vs Raków Częstochowa

2019-05-12 12:30:00

Legia - Pogoń historycznie

Autor: Przemysław Gołaszewski Fot. Włodzimierz Sierakowski, Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
Sześćdziesiąt lat historii rywalizacji Legii Warszawa z Pogonią Szczecin przerodziło się w 108 boiskowych konfrontacji. Zdecydowanie lepszym bilansem mogą pochwalić się Wojskowi, lecz swoje chwile triumfu mieli też piłkarze ze Szczecina.

Do premierowego meczu doszło 26 lipca 1959 roku w Szczecinie. Legia wygrała 2:1, a do siatki rywali trafili Tadeusz Błażejewski i Zygmunt Gadecki. Zdobywca drugiej bramki silnie związany był z pomorskimi klubami. Zanim został zawodnikiem warszawskiej Legii, Gadecki reprezentował barwy Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Jednak to Legia znacząco wpłynęła na jego karierę. Zygmunt Gadecki został powołany do reprezentacji Polski, gdy był już zawodnikiem stołecznego klubu. Barwy narodowe reprezentował podczas Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku w Rzymie. W przegranym 1:2 meczu z Danią udało mu się wpisać na listę strzelców. Na koniec swojej kariery Gadecki wrócił do Gdyni. Tam zmarł w 2000 roku.

Drużyna Legii Warszawa z 1959 roku. Trzeci z lewej w dolnym rzędzie Zygmunt Gadecki.

W 1969 roku Wojskowi rozbili Portowców 6:0, co do 2003 roku było najwyższą porażką Pogoni w dziejach. Najwyższą piłkarską klasę pokazał wtedy Kazimierz Deyna. Legendarny piłkarz naszego klubu strzelił dwa gole, a wyrazem jego kunsztu była kultowa już sytuacja z 87. minuty. Arbiter odgwizdał rzut wolny, piłkę przed polem karnym ustawił Kazimierz Deyna. Uderzył, a piłka wpadła do siatki tuż przy złączeniu poprzeczki ze słupkiem. Prowadzący tamto spotkanie sędzia Sekuła dopatrzył się jednak złamania przepisów i nakazał powtórzenie stałego fragmentu gry. Deyna ponownie strzelił, tym razem po ziemi, i znów piłka wpadła do bramki. Tym razem arbiter wskazał na środek boiska. Powody, dla których pierwszy gol nie został uznany, przestały kogokolwiek interesować.

Lucjan Brychczy także stanowi ważną część historii tej rywalizacji. Z dwunastoma golami zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców w meczach Legii z Pogonią Szczecin. Worek z bramkami rozwiązał w 1960 roku, gdy na terenie rywale ustrzelił hat-tricka. Wśród piłkarzy aktualnej kadry najlepszym wynikiem strzeleckim może pochwalić się Miroslav Radović, który do siatki w meczach z Portowcami trafił cztery razy. Pierwszego gola strzelił w swoim drugim meczu z Pogonią w sezonie 2006/07. Tamto spotkanie również przeszło do historii...

...z powodu kuriozalnej bramki samobójczej. W 88. minucie Radović został sfaulowany w polu karnym. Jedenastkę wykonywał Piotr Włodarczyk. Górą w pojedynku był bramkarz Alison dos Santos Cazumba. Lecz Brazylijczykowi zabrakło szczęścia. Wybita piłka spadła pod nogi jednego z zawodników Pogoni, który chcąc ją wybić, nastrzelił stojącego w “szesnastce” Thiago. Piłka odbiła się od niego i wpadła do siatki między nogami zdezorientowanego Alisona.

Lata 70. to czas dobrych występów Portowców. Piłkarze Pogoni Szczecin sprawiali nam wtedy sporo problemów, o czym najlepiej świadczy statystyka. W 19 meczach rozegranych w tamtej dekadzie zawodnicy ze Szczecina urwali Legii punkty w 10 spotkaniach. Szczególnie dotkliwa była seria trzech porażek z rzędu rozpoczęta w kwietniu 1976 roku. Lecz Legia ma zdecydowanie więcej powodów do dumy. Najdłuższa seria zwycięstw z Pogonią trwała dziesięć spotkań, natomiast najdłuższa seria meczów z przynajmniej jednym strzelonym golem trwała aż 21 meczów. Przez 19 lat stadion przy Łazienkowskiej był niezdobytą twierdzą. Legioniści nie przegrali z Pogonią na własnym obiekcie od 1983 do 2002 roku.

W 1981 roku oba zespoły spotkały się w finale Pucharu Polski. Do wyłonienia zwycięzcy na Stadionie Miejskim w Kaliszu potrzebna była dogrywka, bowiem w regulaminowym czasie gry nie doczekaliśmy się gola. Gdy wszystkim wydawało się już, że również dodatkowy czas nie da rozstrzygnięcia, do siatki w 118. minucie trafił Adam Topolski. W ten sposób legioniści zdobyli siódmą statuetkę za zwycięstwo w tych rozgrywkach.

Legia Warszawa ma korzystny bilans. Na 108 potyczek we wszystkich rozgrywkach Wojskowi wygrali 70 razy, 22 razy zremisowali i 16 razy musieli uznać wyższość rywali. W konfrontacjach z Portowcami legioniści strzelają średnio 2,37 gola na mecz, natomiast tracą 0,85 bramki na mecz. Mamy nadzieję, że w niedzielne popołudnie statystyka będzie wyglądała jeszcze lepiej. Tymczasem przypomnijmy sobie bramki z pamiętneggo spotkania z Pogonią (3:0) przy Łazienkowskiej, wieńczącego mistrzowski sezon 2015/16.