Legia Warszawa
vs Lechia Gdańsk
Czas do meczu
Ta strona używa cookie.
Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
AKCEPTUJĘ

Aktualności

2019-08-17 11:00:00
Newsletter

Zapowiedź sezonu CLJ U17: Podnieść poziom rozumienia gry

Autor: Jakub Wydra Fot. Aleksandra Wór, Michalovice CUP
W niedzielę, 18 sierpnia rywalizację w Centralnej Lidze Juniorów rozpocznie drużyna U17 Legii Warszawa. Podopieczni Rafała Gębarskiego udadzą się do Pruszkowa, gdzie zmierzą się z tamtejszym Zniczem. – Wszyscy chcemy zwyciężać, ale ma to być wygrana w określonym stylu. W stylu, który ma charakteryzować naszych zawodników, nasze zespoły. Dobry wynik musi być efektem dobrej gry - dominacji, wysokiego tempa, umiejętnego czytania gry, odpowiednich reakcji na boiskowe wydarzenia, a nie efektem typowej gry na wynik czy dziełem przypadku – podkreśla trener.

Zespół U17 przed rozpoczęciem sezonu ligowego przez tydzień trenował na obozie w Woli Chorzelowskiej, zmierzył się na wyjeździe ze Spartą Pragą oraz wziął udział w międzynarodowym turnieju Michalovce Cup.

 

 

– Podczas turnieju Michalovce Cup zagraliśmy z DAC 1904 Dunajska Streda, FC Sevillą i Olympiakosem Pireus. Rozgrywki stały na fajnym poziomie, każda z drużyn grała inaczej, miała inną charakterystykę, więc były to dla nas bardzo wartościowe sprawdziany. Dla mnie spotkania sparingowe oraz wyjazdy - na turniej, do Pragi czy na obóz - były o tyle cenne, że mogłem poznać zawodników i nowy sztab szkoleniowy. Z częścią chłopców i trenerów pierwszy raz współpracuję tak blisko i na przestrzeni dłuższego okresu czasu, więc te wspólne wyjazdy dały nam szansę nawzajem się poznać. Okres przedsezonowy pozwolił mi również przyjrzeć się z bliska zawodnikom od strony czysto piłkarskiej - określić ich potencjał, kierunki rozwoju, ich mocne i słabe strony – ocenia trener Rafał Gębarski.

 

– Pod kątem gry, myślę, że nie ma sensu przywiązywać większej wagi do naszej postawy podczas sparingów. To był okres poznawania się - zawodników między sobą, zawodników ze sztabem. Oczywiście, nasze główne założenia - co do modelu gry czy nawyków wychowanka - pozostają niezmienne, ale każdy trener ma nieco inne metody pracy, inny charakter. Priorytetem na okres przedsezonowy było zbudowanie odpowiedniej atmosfery pracy, zbudowanie relacji między sztabem i zawodnikami. Na boisku testowaliśmy różne rozwiązania, pomysły, tak by przed startem sezonu ligowego mieć odpowiednio wiele informacji o każdym zawodniku będącym w naszej kadrze – dodaje.

 

 

Latem do Legii U17 dołączył tylko jeden zawodnik z innego klubu. Jest nim Fryderyk Janaszek (rocznik 2004), środkowy, ofensywny pomocnik, który może również zagrać na pozycji napastnika. Janaszek trafił do nas z Motoru Lublin. Ponadto, awans z kategorii U15 bezpośrednio do U17 zaliczyło ośmiu graczy: Jakub Mielcarz, Tomasz Okulicki, Jakub Rutkowski, Szymon Bednarz, Sebastian Kieraś, Patryk Bek, Marcel Krajewski i Wiktor Kamiński.

 

– Liczba zawodników, których obserwujemy pod kątem transferów do najstarszych kategorii jest ograniczona, ponieważ nie po to pracujemy ze swoimi zawodnikami według własnego pomysłu, programu szkolenia, własnych metod - by później wymieniać ich na graczy z innych klubów. Widzimy, że nasza praca daje coraz lepsze efekty, dlatego chcemy, by z każdym rokiem transferów do najstarszych drużyn było coraz mniej. Sporą część naszej kadry stanowią dziś zawodnicy rok młodsi, z rocznika 2004. Uznaliśmy, że to będzie korzystne dla tych chłopców, dlatego woleliśmy przesunąć ich od razu o dwie kategorie, niż umieścić w U16, sprowadzając kilku innych graczy do U17. Priorytetem są nasi zawodnicy, a "z zewnątrz" powinni do nas trafiać wyłącznie tacy, którzy będą stanowić realne wzmocnienie i podniosą poziom rywalizacji w zespole – wyjaśnia opiekun U17.

 

– Fakt, ilu chłopców z rocznika 2004 bezpośrednio awansowało do drużyny U17 jest przede wszystkim potwierdzeniem, że w poprzednim roku wykonaliśmy z tymi zawodnikami bardzo dobrą pracę i że oni sami zrobili na tyle duży progres, by dziś móc z powodzeniem występować w starszej kategorii. Tak samo dobrą pracę w tamtym sezonie wykonał sztab szkoleniowy U16 z trenerem Tomkiem Kycko na czele, gdyż kilku zawodników z rocznika 2003 nowy sezon rozpoczyna z zespołem U18, a nie z nami. To jest właśnie sedno naszej pracy - jeśli jesteśmy w stanie przesunąć kilku chłopców do starszej kategorii i oni sobie tam radzą, grają regularnie i prezentują wysoki poziom, to właśnie to powinniśmy traktować w kategorii sukcesu.

 

 

Na jakich aspektach zamierza koncentrować się sztab szkoleniowy w pracy z drużyną podczas nadchodzącego sezonu? Jaki cel stawia przed sobą Legia U17?

 

– Główne założenie dotyczące naszej pracy z zawodnikami pozostaje niezmienne - cały czas koncentrujemy się na jednostce, a nie zespole. Zawodnicy indywidualnie mają na przestrzeni tego sezonu zrobić progres w najważniejszych dla nas aspektach, które określone są przez nasz program szkolenia. Na pewno bardzo mocno koncentrować będziemy się na pracy nad rozumieniem gry. Dla mnie najlepszym zawodnikiem będzie ten, który najwięcej daje zespołowi w trakcie gry. Nie możesz być najlepszy, jeśli nie rozumiesz gry, w której bierzesz udział. Niezależnie od pozycji, każdy gracz może być tym najlepszym - swoją dobrą postawą wpływać na wysoki poziom gry zespołu. To będzie nasz główny cel: wykreować takie jednostki, które wysoki poziom umiejętności indywidualnych będą potrafiły przekuć na korzyść dla drużyny. Tak, by w grudniu móc oddać kilku chłopców do wyższej kategorii z myślą, że sobie w niej poradzą i będą tam podstawowymi zawodnikami – podkreśla Gębarski.

 

– Nie wyobrażam sobie, by moi zawodnicy wychodzili na boisko z innym celem, niż zwycięstwo. Chłopcy muszą być świadomi, w jakim miejscu się znajdują, jaki klub reprezentują. Legia zawsze wychodzi na mecz po to, by go wygrać. Natomiast nikt w Akademii nie będzie nas po sezonie rozliczał z tego, ile spotkań wygraliśmy czy które miejsce w tabeli zajęliśmy. Wszyscy chcemy zwyciężać, ale ma to być wygrana w określonym stylu. W stylu, który ma charakteryzować naszych zawodników, nasze zespoły. Dobry wynik musi być efektem dobrej gry - dominacji, wysokiego tempa, umiejętnego czytania gry, odpowiednich reakcji na boiskowe wydarzenia, a nie efektem typowej gry na wynik czy dziełem przypadku. Chcemy, by po naszych meczach nie mówiło się o samym wyniku, ale o naszej grze, o stylu i umiejętnościach zawodników, którzy potrafią je zademonstrować w trakcie spotkania – dodaje.

 

Pierwszy mecz sezonu 2019/20 Centralnej Ligi Juniorów U17 legioniści rozegrają w Pruszkowie. W niedzielę, 18 sierpnia o 12:00 zmierzą się ze Zniczem Pruszków.

 

 

KADRA LEGII U17 NA POCZĄTEK SEZONU 2019/20 (stan na 16 sierpnia):

 

Bramkarze: Sebastian Krejer, Jakub Mielcarz*

 

Obrońcy: Tomasz Okulicki*, Jakub Rutkowski*, Szymon Bednarz*, Arkadiusz Ziarko, Marcel Krajewski*

 

Pomocnicy: Bartosz Ślendak, Ignacy Dawid, Sebastian Kieraś*, Kacper Skwierczyński, Patryk Bek*, Miłosz Pacek, Ivan Vidosevic, Bartosz Wicenciak, Oliwier Olszewski, Fryderyk Janaszek*

 

Napastnicy: Wiktor Kamiński*, Marcel Niesłuchowski

 

* - młodszy zawodnik (rocznik 2004)

 

Trener: Rafał Gębarski    II trener: Piotr Ciołkowski    Tr. bramkarzy: Michał Kubiak

 

Trener przyg. motorycznego: Krzysztof Mutschmann   Fizjoterapeuta: Aleksander Nowosadko

 

Analityk: Piotr Parchan

 

Pełen terminarz spotkań Legii U17 w rundzie jesiennej CLJ dostępny jest TUTAJ.


    Legia Warszawa

Komentarze użytkowników

Komentowanie wymaga zalogowania się do systemu

Legia na YouTube

Legia na Facebooku

Legia na Twitterze

FANSTORE

Cena 89
PLN
Cena 114,50
PLN
Cena 119
PLN