to właśnie pomiędzy tymi dwiema drużynami rozstrzygały się losy mistrzowskiego tytułu. Przed ostatnią kolejką Legia i Piast miały tyle samo punktów i prowadziły w tabeli, jednak to Legia zdobyła tytuł, wyprzedzając gliwiczan o trzy „oczka”. Kluczowy dla końcowego triumfu był bezpośredni mecz Legia - Piast, rozgrywany na trzy kolejki przed końcem sezonu, który zakończył się zwycięstwem Legii 4:0.

 

 

***

 

W Piaście grają dwaj byli zawodnicy Legii - Stojan Vranjes i Aleksander Jagiełło. Pierwszy z nich reprezentował drużynę Wojskowych w latach 2015-2016 i rozegrał w jej barwach 20 spotkań (2 gole), natomiast drugi jest wychowankiem naszej drużyny, lecz nie zdołał zadebiutować w drużynie Legii w ekstraklasie.

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 229
PLN
Cena 299
PLN
Cena 99
PLN