2016-08-10 23:09:00

Pożegnanie z Pucharem

Autor: Kacper Ruszczak Fot. Mateusz Kostrzewa
Legia Warszawa przegrała w Zabrzu z Górnikiem 2:3 i po dogrywce odpadła z rozgrywek o Puchar Polski.

Przeczytaj zapis relacji live z Zabrza

W porównaniu do meczu z Piastem, trener Hasi w podstawowej jedenastce na spotkanie z Górnikiem Zabrze dokonał aż ośmiu zmian, ale absolutnie nie można było powiedzieć, że zestawienie Wojskowych było rezerwowe. Na boisku od 1. minuty przebywali nowi piłkarze naszej drużyny - Vadis Odjidja Ofoe i Maciej Dąbrowski, a na lewym skrzydle szalał Steeven Langil. W bramce szansę dostał Radek Cierzniak, a na prawej obronie próbowany był Igor Lewczuk.

W ciągu pierwszych 37 minut na boisku działo się niewiele. W Legii mógł podobać się Langil, który imponował szybkością i dryblingiem, choć klarownych sytuacji strzeleckich nie było. Wtedy nadeszły jednak dwie minuty, które - jak się wydawało - "zabiły" mecz. Najpierw, po dośrodkowaniu Aleksandrowa, Wojskowych na prowadzenie wyprowadził Hamalainen, a dwie minuty później w polu karnym zatańczył Nikolić, nie dając żadnych szans Kasprzikowi i trafiając na 2:0.

Minęły kolejne dwie minuty, po czym dość niespodziewanie szansę na złapanie kontaktu z Legią miał Górnik. Po stracie piłki w środku pola przez Odjidję, gospodarze ruszyli z kontratakiem, którego efektem był rzut karny podyktowany przez sędziego Krasnego za faul Dąbrowskiego na Plizdze. Do piłki podszedł Gergel, ale w bramce znakomicie spisał się Cierzniak, który pewnie obronił strzał Słowaka. Wynik do przerwy nie uległ już zmianie.

Drugą połowę legioniści zaczęli słabo, tak jakby uwierzyli, że zwycięstwo mają już w kieszeni. Krew poczuli gospodarze, którzy atakowali coraz odważniej. Ich starania przyniosły zamierzony efekt w 54. minucie, gdy Kopacz wykorzystał dośrodkowanie Plizgi z rzutu rożnego i mocnym strzałem głową dał Górnikowi kontakt z mistrzami Polski. Siedem minut później natomiast było już 2:2. Strzał życia z około 25 metrów oddał Kurzawa, a Cierzniak nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję.

W dalszej części drugiej połowy legionistom udało się obudzić, Wojskowi stworzyli kilka sytuacji, ale żadna z nich nie była aż tak dobra, aby udało się strzelić gola. Mniej atakowali gospodarze, a kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry wszystko wskazywało, że będziemy mieć dogrywkę. W 93. minutę o wyniku i awansie Legii mógł przesądzić jeszcze Kucharczyk, który nieznacznie pomylił się z dystansu. Bramki już nie padły, a piłkarze czekali na dogrywkę.

Tę od świetnej kontry rozpoczęli Wojskowi. Znowu szansę miał Kucharczyk, który tym razem huknął z całej siły już z obrębu pola karnego, ale piłka zatrzymała się na słupku. W 100. minucie, w tej samej akcji, na murawę padli Rzeźniczak i Dąbrowski. "Rzeźnik" ucierpiał po faulu Cerigamicia, a nowy legionista miał problem ze skurczami. Gra została wznowiona dopiero po kilku minutach. Sytuacja na tyle rozkojarzyła legionistów, że już w doliczonym czasie gry pierwszej częśći dogrywki Górnik wyszedł na prowadzenie. Wojskowi ponownie nie upilnowali w "szesnastce" Kopacza przy rzucie rożnym, a ten strzelił swojego drugiego gola tego wieczoru i wyprowadził gospodarzy na prowadzenie.

Od powrotu Dąbrowskiego na boisko legioniści grali praktycznie w dziesiątkę. Stoper nie był w pełni sił, a trener Hasi wykorzystał już wcześniej limit zmian. Mimo to, Legii udało się stworzyć groźną sytuację, ale Górnikowi znowu sprzyjało szczęście - Prijović trafił w poprzeczkę. Niestety, legionistów nie było już stać na więcej. W samej końcówce wynik mógł podwyższyć Górnik, gdy w słupek trafił Angulo. Ostatecznie, rezultat nie uległ już zmianie. Legia odpadła z Pucharu Polski.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 3:2 (0:2)

Bramki: Kopacz 54', 105', Kurzawa 61' - Hamalainen 37', Nikolić 39'.

Legia Warszawa: 33. Radosław Cierzniak - 4. Igor Lewczuk, 25. Jakub Rzeźniczak, 5. Maciej Dąbrowski, 17. Tomasz Brzyski - 8. Vadis Odjidja Ofoe (75. Thibault Moulin, 91'), 3. Tomasz Jodłowiec, 22. Kasper Hamalainen (99. Aleksandar Prijović, 69') - 77. Michaił Aleksandrow, 11. Nemanja Nikolić, 7. Steeven Langil (18. Michał Kucharczyk, 59').

Rezerwowi: 1. Arkadiusz Malarz, 28. Łukasz Broź, 15. Michał Kopczyński, 75. Thibault Moulin, 18. Michał Kucharczyk, 20. Jarosław Niezgoda, 99. Aleksandar Prijović.

Trener: Besnik Hasi.

Górnik Zabrze: 99. Grzegorz Kasprzik - 22. Szymon Matuszek, 2. Bartosz Kopacz, 26. Adam Danch, 7. Rafał Kurzawa - 28. Maciej Ambrosiewicz (10. Erik Grendel, 50'), 8. Konrad Nowak (17. Igor Angulo, 79'), 19. Mariusz Przybylski - 11. Roman Gergel, 14. Armin Cerimagić (23. Szymon Skrzypczak, 105'), 18. Dawid Plizga.

Rezerwowi: 96. Mateusz Kuchta, 3. Adam Wolniewicz, 5. Aleksandr Szeweluchin, 10. Erik Grendel, 17. Igor Angulo, 16. Dariusz Pawłowski, 23. Szymon Skrzypczak.

Trener: Marcin Brosz

Transmisję z meczu przeprowadziła stacja Polsat Sport.