vs KuPS Kuopio

2018-11-20 20:20:00

U21: Awans Polski i gol Szymańskiego!

Autor: Przemysław Gołaszewski, JP Fot. Mateusz Kostrzewa
Reprezentacja Polski do lat 21 wygrała z Portugalią 3:1 w meczu barażowym o awans na mistrzostwa Europy U21 i zakwalifikowała się do finałowego turnieju. W wyjściowej jedenastce naszej reprezentacji znaleźli się dziś dwaj legioniści - Mateusz Wieteska i Sebastian Szymański.

W pierwszym meczu Polacy przegrali na własnym terenie 0:1 i z całą pewnością nie byli uznawani za faworytów rewanżu. Tymczasem młodzi reprezentanci wspięli się na wyżyny swoich umiejętności i odwrócili losy dwumeczu. Pierwsza połowa była popisem polskich młodzieżowców. Podopieczni trenera Czesława Michniewicza objęli prowadzenie już w 5 minucie spotkania, a piłkę do siatki skierował Krystian Bielik. Trzy minuty później Polacy podwyższyli prowadzenie, a stało się to za sprawą uderzenia Dawida Kownackiego. W 24. minucie z prawej strony boiska piłkę w pole karne zagrał Bartosz Kapustka. Dopadł do niej Sebastian Szymański i uderzył po ziemi. Bramkarz rywali pogubił się i mimo heroicznych prób wybicia piłki nie zdołał zapobiec utracie trzeciego gola. Do szatni nasi reprezentanci schodzili z trzybramkowym prowadzeniem.

Po przerwie gospodarze wzięli się do pracy. Już po upływie siedmiu minut drugiej części gry udało im się strzelić gola kontaktowego. Autorem trafienia został napastnik angielskiego Wolves - Diogo Jota. Portugalczycy nie byli jednak w stanie poprawić wyniku. Polacy kontrolowali prowadzenie i w świetnym stylu poprawili wynik pierwszego starcia. Dzięki wygranej w Portugalii Polacy zakwalifikowali się na mistrzostwa kontynentu, które rozpoczną się 16 czerwca 2019 roku i odbędą się we Włoszech i w San Marino.

Portugalia - Polska 1:3 (0:3)

Bramki: Diogo Jota (52) - Krystian Bielik (5), Dawid Kownacki (8), Sebastian Szymański (24)

Portugalia: Joel Pereira - Diogo Gonçalves, Jorge Fernandes, Diogo Leite, Yuri Ribeiro - André Horta (77' Heriberto Tavares), Stephen Eustáquio, João Carvalho (38' Rafael Leão), Gedson Fernandes (70' Bruno Xadas) - João Félix, Diogo Jota.

Polska: Kamil Grabara - Robert Gumny, Mateusz Wieteska, Krystian Bielik, Kamil Pestka - Filip Jagiełło (53' Konrad Michalak), Patryk Dziczek, Bartosz Kapustka, Szymon Żurkowski, Sebastian Szymański (69' Kamil Jóźwiak) - Dawid Kownacki (90' Karol Świderski).

Żółte kartki: Jorge Fernandes, Stephen Eustáquio - Jagiełło, Kapustka, Dziczek

Sędzia: Davide Massa (Włochy).