2016-10-01 14:00:00

TOP5 meczów z Lechią

Autor: Jakub Jarząbek Fot. Mateusz Kostrzewa
Już w sobotę w kolejnym meczu LOTTO Ekstraklasy Legia Warszawa podejmie u siebie Lechię Gdańsk. Z tej okazji przypominamy pięć najciekawszych konfrontacji pomiędzy obydwoma drużynami.

Legia rywalizowała z Lechią 58 razy. Aż 35 z tych spotkań zakończyło się zwycięstwem Wojskowych, 12 razy zwyciężali piłkarze z Gdańska i 11 spotkań kończyło się remisem. Bilans bramkowy jest równie okazały - 110:47 dla Legii! Wśród tych spotkań, kilka miało ogromne znaczenie w kontekście walki o Puchar czy mistrzostwo Polski. Kilka natomiast kończyło się niesamowitymi wynikami. Warto jednak zacząć od historycznej, pierwszej konfrontacji pomiędzy tymi drużynami.

9 listopada 1947 r.

Legia Warszawa – Lechia Gdańsk 5:2 (4:1) - po raz pierwszy!

W pierwszych dwóch latach po zakończeniu II Wojny Światowej tradycyjne rozgrywki ligowe w Polsce nie zostały jeszcze wznowione. Mistrza Polski wybierano więc metodą zbliżoną do Pucharu Polski. Dzięki temu obydwa kluby miały okazję spotkać się pierwszy raz w ramach II rundy eliminacyjnej. Doszło do niej w niedzielne popołudnie przy Łazienkowskiej. "Wojskowi" nie dali rywalom żadnych szans wygrywając 5:2. Dwie bramki dla warszawskiej drużyny zdobył Kazimierz Górski. Po jednej dołożyli: Mordarski, Oprych i Nawrocki.

29 września 1955 r.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 5:0 (3:0) - w drodze po dublet!

W legijnych kronikach rok 1955 widnieje jako wspaniały okres. W ciągu kilku miesięcy drużyna z Łazienkowskiej zdobyła pierwsze mistrzostwo Polski i pierwszy Puchar Polski. W finale walki o to drugie trofeum spotkała się właśnie z gdańską Lechią. Mecz rozpoczął się wyśmienicie dla Henryka Kempnego, który w ciągu pierwszych ośmiu minut pokonał bramkarza "biało-zielonych". Ostatecznie z boiska zszedł z trzema bramkami na koncie i historycznym pucharem. Po jednym trafieniu zaliczyli: Ernest Pohl i Jerzy Słaboszowski.

8 czerwca 1963 r.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 8:1 (5:1) - historyczny pogrom.

Na trzy kolejki przed końcem sezonu 1962/1963 przyszło się obu drużynom spotkać przy Łazienkowskiej. Chociaż "wojskowi" nie liczyli się już w walce o mistrzostwo, urządzili gościom prawdziwy pokaz siły. Już po pierwszych 45 minutach było 5:1 po dwóch bramkach Błażejewskiego, dwóch Korzeniowskiego i jednej Blauta. Po przerwie Błażejewski dołożył jeszcze jedno trafienie, a dubletem popisał się Żmijewski. Porażka praktycznie przypieczętowała spadek Lechii z I ligi. Gdańska drużyna wróciła do niej dopiero po 20 latach.

20 kwietnia 2011 r.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 4:0 (1:0) - znowu w drodze po Puchar!

W kwietniu 2011 roku Legia z Lechią spotkały się trzykrotnie, w tym dwa razy w ramach półfinału Pucharu Polski. Pierwszy mecz rozegrano w Gdańsku, skąd Legia przywiozła jednobramkowe zwycięstwo. W Warszawie więc należało je przypieczętować. I "wojskowi" znowu zrobili to w doskonałym stylu. W 24. minucie indywidualną akcją popisał się Radović, obił Pietrowskiego i piłka wpadła do bramki pierwszy raz. W 63. minucie Vrdoljak przedłużał głową dośrodkowanie Wawrzyniaka, ale po zamieszaniu nikt już nie dotknął piłki i... bramkarz Lechii musiał wyciągać ją ponownie z siatki. 14 minut później piłkarze Lechii kolejny raz strzelili sobie bramkę. Po akcji Kucharczyka, "strzelcem" gola został Bąk. Ale to właśnie Kucharczyk ustalił wynik spotkania na 4:0 strzałem głową w 79. minucie. Koniec - Legia w finale! Jak się potem okazało - zwycięskim!

4 listopada 2012 r.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:2 (0:1) - pojedynek gwiazd!

Sezon 2012/13 to okres, w którym Ekstraklasa z radością mogła przyglądać się grze dwóch wielkich gwiazd - Abdou Razacka Traore z Lechii i Danijela Ljuboi z Legii. 4 listopada 2012 r. ci dwaj zawodnicy mogli w końcu stanąć sobie naprzeciw. Ljuboja szybko miał okazję pokazać rywalowi  wyższość, ale nie wykorzystał rzutu karnego w 15. minucie. Rolę egzekutora przejął więc jego boiskowy partner - Miroslav Radović, który w 36. minucie otworzył wynik meczu. Mimo tego, pojedynek gwiazd trwał dalej. W 69. minucie Traore przeprowadził doskonałą akcję, pokonał Dusana Kuciaka i wyrównał. Na szczęście na odpowiedź popularnego "Ljubo" nie trzeba było długo czekać. Siedem minut później po jego strzale było już 1:2 i to Serb cieszył się ze zwycięstwa.