Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2016-11-17 10:00:00
Newsletter

Rocznica śmierci Stanisława Mielecha

Autor: JJ
17 listopada przypada rocznica śmierci Stanisława Mielecha. To bardzo ważna postać w historii naszego Klubu - jeden z jego założycieli, pomysłodawca nazwy, a także piłkarz Wojskowych w latach 1916-1927.

Stanisław Feliks Mielech przyszedł na świat 29 kwietnia 1894 we wsi Stany. W latach 1916-1917 był zawodnikiem legionowej drużyny sportowej, sześć lat później także drużyny Legii, której nazwy był pomysłodawcą. „W kwietniu 1916 roku w budynku 'Sztabówki' zebrali się wszyscy piłkarze i ich kibice na 'walnym zebraniu', którego celem było założenie klubu. (...) Po oficjalnym zatwierdzeniu barw biało-czarnych długo dyskutowano nad nazwą klubu. Nazwy 'Drużyna Komendy Legionów' nie chciano przyjąć, bo liczyliśmy się z tym, że będziemy mieć w naszym składzie piłkarzy również spoza Kompanii Sztabowej. Odrzucono też nazwę 'Styr', jako że nad Styrem nie mieliśmy przecież przebywać stale. Wreszcie na mój wniosek, poparty przez chorążego Wasseraba, zgodzono się na nazwę 'Drużyna Sportowa Legia'. Nazwa przypominała Legiony” - wspomina Mielech w swojej książce „Sportowe sprawy i sprawki”. Był on także jednym z założycieli naszego Klubu. Zmarł 17 listopada 1954 roku.

 

Grzegorz Karpiński, historyk badający początki Legii Warszawa i kibic naszego Klubu, tak wspominał osobę Mielecha i jego role w procesie powstania Legii Warszawa w wywiadzie dla Legia.com z okazji Stulecia Wojskowych:

 

Legia.com: Jesteś twórcą rozdziałów "Księgi Stulecia", które opisują najmniej jak dotąd eksplorowany przez historyków okres - powstanie Legii i lata przed II wojną światową. Naszą rozmowę zacznę od najprostszego pytania: dlaczego obchody stulecia zaczynamy w kwietniu?

 

Grzegorz Karpiński: Dlatego gdyż naszą wiedzę dotyczącą początków Legii opieramy o wspomnienia założycieli Klubu, przede wszystkim Stanisława Mielecha. To właśnie od niego pochodzi duży opis zebrania założycielskiego. Odbyło się ono w Legionowie, miasteczku zbudowanym dla legunów na froncie wołyńskim, właśnie w kwietniu roku 1916. Przekaz bezpośredniego uczestnika zebrania założycielskiego jest dla nas kibiców podstawową wykładnią w tej sprawie, bo w końcu kto może lepiej wiedzieć, kiedy założono Legię, niż jej założyciel?

 

(…) Założyciele klubu od początku używali nazwy Legia?

 

Tak, od pierwszego dnia istnienia. Na zebraniu założycielskim przyjęto nazwę, barwy, ustanowiono zarząd, powołano prezesa. Legia była klubem w pełnym znaczeniu. Są zachowane dokumenty z tamtego okresu, które będą zaprezentowane w "Księdze Stulecia Legii", w których występuje nazwa "Drużyna Sportowa Legia". Również wspomnienia Stanisława Mielecha są w tej kwestii jednoznaczne.

 

(…) W micie założycielskim Legii osobą kluczową jest Stanisław Mielech. Mam wrażenie, że przez lata jego postać nie miała tak godnego uhonorowania, na jakie z pewnością zasłużyła. Starasz się to zmienić…

 

Zdecydowanie jest to osoba kluczowa, jeśli chodzi o Legię przedwojenną. Po pierwsze - to on stworzył tę pierwszą drużynę i w zapisach historycznych widać jego wielkie przy tym zaangażowanie. Również później, przy reaktywacji Legii w 1922 roku, Mielech od pojawienia się w klubie z początkiem 1923 roku bardzo się udzielał - stał się kapitanem tej drużyny, był jej napastnikiem oraz nauczycielem tych wszystkich piłkarzy, którzy reprezentowali Legię. Z opisów prasy i jego wspomnień wynika, że on po prostu tych zawodników nauczał piłkarskiego fachu. Później został też kierownikiem i trenerem Legii - zaliczył prawie wszystkie szczeble hierarchii klubowej, jako pierwszy gromadził dokumentację dotycząca działalności klubu, nie był tylko prezesem. Przez lata był człowiekiem od "czarnej roboty". Ten okres był ciężki dla Legii - w latach dwudziestych, do 1926 roku, to dzięki takim ludziom jak Mielech, jak Wasserab czy Knapik Legia nie upadła. Wtedy była to drużyna dość słaba, z roku na rok rozwijająca się, nie miała za mocnych podstaw i w każdej chwili mogło się to różnie potoczyć. Dziś kibice słusznie doceniają wybitnych zawodników, stawiając im pomniki, ale trzeba pamiętać, że gdyby nie Mielech, gdyby nie Wasserab, Legii dziś by mogło w ogóle nie być. Takie było znaczenie tamtych ludzi.

 

***

 

Pierwszy mecz w Warszawie

 

29 kwietnia 1917 roku na Agrykoli Legia rozegrała pierwszy mecz w stolicy, remisując ze stołeczną Polonią 1:1 po bramce właśnie Stanisława Mielecha zdobytej w ostatniej minucie spotkania. W barwach Legii wystąpiło wówczas wielu zawodników z klubów krakowskich i lwowskich.

 

***

 

Legia pamięta o swoich bohaterach, pamięta też o swoich założycielach. Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych delegacja naszego Klubu udała się na cmentarz powązkowski, gdzie oddała hołd najważniejszym ludziom dla swojej historii. Czas i przemijanie są nieubłagane, ale pamięć daje nam szansę oddania hołdu tym, którzy budowali tożsamość Klubu – powiedział wówczas Jakub Szumielewicz, Wiceprezes Zarządu Legii Warszawa. Delegację, która odwiedziła między innymi grób Stanisława Mielecha tworzyli trener Jacek Magiera, kapitan drużyny Jakub Rzeźniczak oraz Arkadiusz Malarz, a towarzyszyła im rzeczniczka Klubu, Iza Kuś.

 

TUTAJ znajdziecie wskazówki, jak dotrzeć na grób Stanisława Mielecha, a w tym miejscu materiał z tegorocznej delegacji Legii Warszawa na cmentarz na Powązkach.

 

***

 

Śledząc na bieżąco poczynania Wojskowych, pamiętajmy o tych, dzięki którym ten Klub istnieje. Gdyby nie działalność między innymi właśnie Stanisława Mielecha, tożsamość i tradycja zespołu występującego przy Łazienkowskiej byłaby inna, lub nawet Klub mógłby w ogóle nie zaistnieć na sportowej mapie Polski i Warszawy. Warto o tym pamiętać, oglądając kolejne mecze naszej drużyny w LOTTO Ekstraklasie, czy Lidze Mistrzów UEFA.


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 229
PLN
Cena 299
PLN
Cena 99
PLN