28934

2017-10-08 20:00:00

Polska w finałach mistrzostw świata!

Autor: Bartosz Zasławski, JP Fot. Mateusz Kostrzewa
Po efektownym zwycięstwie 4:2 nad Czarnogórą kadra Adama Nawałki zakwalifikowała się do mistrzostw świata w Rosji. Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie E, wygrywając osiem z 10 spotkań. W sukcesie biało-czerwonych brało udział 13 obecnych lub byłych piłkarzy warszawskiej Legii, którzy zagrali w meczach eliminacyjnych reprezentacji Polski.

Dwaj powołani legioniści, Michał Pazdan i Krzysztof Mączyński, rozpoczęli spotkanie w wyjściowym składzie. 57 tys. kibiców na PGE Narodowym poderwało się z miejsc już w szóstej minucie, gdy po zespołowej akcji pomocnik Wojskowych płaskim uderzeniem z bliskiej odległości trafił do siatki rywali. Była to druga bramka „Mąki” w 28. występie w koszulce z orłem na piersi. 10 minut później po asyście Roberta Lewandowskiego prowadzenie podwyższył Kamil Grosicki.

W drugiej część meczu do zdecydowanych ataków ruszyli Czarnogórcy, ale w tej części gry znakomicie prezentował się m.in. legionista Michał Pazdan, który rozbijał większość akcji rywali. Dopiero w 78. minucie po rzucie rożnym i zamieszaniu w polu karnym, efektownym strzałem kontaktowe trafienie zaliczył Mugosa. Pięć minut później strzałem tuż zza pola karnego do wyrównania doprowadził Tomasić. Na Narodowym zrobiło się nerwowo, ale dwie minuty później sytuację uspokoił jeden z bohaterów tych eliminacji Robert Lewandowski. Po błędzie obrony i minięciu bramkarza Petkovicia skierował piłkę do siatki i było 3:2! Chwilę później po dynamicznej akcji Jakuba Błaszczykowskiego i strąceniu piłki przez Lewandowskiego, samobójcze trafienie zaliczył Stojković. Wówczas było już pewne, że nasi piłkarze zanotują ósme zwycięstwo w grupie i awansują do przyszłorocznych mistrzostw świata.

Ósmy raz w historii biało-czerwoni zagrają na mundialu. Polacy w eliminacjach wygrali wszystkie mecze rozgrywane przed własną publicznością. Adam Nawałka został pierwszym selekcjonerem, który awansował z kadrą na dwie kolejne imprezy mistrzowskie.

Warto odnotować, że w eliminacjach do MŚ Rosja 2018 zagrało 13 obecnych lub byłych legionistów: Bartosz Bereszyński, Artur Boruc, Łukasz Fabiański, Kamil Grosicki, Artur Jędrzejczyk, Tomasz Jodłowiec, Robert Lewandowski, Igor Lewczuk, Krzysztof Mączyński, Michał Pazdan, Maciej Rybus, Wojciech Szczęsny i Rafał Wolski.

El.MŚ: Polska - Czarnogóra 4:2 (2:0)

Bramki: Mączyński (6), Grosicki (16), Lewandowski (85), Stojković (87, sam.) - Mugosa (78), Tomasević (83)

POLSKA: Szczęsny - Piszczek (46' Rybus), Glik, Pazdan, Bereszyński - Krychowiak, Mączyński (90' Wolski) - Błaszczykowski, Zieliński, Grosicki (90' Makuszewski) - Lewandowski

CZARNOGÓRA: Petković - Stojković, Klimenta, Mijusković, Tomasević - Scekić, Vukcević - Janković, Ivanić (67' Haksabanović), Jovović (77' Mugosa) - Beciraj