Legia Warszawa
vs Wisła Kraków
Czas do meczu
Zaloguj się do programu Legiony, podając swój
adres e-mail oraz hasło
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2009-10-08 15:35:00
Karnety

Legioniści na ławce reprezentacyjnej

Autor: Emil Kamiński fot. Adam Polak
Kilka tygodni temu na trenera reprezentacji Polski wybrano członka legijnej galerii sław – Stefana Majewskiego. Jednak były szkoleniowiec m.in. Amiki Wronki oraz Cracovii nie jest jedynym selekcjonerem, który w przeszłości był związany z naszym klubem.

Pierwszym „legionistą” na ławce trenerskiej „Biało – czerwonych” był legendarny „Faja”, czyli Ryszard Koncewicz. Jeden z wychowawców Lucjana Brychczego wspólnie z „Kicim” sięgnął po tytuł mistrza kraju oraz Puchar Polski w roku 1956. Wcześniej oraz później kilka razy obejmował polską drużynę narodową, jednak nie osiągnął z nią większych sukcesów.

Znacznie lepsze rezultaty miał jego następca – Kazimierz Górski. „Sarenka” występował w Legii w latach 1945 – 52, jednak w tym czasie klub z Łazienkowskiej nie był krajowym potentatem. Znacznie więcej z naszym klubem „Trener Tysiąclecia” osiągnął prowadząc legionistów z ławki. W sezonie 1981/82 doprowadził legijną drużynę do ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów. Jego okres w reprezentacji uchodzi za największe pasmo sukcesów polskiego futbolu. „Orły Górskiego” wywalczyły złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich oraz trzecią lokatę na mistrzostwach świata w Niemczech.

Kolejnym po Górskim „legijnym selekcjonerem” był Jacek Gmoch. „Szczęka” jako zawodnik z Łazienkowskiej sięgnął po tytuł mistrzowski (1969) oraz dwa Puchary Polski (1964, 66). W sumie rozegrał 225 meczów z „eLką” na piersi. Kiedy został trenerem reprezentacji miał zdobyć z nią tytuł Mistrzów Świata. Tymczasem z boisk Argentyny „Biało – czerwoni” przywieźli „zaledwie” piąte miejsce i wszyscy uznali, że winnym tego „niepowodzenia” był Gmoch.

Cztery lata później na turnieju w Hiszpanii Polska zdobyła trzecie miejsce, a głównym konstruktorem tamtego sukcesu był Antoni Piechniczek, który ponad 20 lat wcześniej reprezentował barwy Legii. Chociaż reprezentował nasz klub między 1961 a 1965 rokiem, to nigdy nie wywalczył z nim większych sukcesów.

Kolejnym legionistą na fotelu trenera reprezentacji został Andrzej Strejlau, który w przeszłości prowadził klub z  Łazienkowskiej w latach 1974-79 oraz 1988/89. Jego bilans w naszym zespole to Puchar Polski 1989. W reprezentacji nigdy nie udało mu się sięgnąć po głośniejsze sukcesy, chociaż warto dodać, że w 1974 roku pełnił rolę asystenta u Kazimierza Górskiego.

Innym ekslegionistą, któremu w roli trenera reprezentacji nie udało się awansować do wielkiej imprezy był Henryk Apostel. Wcześniej, jako piłkarz Legii „Milani” sięgnął po dwa Puchary Polski, jedno mistrzostwo. Jego legijny licznik zatrzymał się na liczbie 168 występów.

Awans na EURO 2000 nie wyszedł również Januszowi Wójcikowi. Popularny „Wujo” przegrał miejsce barażowe gorszym bilansem w meczach z Anglikami. Kilka lat wcześniej ekslegionista zdobył z naszym zespołem Mistrzostwo Polski w 1993 roku. Później jednak tytuł został odebrany, a Legię posądzono o „ustawienie” spotkania z Wisła Kraków.

Wieloletnią niemoc przerwał dopiero Jerzy Engel, który w 2002 roku jako pierwszy trener od czasów Antoniego Piechniczka awansował do finałów Mistrzostw Świata i chociaż występ jego zespołu na boiskach Korei pozostawia wiele do życzenia, to jemu jako jednemu z nielicznych udało się przebić przez trudne sito kwalifikacyjne. Wcześniej jako trener Engel doprowadził Legię do wicemistrzostwa Polski oraz rozegrał dwie niezapomniane potyczki z Interem Mediolan.

Kilka miesięcy po dymisji Engela z funkcji trenera reprezentacji Polski stery w drużynie narodowej objął Paweł Janas. „Janosik” odnosił z naszym klubem głośne sukcesy zarówno jako piłkarz oraz jako trener. W latach 1980 i 1981 zdobył dwa Puchary Polski, zaś już jako szkoleniowiec sięgnął z Legią po dwa mistrzostwa oraz dwa puchary krajowe. Ponadto nasz klub z Janasem awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Już jako trener reprezentacji „Janosik” pomógł Polsce w awansie do Mundialu 2006 na boiskach Niemiec.

Jak będzie wyglądała kadencja Majewskiego. „Doktor” jako zawodnik odnosił liczne sukcesy. Czy będzie potrafił je przenieść na niwę trenerską? Wszystkiego dowiemy się w najbliższych dniach.

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 176
PLN
Cena 85
PLN
Cena 266
PLN