vs Lechia Gdańsk

2017-08-07 10:28:00

Siódma rocznica otwarcia nowego stadionu Legii

Autor: Jakub Mieżejewski Fot. Adam Polak, Janusz Partyka, Bartosz Jabłoński, Mateusz Kostrzewa
7 sierpnia 2010 roku, to jedna z najważniejszych dat w historii Klubu. Tego dnia po raz pierwszy kibice Legii Warszawa zasiedli na nowym obiekcie przy Łazienkowskiej 3. W inauguracyjnym meczu Wojskowi przegrali 5:6 z Arsenalem.

Dokładnie 7 sierpnia 2010 roku przy ulicy Łazienkowskiej oficjalnie otwarto Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a dokładnie jego trzy trybuny - południową, wschodnią i północną (zachodnią oddano do użytku w maju 2011 roku). W pokazowym meczu zorganizowanym właśnie z tej okazji Legia przegrała z londyńskm Arsenalem 5:6.

Tę datę możemy zaliczyć do jednej z przełomowych w historii Klubu. Po wielu latach oczekiwań kibice po raz pierwszy zasiedli na trybunach nowoczesnej areny, odpowiadającej europejskim ambicjom Legii. W oficjalnej inauguracji, na którą udało się zaprosić drużynę Arsenalu, czołowy angielski klub, wzięli udział kibice, któzy w komplecie wypełnili trybuny, a także wiele ludzi kultury, sportu i sztuki m.in. Olaf Lubaszenko, Cezary Kucharski czy Maryla Rodowicz.

Przed rozpoczęciem spotkania wiceprezydent m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz, w asyście prezesa Legii Pawła Kosmali, oficjalnie otworzył obiekt przy dźwiękach „Snu o Warszawie”. O godzinie 17. obydwie jedenastki wyszły na boisko. W zespole Kanonierów mogliśmy zobaczyć eks-legionistów - Łukasza Fabiańskiego (pierwsza połowa) oraz Wojciecha Szczęsnego (druga połowa). Tłumy kibiców miały okazję zobaczyć fenomentalny spektakl ofensywnej gry. Strzelcem premierowego gola na nowym stadionie został Alejandro Cabral, otwierając wynik pięknym uderzeniem z dystansu w pierwszych minutach meczu. Po pierwszej połowie legioniści prowadzili 3:1, ale mecz zakończył się wynikiem 6:5 dla Arsenalu. Bramki dla naszego klubu zdobyli: wspomniany Alejandro Cabral, Artur Jędrzejczyk (trzy gole) oraz Maciej Iwański. Mecz poprzedził pokaz grupy artystycznej, która przygotowała specjalny program.

Tak rozpoczęła się historia nowego stadionu, na którym kibice Legii przeżywają najlepszy okres w historii Klubu. To było godne powitanie jednego z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych obiektów w Polsce. W ostatnich latach właśniej na tej nowoczesnej arenie byliśmy świadkami radości po czterech mistrzostwach Polski, czy awansie do Ligi Mistrzów UEFA.