2013-07-20 16:00:00

Pogrom na inaugurację

Autor: T. Gardziński, fot. M. Kostrzewa
Legia rozgromiła w meczu 1. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Widzew Łódź 5:1. Bramki dla warszawskiego zespołu zdobyli Miroslav Radović, Jakub Rzeźniczak, Patryk Mikita i Michał Kucharczyk. Bohaterem spotkania został debiutujący Mikita, który do gola dorzucił dwie asysty.

Bramki z meczu możesz obejrzeć tutaj.

Wypowiedź trenera Urbana znajduje się tutaj.

Wypowiedzi legionistów możesz przeczytać tutaj.

Doping legionistów możesz obejrzeć tutaj.

Fotogalerie z meczu możesz obejrzeć tutaj.

Mistrzowie Polski rozpoczęli mecz Widzewem w najlepszy z możliwych sposób. Patryk Mikita, który debiutował w Ekstraklasie, posłał świetne podanie do wychodzącego na czystą pozycję Miroslava Radovicia. Serbski pomocnik nie miał żadnych problemów z wykorzystaniem tej sytuacji i pokonał Mielcarza mocnym strzałem po ziemi.

W kolejnych minutach utrzymywała się dominacja gospodarzy, wyraźnie natchnionych szybko strzelonym golem. W 8. minucie po dośrodkowaniu Tomasza Brzyskiego z rzutu rożnego, na bramkę Widzewa uderzył głową Michał Żyro, jednak futbolówka po jego strzale przeleciała nad poprzeczką.

W 14. minucie swoją okazję mieli goście z Łodzi, ale Bartłomiej Pawłowski nie zdołał dojść do dobrego prostopadłego podania. Dwie minuty później w Legii z dobrej strony pokazał się Michał Kucharczyk, po którego uderzeniu z 20 metrów piłka przeleciała obok prawego słupka bramki gości.

Przewaga Legii nie podlegała żadnej dyskusji, brakowało jednak kolejnego gola, który uspokoiłby sytuację i dał legionistom większą swobodę. To, jak niepewne jest jednobramkowe prowadzenie, pokazała sytuacja z 33. minuty, gdy Pawłowski dzięki sprytnemu przyjęciu piłki, minął Cichockiego i oddał potężne strzał na bramkę Dusana Kuciaka. Słowak popisał się jednak czujnością i zdołał sparować piłkę na rzut rożny.

W 36. minucie futbolówkę tuż przed polem karnym Widzewa odzyskał Miroslav Radović, ale zbyt długo zwlekał z podaniem do wchodzącego Mikity i zmuszony został do zagrania do Brzyskiego, który niecelnie uderzał z pierwszej piłki. Chwilę później świetnie z lewego skrzydła podawał Żyro, ale Mikita uderzył nad bramką.

W 40. minucie padł upragniony drugi gol dla Legii. Ponownie z lewej strony mocno podawał Michał Żyro. Piłka skierowana została do Kucharczyka, ale pomocnika gospodarzy wyprzedził Abbes. Do futbolówki zdołał jeszcze dopaść Jakub Rzeźniczak i pokonał Mielcarza strzałem w prawy róg bramki.

Minutę później rozochocony strzeleniem gola „Rzeźnik” był bliski kolejnego trafienia, ale piłka po jego atomowym uderzeniu trafiła tylko w poprzeczkę.

Legia po bardzo dobrej pierwszej części meczu prowadziła w pełni zasłużenie z Widzewem 2:0.

Jako pierwsi dogodną sytuację w drugiej połowie spotkania stworzyli sobie widzewiacy. Bartłomiej Pawłowski dostał podanie w uliczkę, lecz nie zdołał pokonać Kuciaka.

W 52. minucie trzeciego gola dla Legii zdobył Michał Kucharczyk, który wykorzystał podanie od Tomasza Brzyskiego i pokonał uderzeniem z pierwszej piłki bezradnego Macieja Mielcarza.

Chwilę później bohaterem drużyny Jana Urbana ponownie został Kuciak, który do spółki z Tomaszem Jodłowcem powstrzymał szarżującego Princewilla Okachiego.

W 57. minucie Michał Kucharczyk znów wykorzystał idealne dogranie z lewego skrzydła, tym razem od Patryka Mikity i nie dał najmniejszych szans Mielcarzowi. Po chwili Kucharczyk mógł jeszcze zaliczyć asystę, ale mający przed sobą pustą bramkę Miroslav Radović został w ostatniej chwili zablokowany przez obrońcę gości.

Trzy minuty później niefrasobliwość defensywy legionistów dała okazję Łukaszowi Staroniowi do uderzenia sprzed „szesnastki”. Piłka odbiła się jeszcze od prawego słupka bramki Legii i wpadła do siatki.

W 75. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na bramkę Widzewa uderzał głową Dossa Junior, lecz ten strzał nie mógł zagrozić Mielcarzowi.

W 82. minucie stuprocentową okazję zmarnował Patryk Mikita, który mógł uderzać sam lub podać do idealnie wychodzącego Kucharczyka, ale wybrał najgorsze możliwe wyjście - próbował mijać bramkarza gości. Bez powodzenia.

Przed końcem regulaminowego czasu gry swojego gola strzelił debiutant Mikita, który wykorzystał dobrze dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu rożnego. Legioniści dążyli jeszcze do zdobycia szóstego gola, ale zabrakło im już czasu.

Legia Warszawa ostatecznie pokonała Widzew Łódź 5:1 po obfitującej w bramki drugiej połowie i pokazała iście mistrzowską formę.

Legia Warszawa – Widzew Łódź 5:1 (2:0)

Bramki: Miroslav Radović 3', Jakub Rzeźniczak 40', Michał Kucharczyk 52', 57', Patryk Mikita 88' – Łukasz Staroń 60'

Żółte kartki: Mateusz Cihocki 50' – Dawid Kwiek 6', Mariusz Rybicki 23', Bartłomiej Pawłowski 93'

Legia Warszawa: 12. Dusan Kuciak – 25. Jakub Rzeźniczak, 39. Mateusz Cichocki, 3. Tomasz Jodłowiec, 17. Tomasz Brzyski – 37. Dominik Furman (62' 2. Dossa Junior), 23. Helio Pinto (71' 21. Ivica Vrdoljak), 32. Miroslav Radović, 33. Michał Żyro (79' 20. Jakub Kosecki), 18. Michał Kucharczyk – 27. Patryk Mikita

Rezerwowi: 84. Wojciech Skaba, 2. Dossa Junior, 9. Marek Saganowski, 13. Wladimer Dwaliszwili, 20. Jakub Kosecki, 21. Ivica Vrdoljak, 28. Łukasz Broź

Trener: Jan Urban

Widzew Łódź: 13. Maciej Mielcarz – 2. Jakub Bartkowski, 5. Thomas Phibel, 30. Hachem Abbes, 24. Karol Tomczyk (62' 9. Marcin Kaczmarek) – 8. Princewill Okachi, 33. Bartłomiej Kasprzak, 29. Alex Bruno (46' 27. Airapetian Levon), 22. Dawid Kwiek (46' 19. Łukasz Staroń), 10. Bartłomiej Pawłowski – 17. Mariusz Rybicki

Rezerwowi: 23. Maciej Krakowiak, 4. Rafał Augustyniak, 6. Piotr Mroziński, 9. Marcin Kaczmarek, 18. Krystian Nowak, 19. Łukasz Staroń, 27. Airapetian Levon