2018-08-26 12:00:00

Legia - Wisła Płock: Ciekawostki

Autor: Przemysław Gołaszewski, Kamil Majewski Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Włodzimierz Sierakowski, Adam Polak/Archiwum Legii
Kto prowadził zespół Legii w pierwszym meczu przeciwko Wiśle? Dlaczego spotkanie tych drużyn z 2 maja 1998 roku zapadło szczególnie w pamięć legionistów? Kiedy Nafciarzom udało się zająć najlepsze miejsce w tabeli w historii swoich występów w ekstraklasie? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed meczem 6. kolejki LOTTO Ekstraklasy.

Historia starć pomiędzy obiema drużynami nie jest długa - pierwszy mecz rozegrano w 1994 roku. Legia Warszawa łącznie we wszystkich rozgrywkach mierzyła się z Wisłą Płock 27 razy. Korzystny bilans jest po stronie legionistów. Wojskowi wygrali 17 meczów. Zremisowali pięciokrotnie i tyle samo razy przełknąć musieli gorycz porażki.

***

Najlepszym strzelcem Legii w dotychczasowych spotkaniach z płocczanami jest Piotr Włodarczyk, który strzelił “Nafciarzom” cztery gole. Z obecnej kadry najwięcej goli strzelonych Wiśle Płock w barwach Legii (po dwa) mają Cafu oraz Michał Kucharczyk. Łącznie 29 zawodników Legii trfiało do siatki Wisły Płock. Jako pierwszy, w koszulce z "eLką" na piersi, sztuki tej dokonał Leszek Pisz pokonując Grzegorza Pietrzaka.

***

W 2006 roku oba kluby spotkały się w Superpucharze Polski. Legioniści przystępowali do tego meczu jako mistrzowie kraju, natomiast płocczanie byli wówczas triumfatorami krajowego pucharu. Nasi rywale zwyciężyli 2:1. Honorową bramkę dla Legii zdobył Tomasz Kiełbowicz. W wyjściowym składzie na tamten mecz znalazło się dwóch zawodników z obecnej kadry Legii Warszawa - Artur Jędrzejczyk oraz Miroslav Radović.

***

Trenerem Wisły Płock po odejściu Jerzego Brzęczka został Dariusz Dźwigała. W przeszłości szkoleniowiec rozegrał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce ponad 200 meczów. Jako piłkarz z Legią mierzył się siedemnastokrotnie. Tylko dwa razy wygrał - w obu przypadkach był zawodnikiem Górnika Zabrze. Wcześniej, reprezentując barwy Polonii Warszawa, na pięć rozegranych meczów pięć przegrał. Łączny bilans Dariusza Dźwigały w starciach z Legią za czasów jego kariery piłkarskiej, to dwa mecze wygrane, pięć remisów i 10 porażek.

***

W sezonie 2004/05 płocczanie zajęli 4. miejsce w ekstraklasie - najlepsze w swojej historii. W ubiegłym sezonie nasi najbliżsi rywale byli blisko powtórzenia tego rezultatu. Jerzy Brzęczek, obecny selekcjoner drużyny narodowej, doprowadził ostatecznie Wisłę do 5. miejsca w ligowej tabeli. Bilans meczów pomiędzy Legią i Wisłą w minionych rozgrywkach to dwa zwycięstwa “Wojskowych” i jedna wygrana “Nafciarzy”. W trzech meczach padło osiem goli - każda z drużyn trafiała do siatki przeciwników po cztery razy. Po 37 ligowych kolejkach Legia Warszawa wyprzedziła Wisłę o 13 punktów.

***

2 maja 1998 roku, w 27. kolejce ekstraklasy, piłkarze obu drużyn (Wisła Płock znana była pod nazwą Petrochemia Płock) wzięli udział w meczu, który do dziś wspominają niektórzy kibice Legii Warszawa. Nie był to udany sezon Wojskowych. Legioniści przystępowali do tamtego spotkania chwilę po zwolnieniu z funkcji pierwszego trenera Mirosława Jabłońskiego. Szkoleniowiec nie wygrał czterech ostatnich meczów i na stanowisku zastąpił go duet trenerski Stefan Białas-Jerzy Kopa. Piłkarze Legii długo nie potrafili pokonać bramkarza rywali, jednak kibice ponieśli legionistów do zwycięstwa. W drugiej połowie na trybunach stadionu przy ulicy Łazienkowskiej pojawił się fantastyczny doping, który do dziś jest pamiętany przez uczestników tamtego meczu. - Kilka tysięcy gardeł złączyło się w jedną, jedyną, miarową, gorącą i nieustanną pieśń: "Hej! Legia gol!" Kibicom towarzyszyła orkiestra i wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera - pisała o tamtym wydarzeniu “Nasza Legia”. Ostatecznie gospodarze niesieni śpiewem kibiców strzelili trzy gole. Bramki dla Legii zdobywali: Piotr Mosór, Marcin Mięciel i Cezary Kucharski.

***

Tylko raz Nafciarzom udało się zwyciężyć przy Łazienkowskiej w meczu ligowym. 16 grudnia 2017 roku, prowadzeni wówczas przez Romeo Jozaka legioniści dali się zaskoczyć dobrze dysponowanym tego dnia zawodnikom Wisły Płock i po 17 minutach przegrywali już 0:2. Do końca meczu jego obraz nie uległ zmianie, płocczanie byli tego dnia za mocni dla Legii. Był to ostatni mecz w roku kalendarzowym 2017.

***

Najwyższe zwycięstwo Legii z Wisłą Płock to 5:0. Taki wynik padł 17 września 2006 roku w meczu 7. kolejki ekstraklasy sezonu 2006/07. Legioniści, prowadzeni wówczas przez Dariusza Wdowczyka, od początku spotkania nastawieni byli na ofensywę. Po 18 minutach było już 2:0 - w 3. minucie strzelanie rozpoczął Elton Brandao, kwadrans później trafił z kolei Dawid Janczyk. W drugiej połowie swoje trafienia dołożyli także Roger Guerreiro, Miroslav Radović i Tomasz Kiełbowicz.

***

Ostatni mecz, w którym legioniści wygrali z Wisłą Płock różnicą więcej niż jednej bramki, miał miejsce 17 kwietnia 2007 roku. W wyjazdowym spotkaniu 22. kolejki ekstraklasy podopieczni ówczesnego trenera, Jacka Zielińskiego, pewnie wypunktowali gospodarzy wygrywając 3:0. Dwukrotnie Roberta Gubca pokonał Piotr Włodarczyk, jedną bramkę zdobył także Roger Guerreiro. Podczas tego meczu w sektorze kibiców Legii pojawił się na kilka minut grający już wówczas w Celtiku Glasgow Artur Boruc.

***

11 maja 2003 roku legioniści, w ramach 25. kolejki ekstraklasy, podejmowali przed własną publicznością Wisłę Płock. Po bramce Tomasza Kiełbowicza z 24. minuty Wojskowi pokonali rywala 1:0. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w drużynie gości przez sześć minut na boisku występowało sześciu obcokrajowców. „Zgodnie z 'Uchwałą Zarządu PZPN w sprawie statusu polskich piłkarzy oraz zmian przynależności klubowej' w meczu mistrzowskim lub pucharowym na boisku może występować równocześnie pięciu zawodników o statusie obcokrajowca” - wyjaśniał wówczas Michał Kocięba, rzecznik prasowy PZPN. Ostatecznie wynik tamtego spotkania zweryfikowano jako walkower dla Legii.

***

Legię w meczach przeciwko Wiśle Płock prowadziło łącznie 12 trenerów. W pierwszym spotkaniu z tym rywalem trenerem legionistów był Paweł Janas. Ośmiu z tych szkoleniowców to Polacy, dwóch to Chorwaci, jeden Albańczyk oraz jeden Serb. Portugalczyk Ricardo Sa Pinto będzie więc szkoleniowcem numer 13.