Legia Warszawa
vs Rangers F.C.
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-08-01 14:00:00
Newsletter

Pamięć trwalsza niż skała

Autor: Kamil Majewski Fot. Jacek Prondzynski, Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka
Legia nie zapomina o bohaterach swojego miasta. Co roku przedstawiciele klubu wraz z delegacjami grup kibicowskich włączają się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie inaczej będzie także dziś, podczas uroczystości z okazji obchodów 74. rocznicy.

Przygotowania do obchodów rozpoczynają się na kilka dni przed 1 sierpnia. Kibice naszego klubu sprzątają groby tych, którzy polegli w obronie stolicy. Akcja porządkowania mogił poległych bohaterów cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem i jest przejawem ogromnego szacunku dla ludzi, którzy oddali swoje życie w walce z okupantem. Rokrocznie na Placu Krasińskich odbywa się uroczysta msza polowa i Apel Poległych. Delegacje klubu i kibiców składają wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, przy Pomniku Gloria Victis na Powązkach, a także wieniec na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

 

 

W ramach akcji „Bohaterowie na meczu Legii” na trybunach Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pojawiali się właśnie oni - Powstańcy, bohaterowie, ludzie, wobec których wdzięczność jest ogromna. Dla kibiców takie wydarzenia były okazją, aby podziękować, uścisnąć dłoń czy po prostu porozmawiać. Powstańców z kolei zaskakiwał klimat, jaki panuje przy Łazienkowskiej. Miejsce to opuszczali z wielkim zadowoleniem i deklaracją, że z pewnością obejrzą jeszcze nie raz mecz legionistów z wysokości trybun. W poprzednim sezonie swoją obecnością podczas meczu z Piastem Gliwice trybuny zaszczycili Eleonora Mroczkowska, Daniela Ogińska ps. Pszczoła, Antoni Jan Chojdyński ps. Kruk, Henryk Gąsowski, Marcin Jaworski, Stanisław Kowalski ps. Aleksandrowicz, Stanisław Krakowski ps. Stasio, Stanisław Łabienic, podpułkownik Leszek Mroczkowski ps. Andrzej, Stanisław Jan Majewski ps. Stach, Jakub Nowakowski ps. Tomek, Stanisław Rumianek ps. Wilk, Leszek Szulc, Jerzy Substyk ps. Jurny, Stanisław Wiloch ps. Stach, Włodzimierz Wiśniewski ps. Szczerba i Franciszek Żerański.

 

 

„Cześć i chwała bohaterom” - skandują co roku dumni kibice. Właśnie oni swoimi oprawami kultywują pamięć o Powstaniu Warszawskim. Ta zeszłoroczna, zaprezentowana przy okazji meczu z FK Astana, była na ustach całego świata. Fani warszawskiej Legii przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypominają o tragediach, jakie miały miejsce na ulicach stolicy oraz o tym, jakim aktem odwagi była decyzja o zbrojnym wystąpieniu przeciwko okupantowi. 

 

 

Pamiętamy także o legionistach, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Za broń chwyciła większość mieszkańców miasta, wśród nich byli także sportowcy reprezentujący nasz klub. Na łamach legia.com ukazał się tekst napisany na podstawie „Księgi Stulecia Legii Warszawa”. Choć ustalenie wszystkich osób, które brały udział w walkach o wolność nie jest możliwe, Polacy są wdzięczni im wszystkim. 

 

 

Choć 1 sierpnia to data szczególna dla każdego Polaka, pamięć o powstańcach jest w każdym z nich przez 365 dni w roku. Cześć i chwała bohaterom! Legia Warszawa nie zapomni.

 

Tak było w poprzednich latach:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN