2015-07-23 20:59:00

Botosani - Legia 0:3. 'Wojskowi' w III rundzie!

Autor: Przemysław Kucharzak Fot. Mateusz Kostrzewa
Legia Warszawa nie pozostawiła żadnych szans FC Botosani w rewanżowym spotkaniu II rundy eliminacji Ligi Europy, pokonując Rumunów 3:0. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Guilherme, Nemanja Nikolić i Aleksandar Prijović.

Po bardzo dobrym spotkaniu we Wrocławiu wiele mówiło się o składzie, w jakim Legia wyjdzie na mecz w Botoszanach. Ostatecznie Henning Berg nie eksperymentował i posłał na plac gry tych zawodników, którzy rozpoczęli zeszłotygodniowy mecz w Warszawie. W stosunku do starcia ze Śląskiem roszady były cztery: Broź zastąpił Bereszyńskiego na prawej obronie, zamiast Żyry na prawym skrzydle zagrał Guilherme, na lewą flankę powrócił Kucharczyk, a na "dziesiątkę" Dudę (na Dolnym Śląsku grali odpowiednio Masłowski i Prijović).

Jednak na składzie Legii podobieństwa z pierwszym meczem się kończą. Tym razem „Wojskowi” już w 7. minucie otworzyli wynik spotkania. Fatalny błąd popełnił Andrei Cordos, a piłkę przejął Nemanja Nikolic. Węgier zapoczątkował akcję, w której udział wzięli Ondrej Duda i Michał Kucharzyk, a zakończył ją strzałem do pustej bramki Guilherme.

Gospodarze przebudzili się dopiero po kwadransie, kiedy to w odstępie trzech minut oddali trzy groźne strzały z dystansu. Jednak albo górą był Dusan Kuciak, albo piłka minimalnie mijała słupek bramki naszego bramkarza. Jak się później okazało, było to wszystko na co stać Rumunów w pierwszej połowie. Ostatni kwadrans to totalna dominacja Legii, która zaowocowała drugą bramką. Po świetnym podaniu od Guilherme w sytuacji sam na sam znalazł się Nikolic, ale oddanie strzału uniemożliwił mu faulujący obrońca. Sędzia wskazał na „wapno”, a nasz napastnik sam wymierzył sprawiedliwość. Znakomite okazje bramkowe mieli jeszcze Ondrej Duda i Guilherme. Ten pierwszy jednak, będąc oko w oku z Ilievem, uderzył wysoko nad poprzeczką, a strzał Brazylijczyka zatrzymał się na słupku.

W przerwie norweski trener naszego zespołu zdecydował się na jedną zmianę – Tomasza Brzyskiego zastąpił Michał Żyro. I właśnie ten zawodnik już w 47. minucie znalazł się w dogodnej sytuacji bramkowej. Niestety „Żyrko”, naciskany przez rumuńskich obrońców, uderzył za lekko i piłka znalazła się w rękach Ilieva. Miejscowi kibice na pierwszą dobrą akcję swojej drużyny znowu musieli czekać około kwadransa. Najpierw indywidualnym rajdem, zakończonym strzałem, popisał się Quenten Martinus, a chwilę później ten sam zawodnik dośrodkował na głowę Attili Hadnagy'ego. W obu przypadkach górą był jednak Dusan Kuciak. Jeszcze groźniej było w 70. minucie, kiedy to po ciekawym rozegraniu rzutu wolnego potężny strzał z około 25. metrów oddał Marius Croitoru. Tym razem Kuciak już nie miał szans dosięgnąć piłki, ale ta zatrzymała się na poprzeczce.

Nasz zespół w drugiej połowie nie forsował tempa, ale i tak podwyższył wynik. Stało się to w 83. minucie. Aleksandar Prijović, który kilkanaście minut wcześniej zastąpił Nemanję Nikolicia, wykorzystał świetne górne podanie od Łukasza Brozia i z łatwością zdobył swoją pierwszą bramkę dla warszawskiej drużyny. Do końcowego gwizdka belgijskiego arbitra wynik spotkania na Stadionul Municpial nie uległ już zmianie i Legia cieszyła się trzecim z rzędu zwycięstwem.

Dzisiejszym zwycięstwem w Botoszanach Legia przypieczętowała swój awans do III rundy eliminacji Ligi Europy. Tam „Wojskowi” zmierzą się z Mladostą Podgorica lub FK Kukesi.

FC Botosani - Legia Warszawa 0:3 (0:2)

Bramki: Guilherme 7', Nikolić (k.) 38', Prijovic 83'

Żółte kartki: Cordos, Costin

FC Botosani: 1. Plamen Iliev - 19. Andrei Patache (33' Quenten Martinus), 3. Andrei Cordos (46' Gabriel Vasvari), 5. Florin Plamada, 20. Florin Acsinte - 30. Raul Costin (72' Scott Robertson), 17. Stefan Cucu - 7. Ciprian Brata, 8. Marius Croitoru, 88. Radoslav Dimitrov - 80. Attila Hadnagy.

Rezerwowi: 12. Razvan Plesca, 4. George Miron, 10. Gabriel Vasvari, 11. Quenten Martinus, 16. Scott Robertson, 21. Dan Roman, 23. Rashid Browne.

Trener: Leontin Grozavu.

Legia: 12. Dusan Kuciak - 28. Łukasz Broź, 25. Jakub Rzeźniczak, 2. Michał Pazdan, 17. Tomasz Brzyski (46' Michał Żyro) - 37. Dominik Furman, 3. Tomasz Jodłowiec (79' Michał Masłowski) - 6. Guilherme, 8. Ondrej Duda, 18. Michał Kucharczyk - 11. Nemanja Nikolić (70' Aleksandar Prijovic)

Rezerwowi: 1. Arkadiusz Malarz, 19. Bartosz Bereszyński, 4. Igor Lewczuk, 16. Michał Masłowski, 33. Michał Żyro, 9. Marek Saganowski, 99. Aleksandar Prijović.