vs Lechia Gdańsk

2019-09-10 14:25:00

Żeglarstwo: Legia mistrzem Polski w klasie 505

Autor: Jakub Pawluk Fot. Klasa 505 w Polsce
Stołeczna drużyna Jakub Pawluk i Marcin Józefowski w zakończony weekend pewnie zdobyła tytuł mistrzów Polski w klasie 505. W regatach rozegranych na Morzu Bałtyckim w Dziwnowie wystartowało 17 załóg.

Rozegrano 10 wyścigów, z których aż 7 zdecydowanie wygrali nowi Mistrzowie Polski. Na drugim miejscu kolejna stołeczna załoga z AZS SGH, a morska załoga YK Stal Gdynia finiszowała na miejscu trzecim.

Klasa 505 to prawdziwy fenomen. Jest to klasa, na której pływa wielu najlepszych, zawodowych żeglarzy świata, wśród nich uczestnicy najbardziej prestiżowych regat. Na podium w regatach często goszczą olimpijczycy, czy uczestnicy Pucharu Ameryki.

To co przyciąga wielu doświadczonych zawodników z innych klas to nieporównywalna do innych jachtów satysfakcja z pływania. „Pięćsetpiątka” to szybki i wymagający jacht regatowy, który waży zaledwie 130 kg, a powierzchnia ożaglowania z wiatrem wynosi aż 42 m2, a szczególnie wyróżnia się potężny spinaker.

W kursach na wiatr 505 wchodzi w ślizg w wietrze już od 10 węzłów. Łatwo się domyślić jakich emocji i adrenaliny dostarcza żegluga w pełnym ślizgu. Mówi się, że od jachtu klasy 505 szybsze są jedynie motorówki.