2018-03-02 18:39:00

U17: próba generalna z Lechem na remis

Autor: Jakub Wydra Fot. Mateusz Kostrzewa
W ostatnim meczu sparingowym przed startem Centralnej Ligi Juniorów zespół U17 naszej Akademii zremisował 1:1 (0:0) z Lechem Poznań. Bramkę dla drużyny Tomasza Sokołowskiego zdobył Szymon Włodarczyk. Już za tydzień, w sobotę 10 marca, start rozgrywek ligowych.

Legia bardzo odważnie rozpoczęła to spotkanie, wychodząc wysokim pressingiem i dążąc do szybkiego przejęcia inicjatywy. Już w 2. minucie Kacper Grzela przelobował bramkarza Lecha Poznań, ale defensor gości skutecznie interweniował, wybijając piłkę tuż sprzed linii bramkowej. Wobec taktyki gospodarzy, lechici w początkowych fragmentach meczu mieli spore problemy z wyjściem z własnej połowy. Ta sztuka udawała im się głównie za sprawą dalekich piłek posyłanych w kierunku pola karnego Pawła Łakoty. Legioniści starali się spokojnie rozgrywać piłkę i konstruować ataki pozycyjne. Zawodnicy Kolejorza nie zamierzali jednak łatwo oddać inicjatywy i wraz z upływem czasu zyskiwali więcej pewności w swojej grze. Podopieczni Tomasza Sokołowskiego wyraźnie szukali okazji do wykorzystania wysokiego napastnika Szymona Włodarczyka. Lech szukał swoich szans po rzutach rożnych, ale defensywa Legii spisywała się bez zarzutu. W 11. minucie to jednak nasz zespół był bliski zdobycia bramki po kornerze. Środkowy obrońca Patryk Peda, po dobrym dośrodkowaniu z prawej strony, doszedł do strzału z głową, piłka minęła bramkarza, ale z linii bramkowej wybił ją jeden z obrońców gości.

Obydwa zespoły dążyły do przejęcia kontroli i dłuższego posiadania piłki. W obu ekipach brakował jednak precyzji w kluczowych momentach. Na skrzydle aktywny był Kacper Grzela, który dużo biegał, walczył, próbował inicjować ataki gospodarzy, szukał gry z ustawionym na szpicy Włodarczykiem. W środku do gry pokazywał się Bartłomiej Ciepiela, któremu również nie brakowało zaangażowania. Zawodnicy Legii długi czas przeważali, Lech próbował odpowiedzieć wysokim pressingiem. Gracze w niebiesko-białych koszulkach szukali swoich okazji do strzelenia gola po uderzeniach z dystansu i długich piłkach w pole karne rywala. Brakowało jednak precyzji. Aktywna była lewa strona Lecha, chociażby w 31. minucie groźną akcję tą stroną zakończyło dopiero ostatnie, niecelne podanie w kierunku napastnika. Pod koniec pierwszej części spotkania to goście mieli więcej z gry, zyskując przewagę w posiadaniu piłki. Lechici dużo biegali, ale nie potrafili znaleźć sposobu na zagrożenie bramce Łakoty i pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Od początku drugiej części meczu widać było, że legioniści są bardzo zdeterminowani, by zdobyć bramkę i wygrać ten pojedynek. Ta sztuka udała się w 41. minucie, gdy golkipera gości pokonał Szymon Włodarczyk. Wiktor Preuss i Bartłomiej Ciepiela agresywnym pressingiem zmusili zawodnika Lecha do straty futbolówki, dopadł do niej Kacper Gościniarek, który precyzyjnie zagrał z pierwszej piłki do Włodarczyka. Ten oddał techniczne uderzenie w kierunku dalszego słupka, obok bramkarza Kolejorza.

Stracony gol podrażnił graczy Lecha, którzy rzucili się do odrabiania strat. W 43. minucie dopięli swego, precyzyjnym strzałem z obrębu pola karnego doprowadzając do wyrównania. Chwilę później mogło być 2:1 dla Lecha, gdy mocne uderzenie pod poprzeczkę z trudem wybronił Paweł Łakota. Po tym, jak obydwie drużyny strzeliły gola, mecz toczony był w szybszym tempie, a oba zespoły stwarzały sobie sytuacje do zdobycia kolejnych bramek. Lech grał zdecydowanie lepiej, niż w pierwszej połowie, formacja ofensywna Kolejorza wyraźnie ożywiła się, była groźniejsza pod polem karnym legionistów. Fragmentami gra toczona była akcja za akcję. W 56. minucie dobre dośrodkowanie z prawej strony, w kierunku Włodarczyka, posłał Grzela, ale naszemu napastnikowi nie udało się dojść do tej piłki. W 61. minucie Kacper Gościniarek dośrodkował z rzutu wolnego, ale bramkarz w ostatniej chwili odczytał zamiary naszych graczy i przechwycił piłkę.

W 70. minucie to Lech był bliski strzelenia gola, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego jeden z jego zawodników oddał strzał głową, jednak futbolówka nieznacznie minęła słupek bramki Łakoty. Im bliżej końca spotkania, tym akcji po obu stronach było coraz mniej. Więcej było walki w powietrzu, szczególnie w środkowej części boiska. Gra była wyrównana, brakowało jednak konkretów i klarownych sytuacji do zdobycia objęcia prowadzenia. Do ostatniego gwizdka sędziego ani Lech, ani Legia nie zdołały przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

U17: LEGIA WARSZAWA – LECH POZNAŃ 1:1 (0:0)

Bramka dla Legii: Włodarczyk 41’

Skład Legii:

Paweł Łakota – Kamil Rokosz, Jan Goliński, Patryk Peda (76. Patryk Pierzak), Michał Sparwasser – Jerzy Munik (55. Michał Kochanowski), Kacper Gościniarek – Kacper Grzela (71. Dawid Barnowski), Bartłomiej Ciepiela, Wiktor Preuss (68. Oliwier Olszewski) – Szymon Włodarczyk (71. Aleksander Stawiarz)

Trener: Tomasz Sokołowski

Asystenci: Rafał Gębarski i Tomasz Kycko