Historia: Kalendarium Legii (6 czerwca) - W hołdzie Kazimierzowi Deynie - Legia Warszawa
Plus500
Historia: Kalendarium Legii (6 czerwca) - W hołdzie Kazimierzowi Deynie

Historia: Kalendarium Legii (6 czerwca) - W hołdzie Kazimierzowi Deynie

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 6 czerwca 2012 roku przed stadionem Legii został odsłonięty pomnik Kazimierza Deyny, zaś w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się ponowna msza pogrzebowa. Po niej urna z prochami Wielkiego Legionisty, która została sprowadzona z USA do Polski, spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa

6 czerwca 2012 roku, dokładnie o godz. 20.45, przy Stadionie Legii Warszawa odsłonięto pomnik legendarnego piłkarza klubu z Łazienkowskiej Kazimierza Deyny. Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę kibiców, a także piłkarzy i przyjaciół, którzy występowali z „Kaką” na boisku. Warto podkreślić, że to właśnie jego miłośnicy związani z Legią sfinansowali realizację tej szczytnej idei. „W Warszawie przy stadionie Legii odsłonięto w środę pomnik Kazimierza Deyny. Uroczystość poprzedził pogrzeb w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po którym urna z prochami tragicznie zmarłego 22 lata temu znakomitego piłkarza spoczęła na Powązkach. Odlana z brązu rzeźba projektu Tomasza Radziewicza przedstawia Deynę w dynamicznej pozie, podczas boiskowej akcji z piłką przy nodze. Mierząca ponad dwa metry postać stoi na wbudowanym w ziemię cokole z przezroczystego betonu, który wieczorami będzie podświetlany" - pisał portal dzieje.pl.

Zdjęcie

"Odsłonięcia pomnika przed stadionem na ul. Łazienkowskiej dokonało czworo dzieci, wśród których byli uczniowie Akademii Piłkarskiej Legii oraz mali kibice warszawskiego klubu. Młodym sympatykom futbolu pomogła żona Deyny - Mariola, która kilka dni temu przywiozła jego prochy do Polski ze Stanów Zjednoczonych" – relacjonowały dalej dzieje.pl.

Zdjęcie

„Kazik wrócił do domu. Spędził 12 lat w Warszawie, to jego miasto. Warto dodać, że to pierwszy w Polsce pomnik piłkarza. Postawiono go właśnie jemu, bo nie było lepszego zawodnika” - powiedział w swojej przemowie dziennikarz Stefan Szczepłek, co zostało przyjęte brawami przez przybyłych na uroczystość fanów Legii. „Zaczęto namawiać mnie do tego w 2006 roku, ale długo odmawiałam. Tak naprawdę przekonał mnie Janusz Dorosiewicz (prezes Fundacji Kazimierza Deyny - przyp. red.) oraz wzruszające i spontaniczne apele kibiców, którzy wciąż pamiętają o Kazimierzu” - dodała żona piłkarza Mariola. „W uroczystości wzięli udział także m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz koledzy Deyny z boiska. Inicjatorami pomnika byli kibice warszawskiej drużyny, którzy w głosowaniu internetowym wybrali zwycięski projekt oraz przeprowadzali zbiórkę funduszy na finalizację przedsięwzięcia. Wcześniej, o godz. 13., w warszawskiej Katedrze Polowej odbyła się msza pogrzebowa, w której wzięli udział m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Następnie urna z prochami piłkarza została przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczęła w Alei Zasłużonych, w pobliżu grobu Kazimierza Górskiego” – czytamy dalej na dzieje.pl.

Zdjęcie

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Był wychowankiem miejscowego Włókniarza, później grał w ŁKS Łódź (1966 – jeden mecz), Legii Warszawa (1966-1978), Manchesterze City (1978-1981), San Diego Sockers (1981-1988) oraz Tijuana Legends (1988-1989). W barwach Legii wystąpił w 390 meczach, w których strzelił 141 goli. W reprezentacji Polski zaś wystąpił 97 razy i strzelił 41 goli. Był dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata (1974 – trzecie miejsce, 1978), a także złotym (1972 Monachium) i srebrnym (1976 Montreal) medalistą olimpijskim. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku w San Diego w wypadku samochodowym. „Prywatnie był cichym i spokojnym człowiekiem. Chodził własnymi ścieżkami i było mu z tym dobrze. Już nigdy później nie mieliśmy w kraju piłkarza takiego formatu” – powiedział podczas uroczystości kolega „Kaki” z boiska, legionista Władysław Stachurski.

Zdjęcie

Podczas uroczystości na Powązkach, która miała charakter państwowy, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki wręczył małżonce piłkarza Złoty Medal PKOl przyznany pośmiertnie Deynie. W tym samym dniu odsłonięto także tablicę na pamiątkową na trybunie wschodniej stadionu Legii, która od tego dnia nosi imię Kazimierza Deyny.

Zdjęcie

***

 

Z kolei 6 czerwca 1927 roku obrońca Wojskowych Teofil Terlecki jako pierwszy legionista otrzymał w lidze czerwoną kartkę i został usunięty z boiska (w spotkaniu z Czarnymi Lwów wdał się w bójkę z rywalem).

Zdjęcie

6 czerwca 2016 roku Piłkarzem Stulecia Legii Warszawa - w głosowaniu na Legia.com - wybraliście Kazimierza Deynę - dwukrotnego mistrza Polski w barwach Legii Warszawa, wielką legendę stolicy i polskiego futbolu. Deyna w głosowaniu w Plebiscycie Stulecia zdobył 7574 głosy. W klasyfikacji na Piłkarza Stulecia wyprzedził on Lucjana Brychczego – 3911 głosów, Leszka Pisza – 186 głosów, Jacka Zielińskiego – 146 głosów oraz Bernarda Blauta – 56 głosów.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.