2016-03-29 16:00:00

TOP5 meczów reprezentacji przy #Ł3

Autor: Mateusz Wojciechowski Fot. Mateusz Kostrzewa
Po wygranych sparingach Polaków z Serbią i Finlandią kibice mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość - na zbliżające się wielkimi krokami Euro 2016. Przed otwarciem Stadionu Narodowego, kadrowicze rozgrywali swoje spotkania także przy Łazienkowskiej. Przypomnijmy sobie najciekawsze mecze ''Biało-Czerwonych'' na naszym stadionie.

Polska – Łotwa 6:0 26.10.1930

Pierwsze spotkanie rozgrywane przez kadrę na nowo wybudowanym stadionie, na którym kilka miesięcy wcześniej rolę gospodarza zaczęła pełnić Legia. Inauguracja na nowym obiekcie wypadła niezwykle okazale, bowiem Łotysze zostali wtedy rozgromieni aż 6:0. Cztery trafienia w tym meczu zaliczył legionista - Józef Nawrot - po jednym golu dołożyli Leonard Malik i Mieczysław Balcer. Trenerem był wówczas Stefan Loth.

Polska - Węgry 4:2 27.08.1939

Mecz rozegrany kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Zdecydowanym faworytem byli wtedy goście, wicemistrzowie świata z 1938 roku. Na stadion przy Łazienkowskiej przyszło około 20 tysięcy osób, które było świadkiem fantastycznego zwycięstwa Polaków. Bohaterem spotkania został legendarny Ernest Wilmowski, który zaliczył w tym spotkaniu hat-tricka. Do sukcesu przyczynił się też bez wątpienia szkocki trener Axel James, zaproszony przez nasze władze piłkarskie, by doradzał selekcjonerowi Józefowi Kałuży. Po meczu prezes PZPN, pułkownik Kazimierz Glabisz, powiedział: „Piłkarstwo polskie zaczęło swą historię powojenną od meczu z Węgrami i kto wie, czy dzisiejszy mecz nie jest ostatni przed wojną”. Niestety, nie mylił się.

Polska - Włochy 3:1 12.11.2003

Towarzyskie starcie z wicemistrzami Europy, naszpikowaną gwiazdami reprezentacją Włoch. Mecz miał szczególne znaczenie dla wieloletniego kapitana Legii, Jacka Zielińskiego, który zaliczył wtedy swój 60. występ w kadrze, co sprawiło że trafił do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Podopiecznie Pawła Janasa sprawili wtedy ogromną niespodziankę, pokonując Włochów 3:1. Wynik spotkania otworzył już w szóstej minucie obrońca Jacek Bąk, w 18. minucie podwyższył inny defensor, Tomasz Kłos. Wtedy też błyskawicznie odpowiedzieli rywale - już minutę później kontaktowego gola zdobył Antonio Cassano. Mimo to, w dalszej części spotkania Polacy mieli przewagę, co potwierdzili w 85. minucie, gdy piłka po strzale Macieja Żurawskiego odbiła się od słupka, a przy dobitce pod poprzeczką zmieścił ją Jacek Krzynówek.

Polska - Azerbejdżan 8:0 26.03.2005

Wielkie strzelanie w Wielką Sobotę. Mecz rozgrywany tuż przed świętami Wielkanocnymi okazał się fantastycznym popisem Polaków. Trzy bramki Frankowskiego, dwie - wchodzącego z ławki na ostatni kwadrans Marka Saganowskiego, do tego gole Kamila Kosowskiego, Jacka Krzynówka i trafienie samobójcze dały najwyższy w historii meczów przy Łazienkowskiej wynik. Podopieczni Pawła Jansa szli wtedy jak burza przez eliminacje, w których ustąpili tylko dwukrotnie reprezentacji Anglii, wygrywając wszystkie inne spotkania, co dało im pewny awans na mundial w Niemczech.

Polska - Kazachstan 3:1 13.10.2007

Spotkanie które mocno przybliżyło nas do Finałów Mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii. Mecz z teoretycznie słabszym rywalem nie okazał się jednak spacerkiem, bo goście od 20. minuty prowadzili po bramce Dmitrija Biakowa. Chwilę po przerwie doszło do niecodziennej sytuacji - na stadionie zgasły światła i zapanowała absolutna ciemność. Awarię udało się w końcu naprawić i po około 30 minutach gra została wznowiona. Nieplanowana przerwa całkowicie odmieniła oblicze Polaków, którzy w drugiej odsłownie zdominowali Kazachów i ostatecznie wygrali spotkanie 3:1. Wszystkie trzy bramki zdobył dla „Biało-Czerwonych” Euzebiusz Smolarek, który w całych eliminacjach uzbierał aż dziewięć goli.