Historia: Kalendarium Legii (2 stycznia): „Faja” z Łazienkowskiej - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (2 stycznia): „Faja” z Łazienkowskiej

Historia: Kalendarium Legii (2 stycznia): „Faja” z Łazienkowskiej

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. W czwartek, 2 stycznia 1956 roku, Ryszard Koncewicz objął stanowisko szkoleniowca Legii Warszawa. W czasie swojej jedynej, trzyletniej kadencji przy Łazienkowskiej, zdobył mistrzostwo i Puchar Polski - obydwa trofea w 1956 roku.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

W czwartek, 2 stycznia 1956 roku, Ryszard Koncewicz objął stanowisko szkoleniowca Legii Warszawa. W czasie swojej jedynej, trzyletniej kadencji przy Łazienkowskiej, zdobył mistrzostwo i Puchar Polski – obydwa trofea w 1956 roku. Dotychczasowy selekcjoner reprezentacji, zwany „Fają”, w CWKS-ie został następcą Węgra Josefa Steinera, który rok wcześniej zdobył z drużyną pierwszy tytuł w historii. Przejął bezapelacyjnie najlepszą jedenastką w kraju, a w grze Legii Koncewicza zachwycano się doskonałym wykonywaniem zadań taktycznych. Mówiono wówczas o najwspanialszej drużynie w historii polskiej piłki. Podziwiać na żywo grę Lucjana Brychczego, Edmunda Zientary, Edwarda Szymkowiaka, Henryka Grzybowskiego czy Jerzego Woźniaka, było dla kibiców w całej Polsce odskocznią od nieciekawej rzeczywistości. „Zaczynaliśmy grać systemem 4-2-4. Później ten sam system zyskał światową sławę jako 'brasiliana', pomysłu Vincente Feoli. U nas nazywało się go 'dubelt stoper', a pomysłodawcą był trener Koncewicz” – mówił jeden z legionistów, Henryk Grzybowski. 19 sierpnia 1956 roku piłkarze CWKS-u pod wodzą „Faji” dokonali niezwykłego wyczynu – rozgromili przy Łazienkowskiej Wisłę Kraków 12:0, co do dziś pozostaje klubowym rekordem wszech czasów. Pomimo chwilowego kryzysu w lidze Wojskowi obronili tytuł mistrza Polski, a królem strzelców, z 21 bramkami na koncie, został legionista Henryk Kempny.

Zdjęcie

„Abonament na Puchar Polski w Warszawie trwa nadal” – głosił tytuł prasowy po finałowym meczu rozegranym 23 czerwca 1956 roku na Stadionie X-lecia, w którym CWKS pokonał zabrzańskiego Górnika 3:0. CWKS jako pierwsza polska drużyna zaczęła być znana w Europie. W 1957 roku dopuszczono niestety do rozpadu niezwyciężonej drużyny Koncewicza. Wielu zawodników odeszło do innych zespołów. W trosce o talent Lucjana Brychczego, na wniosek szkoleniowca usunięto z drużyny nadużywających alkoholu i wywierających negatywny wpływ na „Kiciego” Ernesta Pola i Edmunda Kowala. „Zgodziłem się na odejście Pola i Kowala, ponieważ jak cień chodził za nimi wpatrzony jak w obrazek Brychczy. Nie mogłem pozwolić, by i on się zmarnował” – tłumaczył trener Koncewicz. Po niezłym początku kolejnego sezonu druga runda rozgrywek była fatalna. Ostatecznie CWKS zakończył sezon na szóstym miejscu. Po trzech latach pobytu w Legii, 31 grudnia 1958 roku, podziękowano za pracę trenerowi Ryszardowi Koncewiczowi, któremu zarzucano m.in. skłócenie drużyny. Bilans Ryszarda Koncewicza w Legii: 75 meczów: 42 zwycięstwa, 10 remisów, 23 porażki. Koncewicza na stanowisku zastąpił szkoleniowiec z Jugosławii Stiepan Bobek.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.