vs Jagiellonia

2018-02-09 16:00:00

Zagłębie - Legia: Siedem klatek

Autor: Janusz Partyka Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka
Historia meczów z Zagłębiem Lubin sięga 1985 roku. Przez 33 lata obydwie drużyny krzyżowały rękawice 62 razy - 31 razy zwyciężali Wojskowi, 20 razy padł remis, a jedenastokrotnie górą byli lubinianie. Na Dolnym Śląsku legioniści zwyciężali w lidze z Zagłębiem 12 razy. Dziś prezentujemy siedem wybranych zdjęć z ostatniej potyczki obydwu zespołów w Warszawie.

Ostatni mecz Legii Warszawa z Zagłębiem Lubin odbył się 27 sierpnia 2017 roku. W letnie popołudnie na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej zasiadło niespełna 15 tysięcy kibiców. Niektórzy fani jeszcze przed pierwszym gwizdkiem odwiedzili pomnik Kazimierza Deyny. Kilka dni później, 1 września, przypadała kolejna, 28. już rocznica śmierci tego wybitnego Legionisty.

Piąty mecz w barwach Legii rozgrywał nowy nabytek Hildeberto Pereira. Niestety, w 33. minucie zaawansowany technicznie pomocnik Wojskowych musiał opuścić boisko z powodu kontuzji kolana. Przed wznowieniem rundy wiosennej Berto został wypożyczony do drużyny Northampton Town występującej w angielskiej League One. W sierpniowym spotkaniu zastąpił go Sebastian Szymański.

Włoski temperament i efektowne zagrania - to domena Chriastiana Pasquato, który latem przyszedł do Legii z Krylii Sowietow Samara. W meczu z Zagłębiem Włoch popisał się - uchwyconą przez naszych fotoreporterów - przewrotką, piłka jednak minimalnie chybiła celu. W dotychczasowych 19 spotkaniach pomocnik Legii z przeszłością w Juventusie Turyn zdobył dwie bramki i zaliczył cztery asysty. Wszyscy liczymy na to, że wiosną będzie ważnym ogniwem w ofensywnych poczynaniach ekipy Romeo Jozaka.

Wynik ostatniej potyczki z Zagłębiem przy Ł3 otworzył w 57. minucie meczu napastnik Armando Sadiku. Albańczyka nie zobaczymy jednak na murawie ani w najbliższym spotkaniu w Lubinie, ani w kolejnych meczach warszawskiej drużyny. Kilkanaście dni temu podpisał kontrakt z hiszpanskim klubem UD Levante.

Drugiego gola dla Legii dołożył sześć minut później wspomniany wcześniej Sebastian Szymański. Na zdjęciu radość legionistów. Od lewej: Inaki Astiz, Łukasz Broź, Tomasz Jodłowiec, Artur Jędrzejczyk oraz strzelec gola Szymański. Młody legionista dobrze przepracował letni okres przygotowawczy i nieźle wypadł w sparingach - czy zobaczymy go od pierwszej minuty meczu w Lubinie?

W 78. minucie spotkania (przy stane 2:0 dla Legii) boisko opuścić musiał pierwszy bramkarz Wojskowych Arkadiusz Malarz. Zastąpił go między słupkami Radosław Cierzniak, który tuż przed końcem spotkania stanął oko w oko z piłkarzem rywali Filipem Starzyńskim. Lubinianin jednak skutecznie strzelił z rzutu karnego i mecz zakonczył się rezultatem 2:1. Ogółem, w 62 spotkaniach obydwu drużyn, 31 razy wygrywali Wojskowi, 20 razy mecz zakończył się remisem, zaś 11-krotnie górą byli rywale (bramki 90:51 na korzyść naszej drużyny).

Wcześniej, bo w 82. minucie gry, zdrugą zółtą i w konsekwencji czerwoną kartoką ukarany został obrońca Legii Michał Pazdan. Było to trzecie tego typu upomnienie legionisty w barwach Wojskowych. Na decyzję arbitra Bartosza Frankowskiego starają się wpłynąć Artur Jędrzejczyk i Thibault Moulin.