Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2014-08-15 22:25:00
Newsletter

Popis Legii w Białymstoku!

Autor: Kacper Ruszczak, fot. Mateusz Kostrzewa
Legia Warszawa pokonała w Białymstoku Jagiellonię 3:0 (2:0)! Gole dla naszej drużyny zdobyli Michał Żyro, Miroslav Radović i Michał Kucharczyk.

W związku z tym, że w trakcie obecnego tygodnia Legia nie grała meczu w europejskich pucharach, trener Henning Berg wystawił przeciwko Jagielloni praktycznie najsilniejszy skład. W stosunku do wyjściowych jedenastek z dwumeczu z Celtikiem Norweg dokonał tylko dwóch zmian: na lewym skrzydle zamiast Michała Kucharczyka zagrał Jakub Kosecki, a Ondreja Dudę zastąpił Marek Saganowski. We wcześniejszych czterech spotkaniach ligowych trener Berg stawiał na zmienników, więc z dużym zainteresowaniem czekano na pierwszy gwizdek sędziego w Białymstoku. Jak w lidze poradzi sobie najsilniejszy skład Legii?

W pierwszym kwadransie oglądaliśmy wymianę ciosów Legii i Jagiellonii. Pierwsze celne uderzenie w meczu oddał Piątkowski, choć już kilka minut później dwoma bardzo groźnymi sytuacjami odpowiedziała Legia. Najpierw niecelnie z pola karnego uderzał Miroslav Radović, a potem po przytomnym zgraniu piłki głową przez Kubą Koseckiego do bramki z jednego metra nie trafił głową Michał Żyro. Gra obydwu drużyn mogła się podobać. Widać było, że zarówno "Wojskowym", jak i "Jadze" zależy na ofensywnym futbolu. Nikt nie murował bramki, dzięki czemu zyskało widowisko.

Nadeszła 14. minuta. Świetnym podaniem górą ze środkowej części boiska popisał się Tomasz Jodłowiec, lewym skrzydłem pognał Jakub Kosecki, który posłał płaskie podanie na środek pola karnego do Michała Żyry, a ten bez problemu pokonał bramkarza Jagiellonii. Legia prowadziła 1:0, Jagiellonia była natomiast wyraźnie zagubiona.

W kolejnych minutach na boisku działo się jednak niewiele, a sytuacji bramkowych brakowało z obydwu stron. Legioniści obudzili się jednak już w 25. minucie. Na lewej stronie boiska dobrym przyjęciem piłki i dryblingiem popisał się Tomasz Brzyski, który następnie posłał fantastyczne dośrodkowanie w pole karne. Tam najwyżej wyskoczył Miroslav Radović i pewnym strzałem głową posłał piłkę obok bezradnego Słowika. Mistrz Polski prowadził już 2:0!

Trzy minuty później bliski podwyższenia prowadzenia był Kuba Kosecki, który dokładnie przymierzył z 20. metra, ale piękną paradą popisał się bramkarz gospodarzy. Chwilę później w sytuacji sam na sam z Kuciakiem znalazł się Mateusz Piątkowski, ale na szczęscie strzelił lekko i prosto w Słowaka. Napastnik "Jagi" zagroził naszej bramce też niedługo potem po błędzie Inakiego Astiza, ale oddał niecelne uderzenie.

Mimo to kolejne groźne sytuacje stwarzała Legia. Aktywni w ofensywie byli szczególnie Kuba Kosecki, Miroslav Radović i Marek Saganowski, a gra naszej drużyny naprawdę robiła wrażenie. Chwalił ją nawet komentator Canal+, Grzegorz Mielcarski, zazwyczaj bardzo krytyczny wobec "Wojskowych". Kolejne gole jednak nie padły. Legioniści mieli w pierwszej części meczu ogromną przewagę i zasłużenie prowadzili 2:0.

Drugą połowę obydwie drużyny rozpoczęły ze zmianami w składach. Miroslava Radovicia zastąpił Ondrej Duda, a Michała Żyrę - Michał Kucharczyk. Dla "Kuchego" był to 100. występ w Ekstraklasie. W Jagiellonii natomiast Romańczuk zastąpił Strausa.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy lekką przewagę miała Jagiellonia, choć była to jedynie przewaga optyczna, z której nie wiele wynikało pod bramką Kuciaka. Groźnie było tylko po uderzeniu Gajosa z rzutu wolnego, choć i wtedy piłka poszybowała niecelnie. Jedynym strzałem legionistów było natomiast zablokowane uderzenie Dudy.

Kolejne piętnaście minut upłynęło pod znakiem kilku niecelnych uderzeń gospodarzy z dystansu. Legia była wycofana i nie stwarzała wielu sytuacji pod bramką Jagiellonii, chociaż bardzo bliski pokonania Słowika był w 72. minucie Kosecki. W ostatniej chwili piłkę z głowy zdjął mu jednak jeden z obrońców. W 75. minucie natomiast bardzo groźnie było pod bramką Legii, po tym jak Tuszyński trafił w słupek po strzale... barkiem.

W 78. minucie z boiska wyleciał obrońca gospodarzy, Marek Wasiluk, który obejrzał drugą żółtą kartkę w tym spotkaniu za faul na Kubie Koseckim. "Kosa" bardzo mocno przy tym starciu ucierpiał i musiał zmienić go Helio Pinto. Pierwsze doniesienia na temat zdrowia skrzydłowego mówiła o stłuczonym mięśniu czworogłowym uda. Ostatni kwadrans Legia grała zatem z przewagą jednego zawodnika.

W 82. minucie sam na sam ze Słowikiem wyszedł Michał Kucharczyk, oddając jednak strzał w bramkarza, a 120 sekund później w polu karnym szalał Ondrej Duda. Wyglądało na to, że Słowak mógł być faulowany, a głośno rzutu karnego domagał się Henning Berg. Gwizdek sędziego jednak milczał. Mimo wszystko, już minutę później było 3:0! Po dokładnym dośrodkowaniu Łukasza Brozia świetnie głową przymierzył Kucharczyk. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki. "Kuchy" uświetnił swój 100. występ w Ekstraklasie!

Ostatnie minuty spotkania legioniści spędzili na połowie rywala, choć nie udało się już podwyższyć prowadzenia. Po zwycięstwie 5:0 z Górnikiem Łęczna tydzień temu Legia pokonała Jagiellonię 3:0 i pewnie wspina się na sam szczyt tabeli. 

 

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:3 (0:2)
Żyro 14', Radović 25', Kucharczyk 85'
Żółte kartki: Gajos, Baran, Frankowski - Rzeźniczak, Kosecki, Vrdoljak, Astiz
Czerwona kartka: Wasiluk (za dwie żółte)

 

Legia: 12. Kuciak - 28. Broź, 25. Rzeźniczak, 15. Astiz, 17. Brzyski - 21. Vrdoljak, 3. Jodłowiec - 33. Żyro (46' 18. Kucharczyk), 32. Radović (46' 8. Duda), 20. Kosecki (79' 23. Pinto) - 9. Saganowski

Rezerwowi: 91. Jałocha, 2. Dossa Junior, 8. Duda, 18. Kucharczyk, 19. Bereszyński, 23. Pinto, 70. Sa

Trener: Henning Berg

 

Jagiellonia: 1. Słowik - 2. Modelski (52' 17. Jasiński), 18. Baran, 14. Wasiluk, 3. Straus (46' 6. Romańczuk) - 4. Pazdan, 22. Grzyb, 21. Frankowski (63' 10. Dżalamidze), 20. Gajos, 27. Piątkowski - 8. Tuszyński

Rezerwowi: 69. Drągowski, 6. Romańczuk, 9. Pawłowski, 10. Dżalamidze, 11. Kądzior, 19. Leimonas, 17. Jasiński

Trener: Michał Probierz

 

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).


    Legia Warszawa

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN