2017-10-31 20:06:00

UYL: Legia - Ajax 1:4 (1:1)

Autor: Jakub Wydra Fot. Mateusz Kostrzewa Źródło: akademia.legia.com
Zespół U19 Legii Warszawa przegrał z Ajaxem Amsterdam 1:4 (1:1) w pierwszym spotkaniu II rundy fazy mistrzowskiej UEFA Youth League na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3. Rewanż zostanie rozegrany 21 listopada w Amsterdamie.

Od pierwszych minut spotkania, zgodnie z przewidywaniami to zespół Ajaxu dłużej utrzymywał się przy piłce i prowadził grę, ale legioniści wyszli na boisko bez bojaźni i próbowali przeciwstawić się holenderskiej drużynie. Przy większości prób gości defensywa naszego zespołu dobrze radziła sobie z powstrzymywaniem ataków Ajaxu. W sytuacjach, w których zawodziła obrona, zawodziły również celowniki graczy AFC. W 24. minucie przyjezdni przeprowadzili piękną dwójkową akcję, w efekcie której Jurgen Ekkelenkamp wyszedł sam na sam z Mateuszem Kochalskim, ale nie trafił w światło bramki. Legia nie stwarzała sobie klarownych sytuacji, zazwyczaj defensorzy Ajaxu neutralizowali jej próby wyjścia z kontrą daleko od pola karnego. W 32. minucie napastników gospodarzy wyręczył … obrońca AFC, który po fatalnym błędzie bramkarza skierował futbolówkę do własnej bramki. Navajo Bakboord wycofywał piłkę z prawej strony do Issama El Maacha, a ten nie trafił w nią, dzięki czemu legioniści wyszli na prowadzenie. Gol na 1:0 wyraźnie dodał skrzydeł naszej młodzieży, która coraz rzadziej dopuszczała ofensywę rywala pod własne pole karne. Podopieczni Piotra Kobiereckiego wychodzili do rywali wysokim pressingiem. Niestety, 42. minucie Kaj Sierhuis doprowadził do wyrównania. Ostre dośrodkowanie w pole karne Legii, z kryciem Sierhuisa nie zdążyli obrońcy i snajper Ajaksu pewnym uderzeniem z bliska pokonał Kochalskiego. Do końca pierwszej połowy Holendrzy próbowali jeszcze przedostać się pod bramkę Legii, ale wynik nie uległ już zmianie.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli goście, którzy od początku ruszyli do ataku. O ile pierwsze próby udało się jeszcze powstrzymać, to w 54. minucie bramkarz Legii skapitulował. Kapitalnym, mocnym uderzeniem zza pola karnego popisał się Darren Sidoel, kapitan Ajaksu. Wyjście na prowadzenie uspokoiło grę Holendrów, którzy co rusz stwarzali sobie kolejne sytuacje podbramkowe. Dobrze między słupkami sprawował się Mateusz Kochalski, który kilkukrotnie ratował Legię przed stratą gola. Nasi zawodnicy byli bliscy stworzenia zagrożenia po rzucie wolnym, ale jeden z legionistów złapany został na pozycji spalonej. W 71. minucie Sidoel sfaulował w polu karnym Mateusza Szweda i sędzia wskazał na jedenasty metr. Do rzutu karnego dwie minuty później podszedł Miłosz Szczepański, ale trafił wprost w bramkarza.

Ajax kontrolował grę, stwarzał sobie kolejne okazje i jedną z nich w końcu udało mu się wykorzystać. W 82. minucie do bramki Kochalskiego mocnym strzałem trafił Kaj Sierhuis. Legia próbowała wykorzystać luki w defensywie AFC, ale brakowało jej precyzji i szczęścia. Nasi piłkarze do końca nie odpuszczali i szukali szans na przedarcie się pod bramkę przyjezdnych. Ajax poradził sobie jednak z tymi próbami, odpowiadając w samej końcówce czwartą bramką. W doliczonym czasie gry do siatki trafił Victor Jensen, a chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

Legia Warszawa – AFC Ajax 1:4 (1:1)