2016-10-13 11:00:00

TOP 5 meczów z... Pogonią Szczecin

Autor: Mateusz Wojciechowski Fot. Mateusz Kostrzewa
W piątek Legia Warszawa zagra mecz w Szczecinie. Przyjrzyjmy się pięciu najefektowniejszym starciom obydwu Klubów. Wybór jest subiektywny, zachęcamy do własnej selekcji!

1. Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 4:0 (2:0) 1964-11-22

Legia naszpikowana gwiazdami takimi jak Brychczy, Blaut czy Gmoch podejmowała u siebie broniący się przed spadkiem zespół ze Szczecina. Mecz pokazał dobitnie różnicę klas pomiędzy drużynami, a już do przerwy Legia prowadziła 2:0 po trafieniach wspomnianych „Kiciego” i Gmocha. W drugiej odsłonie przyszły selekcjoner kadry dołożył jeszcze dwa trafienia, zaliczając hat tricka. Było to kolejne efektowe zwycięstwo zespołu prowadzonego wtedy przez Virgila Popescu, który w sezonie 1964/65 zajął czwarte miejsce w lidze, a w Pucharze Zdobywców Pucharów doszedł aż do ćwierćfinału.

2. Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 6:0 (3:0) 1969-06-04

Pogrom na koniec jednego z najlepszych sezonów w historii Klubu! Wielkie strzelanie rozpoczął już wtedy legendarny Lucjan Brychczy, potem po dwa trafienia dołożyli jeszcze Jan Pieszko, a także wspaniały Kazimierz Deyna. Jedną bramkę zdobył także Janusz Żmijewski. Cóż to był za skład! Oprócz wspomnianych już piłkarzy na boisku przebywali też m.in. Robert Gadocha, Władysław Stachurski czy Władysław Grotyński. Rok 1969 był dla podopiecznych Jaroslava Vejvody iście fenomenalny, do trzeciego tytułu mistrza Polski dołożyli także półfinał Europejskiego Pucharu Mistrzów Krajowych (rozgrywki, które ewoluowały w Ligę Mistrzów UEFA).

3. Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 5:0 (2:0) 1996-03-30

Kolejny popis rewelacyjnych wówczas Wojskowych prowadzonych przez Pawła Janasa. Wynik spotkania otworzył w 25. minucie Leszek Pisz, a jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Krzysztof Ratajczyk. Zaraz po przerwie trzecią bramkę zdobył Grzegorz Lewandowski, a w ostatnim kwadransie swoje trafienia dołożyli jeszcze Jerzy Podbrożny oraz Tomasz Wieszczycki. Sezon 1995/96 to kolejny wspaniały okres w historii Legii. Co prawda nie udało się po raz czwarty z rzędu zdobyć mistrzostwa, jednak w Lidze Mistrzów UEFA Wojskowi zaszli aż do 1/4 rozgrywek, w której ulegli dopiero Panathinaikosowi Ateny.

4. Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 5:1 (2:1) 2000-05-07

Jedno z najlepszych spotkań w ogólnie nieco słabszym sezonie. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu zdobył Bartosz Karwan, gościom udało się jednak wyrównać za sprawą Pawła Drumlaka. Wydawało się, że do przerwy wynik nie ulegnie już zmianie, jednak gola „do szatni” strzelił Tomasz Sokołowski. Po przerwie legioniści mocno podkręcili tempo, czego efektem było kolejne trafienie „Sokoła”. W ostatnim kwadransie bramkę z karnego zdobył jeszcze rewelacyjny w tamtym sezonie Sylwester Czereszewski (28 bramek we wszystkich rozgrywkach!), a dzieła zniszczenia dokończył Mariusz Piekarski.

5. Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 0:3 (0:2) 2012-10-22

Nasi piłkarze dali ówczesnemu beniaminkowi lekcję futbolu. Mimo że spotkanie było rozgrywane w poniedziałek, na szczecińskiej arenie pojawił się wtedy komplet widzów, którzy chcieli zobaczyć starcie z liderującą Legią. Po przedwczesnym odpadnięciu z pucharów, podopieczni Jana Urbana mieli wtedy już tylko jeden cel – odzyskać mistrzostwo, na które w Warszawie czekano wtedy ponad sześć lat. Mecz ułożył się dla stołecznych piłkarzy wyjątkowo dobrze, gdyż po 21 minutach prowadzili już 2:0 za sprawą trafień Danijela Ljuboi i Jakuba Koseckiego. Przez dalszą część spotkania goście kontrolowali sytuację na placu gry, a pod koniec meczu drugą bramkę w spotkaniu zdobył serbski napastnik, który w tamtym czasie był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem całej ligi.