Legia Warszawa
vs Pogoń Szczecin
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2018-12-01 18:04:00
Newsletter

Warsztaty dla trenerów Klubów Partnerskich APLW

Autor: Jakub Wydra Fot. Aleksandra Wór
W sobotę 1 grudnia gościliśmy przy Łazienkowskiej trenerów i koordynatorów pracujących na co dzień w Klubach Partnerskich Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Wśród prelegentów pojawili się między innymi Marek Saganowski - trener zespołu U18 Legii, Mateusz Kamuda odpowiedzialny za dział treningu indywidualnego czy Maciej Kowal - koordynator treningu bramkarzy Akademii.
 
 
 
 
– Jednym z kluczowych punktów naszej współpracy z Klubami Partnerskimi jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz możliwość zgłębiania programu szkolenia naszej Akademii przez trenerów klubów z nami współpracujących. Tego typu spotkania organizujemy cyklicznie i przykładamy do nich naprawdę dużą wagę. Podczas takich warsztatów nasi trenerzy oraz specjaliści w różnych dziedzinach mają na celu zaprezentować nasze metody pracy, naszą filozofię, program szkolenia. Zaakcentować, na co zwracamy uwagę w poszczególnych aspektach szkoleniowych. Jesteśmy otwarci na nasze Kluby Partnerskie, chcemy, by zobaczyły jak naprawdę wygląda nasza codzienna praca w Akademii. Oprócz prezentacji, nasi goście mogą w każdej chwili zadawać pytania prlegentom, inicjować dyskusję, wyjaśniać wszystkie nurtujące ich kwestie – tłumaczy ideę warsztatów Sebastian Różycki, koordynator U5 - U12 APLW, odpowiedzialny również za współpracę Legii z Klubami Partnerskimi.
 
 
 
 
Warsztaty rozpoczęły się o 11:00 powitaniem i wprowadzeniem w tematykę spotkania przez Jacka Zielińskiego, niegdyś cenionego piłkarza Legii Warszawa i reprezentacji Polski, dziś Dyrektora Sportowego Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Następnie głos zabrał
Dariusz Rolak, trener zespołu U14 Legii, który przybliżył model pracy i wykorzystywane środki treningowe w kontekście pracy nad fazą obrony. Opowiedział również między innymi o nawykach, jakie powinny cechować zawodników naszej Akademii na konkretnym etapie szkolenia.
 
– Staramy się przyglądać najlepszym klubom na świecie i czerpać z ich doświadczeń odpowiednie wzorce. Jednym z elementów, które w zachodnich klubach są na porządku dziennym, zaś w naszym kraju dopiero stają się standardem, jest jak największa liczba gier jeden na jeden w treningu. Założyliśmy, że w naszym programie szkolenia ten aspekt będzie odgrywał istotną rolę i tak staramy się na co dzień pracować – mówił Dariusz Rolak.
 
– Trenera piłki nożnej w akademii piłkarskiej porównałbym do architekta. Tworzymy plan treningu, kreślimy nasze założenia, kolejne kroki, jakie zostaną podczas zajęć podjęte, cele, jakie chcemy osiągnąć. Potem trzeba jednak wyjść na plac budowy i zmierzyć się z rzeczywistością. Z umiejętnościami zawodników, ich potencjałem do rozwoju, etapem, na jakim znajdują się w danym momencie czy dyspozycją danego dnia. Papier przyjmie wszystko, ale najważniejsze jest to, co zdarzy się na boisku treningowym i jaki przyniesie to efekt w bliższej oraz dalszej przyszłości – podkreślał trener Legii U14.
 
 
 
 
Kolejną prezentację przedstawił Maciej Kowal – koordynator treningu bramkarzy Akademii – który zaprezentował najważniejsze punkty modelu szkolenia bramkarzy w Akademii Legii.
 
– Chciałbym, żeby dzisiejsze warsztaty były dla was nie tylko ogromną dawką wiedzy, ale również impulsem do dyskusji na temat szkolenia, wymiany doświadczeń. Ze swojej strony chcę wam dziś pokazać, jak my - Akademia Legii - zmienamy podejście do szkolenia bramkarzy, jak manipulujemy środowiskiem treningowym, na jakie aspekty zwracamy szczególną uwagę – rozpoczął trener Kowal.
 
– W centrum zainteresowania Akademii jest jednostka, a nie zespół. Trudno wyobrazić sobie bardziej zindywidualizowaną pozycję na boisku, niż bramkarz. Celem naszej pracy jest dostarczać naszych absolwentów do pierwszej drużyny Legii, przygotować ich do gry na tym poziomie. To nie jest łatwe zadanie, bo każdy z was zdaje sobie sprawę, jakie oczekiwania odnośnie prezentowanych umiejętności taki zawodnik napotka w seniorskim zespole. Dlatego nasz dział treningu bramkarzy dąży do tego, by cały czas się rozwijać i podnosić poziom szkolenia, jaki możemy młodym bramkarzom zagwarantować.
 
 
 
 
Następnie szkoleniowiec drużyny U18, Marek Saganowski opowiedział o modelu i środkach treningowych w pracy nad fazą ataku, a Kacper Marzec – koordynator działu analizy – o wykorzystaniu tego narzędzia w procesie szkolenia.
 
– Ze swoich obserwacji mogę powiedzieć, że brak pokory to dziś chyba największy problem wśród młodzieży. Nie zawsze chcą słuchać rad trenerów, wywiązywać się w stu procentach ze swoich obowiązków. To duże wyzwanie dla trenera, by trafić do młodego zawodnika, zaszczepić w nim tę pokorę – wskazywał Marek Saganowski.
 
– Stworzyliśmy listę nawyków, jakie chcemy, by miał nasz zawodnik na danym etapie szkolenia, w danej kategorii. Zespół U18 to już jeden z ostatnich etapów, dlatego ta lista zawiera najwięcej punktów. Na przykład zawodnik U18 Legii powinien dobrze rozgrywać futbolówkę od tyłu czy odzyskiwać piłkę bardzo szybko po jej stracie. Dużą rolę przykładamy również do kreatywności naszych graczy. Na trzydziestym-czterdziestym metrze od własnej bramki chcę, by zawodnik miał dowolność, wykazał się swoją kreatywnością. Oczywiście, każdy chce wygrywać, ale w piłce juniorskiej nie to jest najważniejsze. Czasem można przegrać jako zespół, ale poszczególni zawodnicy wygrają indywidualnie. Naszym najważniejszym celem jest przygotować tych chłopaków do tego, by za pół roku - rok byli w stanie poradzić sobie na poziomie piłki seniorskiej. Z punktu szkoleniowego wygranie poszczególnego meczu czy ligi nie ma większego znaczenia – zapewniał były napastnik Legii, dziś trener U18.
 
 
 
 
O fazach przejściowych w kategorii U11 opowiedział jeden z opiekunów naszego zespołu, Mateusz Legierski. Trener Mateusz Kamuda przybliżył temat kreowania działań indywidulanych w treningu zespołowym. O projekcie Legia Soccer Schools prezentację przedstawił Marcin Harasimowicz.
 
Po każdej prezentacji padało wiele pytań do prowadzących je prelegentów, nie brakowało żywej dyskusji i wymiany myśli. Każdy trener mógł zabrać głos, zadać pytanie lub wyrazić swoją opinię, podzielić się swoimi obserwacjami i doświadczeniem.
 
Ostatnim punktem warsztatów będzie wspólne oglądanie meczu pierwszej drużyny Legii w ramach 17. kolejki Lotto Ekstraklasy z Koroną Kielce.
 
 
 
 
– Kluby Partnerskie Akademii Legii w ramach przygotowanej dla nich oferty mają możliwość korzystać z naszej wiedzy, doświadczeń, z naszych pomysłów. Takie warsztaty dają im okazję zobaczyć z bliska i posłuchać, jak pracuje nasza Akademia. Oczywiście, nikomu nie narzucamy swoich metod. Ma to jedynie charakter wskazówek, podpowiedzi, sugestii, tak by trenerzy z tych klubów rozwijali się. Dzięki temu mają one szanse podnieść swój poziom szkolenia, poziom organizacyjny czy piłkarski – podkreśla Sebastian Różycki.
 
 
 
 

 

Dla trzech Klubów Partnerskich były to pierwsze tego typu warsztaty – Iglopoolu Dębica, Stali Brzeg i KS Halinów. Na szkoleniu pojawili się trenerzy i koordynatorzy z szesnastu klubów współpracujących z naszą Akademią.

    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN