vs Europa FC

2019-04-25 12:30:00

Nieznaczna porażka w wyrównanym starciu

Autor: Kamil Majewski Fot. Grafika: Tomasz Grzybek
''Mecz na remis'' - powiedzieliby eksperci. Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z Lechem Poznań 0:1, choć ani ze statystyk ani z przebiegu meczu nie wynika, że w środę byli od rywali gorsi.

Obydwa zespoły nie ruszyły do szaleńczych ataków od początku meczu i skupiły się w głównej mierze na wyczekiwaniu. Na pierwszą dogodną okazję czekać musieliśmy do 19. minuty, kiedy to Michał Kucharczyk płasko zagrał piłkę w pole karne a Dominik Nagy w znakomitej sytuacji posłał ją tuż obok bramki. Łącznie legioniści 15 razy uderzali na bramkę strzeżoną przez Jasmina Buricia, pięciokrotnie trafiając w światło bramki. Dokładnie tyle samo prób zaskoczenia Radosława Cierzniaka podjęli zawodnicy Kolejorza, w ich przypadku jednak celnych strzałów było sześć. Jeden z nich, autorstwa 17-letniego Filipa Marchwińskiego z 81. minuty zaskoczył bramkarza Legii i dał zwycięstwo gospodarzom.

Legioniści przebyli 112,86 km podczas środowego starcia. To wynik o niewiele ponad kilometr gorszy od zawodników poznańskiego Lecha. Wojskowi wykonali 117 sprintów przy 91 sprintach Lecha. Podopieczni Dariusza Żurawia częściej podejmowali za to próby przyspieszeń (bieg z prędkością 19,8-25,2 km/h). W tej granicy poruszali się 507 razy, legioniści zaś 494. Zawodnikiem Legii, który pokonał najdłuższy dystans był Adam Hlousek. Czech przebył 11,04 km. Lewy obrońca zdołał rozwinąć również największą prędkość, osiągając w pewnym momencie 33,56 km/h. Najwięcej sprintów wykonał z kolei Marko Vesović. Czarnogórzec 18-krotnie poruszał się z prędkością powyżej 25,2 km/h. Niestety, kilka minut przed końcem meczu ukarany został on żółtą kartką i w sobotnim meczu z Lechią go zabraknie.

Posiadanie piłki rozłożyło się po 50% pomiędzy obydwa zespołu. Legioniści wymienili 446 podań, a więc o 32 więcej niż lechici. Najlepsi pod tym względem okazali się Domagoj Antolić oraz Cafu, którzy podawali 58-krotnie. Chorwacki pomocnik może pochwalić się 93-procentową skutecznością. Dużo więcej Wojskowi wykonali również podań kluczowych. Z 10 prób osiem okazało się skutecznych, w przypadku Lecha były to zaledwie trzy podania kluczowe, z których dwa dotarły do adresata. W tym aspekcie najlepszy okazał się Carlitos, który podjął trzy próby i wszystkie okazały się celne.

Carlitos był również zawodnikiem, który najczęściej uderzał na bramkę przeciwnika. Z pięciu prób dwie zmierzały w światło bramki. Zdecydowanie najgroźniejszą okazję Hiszpan stworzył tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę, kiedy to zdecydował się na mierzone uderzenie w długi róg. Jasmin Burić wyciągnął się jak struna i odbił uderzenie napastnika Legii. 75-procentową celnością strzałów może pochwalić się z kolei Sebastian Szymański. 19-latek również mógł trafić do siatki, ponownie jednak bardzo dobrze zachował się bramkarz Lecha.

Obydwie drużyny najczęściej podejmowały próby ataków prawą stroną boiska. Bardzo aktywny był wspomniany wcześniej Marko Vesović. Czarnogórzec nie tylko często podłączał się do ofensywnych wejść zespołu Legii, ale osiągnął również najlepszy wynik pod względem stoczonych pojedynków, z 18 wygrywając aż 13. Prawy obrońca Legii osiągnął również najwyższy InStat Index spośród wszystkich zawodników warszawskiego zespołu – 331. Całościowo jednak minimalnie lepszy okazał się Kolejorz, którego zawodnicy zwyciężyli 69 pojedynków, przy 67 wygranych Legii. Gospodarze dominowali w powietrzu, legioniści zaś na ziemi.