Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2017-06-13 00:00:00
Newsletter

Urodziny Pana Lucjana Brychczego

Autor: Legia Warszawa
13 czerwca to data szczególna dla Legii Warszawa. 83 lata temu urodził się Pan Lucjan Brychczy, człowiek - legenda naszego klubu. Panie Lucjanie, wszystkiego najlepszego!

Rodowity ślązak, który na Łazienkowską trafił przypadkiem i na chwilę, a został na całe życie. Piłkarz, o którego dziś zabijałyby się największe kluby świata. Człowiek, którego na boisku, ale i poza nim cechuje niesamowita kultura, lojalność i klasa. Najpierw jako czynny piłkarz, a potem trener zdobył z Legią 13 mistrzostw Polski, 18 krajowych pucharów, cztery Superpuchary i Puchar Ligi. Żywa legenda klubu.

Lucjan Brychczy urodził się w 1934 roku w Nowym Bytomiu. Do Legii trafił w 1954 roku, aby odbyć trwającą dwa lata służbę wojskową.  To wtedy rozpoczęła się ponad 60-letnia przygoda na dobre i na złe z naszym klubem. W koszulce z „elką” na piersi rozegrał 452 spotkania, strzelając 226 goli, przez blisko 18 lat gry przy Łazienkowskiej. To klubowy rekord nie do pobicia przez następne dekady.

Jako czynny piłkarz wywalczył cztery mistrzostwa kraju (1955, 1956, 1969, 1970) i Puchary Polski (1955, 1956, 1964, 1966). Był kapitanem drużyny, która dotarła w 1970 roku do półfinału Pucharu Europy.

Na murawie imponował elegancją i kulturą. W całej karierze zobaczył tylko jedną czerwoną kartkę. Był wizjonerem środka pola, z piłką potrafił zrobić wszystko. Gdyby grał w obecnych czasach, miejsce dla niego znalazłoby się w największych klubach świata.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej w 1972 roku, pozostał w drużynie w wielu rolach - pierwszego trenera, członka sztabu szkoleniowego, a wreszcie honorowego prezesa  Legii Warszawa. Do dziś pojawia się na treningach zespołu i z poziomu murawy obserwuje wszystkie domowe mecze zespołu. Pobyt Pana Lucjana przy Ł3 spina klamrą wszystkie sukcesy naszego klubu. Jego gol w  meczu ze Stalą w Sosnowcu w 1955 roku dał Wojskowym pierwszy tytuł w historii. Kilka dni temu cieszył się na murawie z piłkarzami z trzynastego mistrzostwa kraju.

Lucjan Brychczy jest inspiracją i wzorem do naśladowania dla wszystkich legionistów. Przez całe życie kieruje się w życiu lojalnością i przyzwoitości, cechami coraz rzadszymi w dzisiejszych czasach. Dlatego niezwykłym powodem do dumy jest to, że ktoś taki jest obecny w naszym klubie.
 
Jak mówi sam Pan Lucjan, Legia Warszawa to całe jego życie. Dlatego w ten wyjątkowy dla niego dzień, życzymy mu zdrowia, szczęścia i kolejnych wspaniałych chwil przy Łazienkowskiej 3! 

 


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

JU1916
Kapitan
2017-06-13 09:20:59
Drogi Jubilacie, wielu jeszcze rocznic - także tych "okrągłych" - w ukochanej Legii, a przy tym zdrowia i uśmiechu na co dzień!
Toudi
Toudi
Porucznik
2017-06-13 10:45:28
Panie Lucjanie, dużo zdrowia i zadowolenia ze swojego ukochanego klubu.
Panie Lucjanie, wszystkiego najlepszego ;]!!!

Więcej na temat

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 159
PLN
Cena 69,90
PLN
Cena 249
PLN