2016-08-20 01:04:00

Brąz olimpijski legionistki Oktawii Nowackiej

Autor: Marcin Węcławek, Dariusz Urbanowicz Fot. pentathlon.org.pl
Znakomite wieści z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Oktawia Nowacka (ST "PP-CWKS Legia" Warszawa) wywalczyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym! To pierwszy medal dla Polski w pięknej historii kobiecego pięcioboju.

Jeszcze przed ostatnią konkurencją - kombinacją (bieg ze strzelaniem), Nowacka przeważała nad zwycięską Australijką Chloe Esposito i zdobywczynią srebra, Francuzką Elodie Clouvel. Polka prowadziła od pierwszej konkurencji. Wygrała turniej szermierczy. Również po pływaniu utrzymała się na pierwszym miejscu. W trzeciej kolejności podczas zawodów pięciobojowych zawodniczki przystępują do jazdy konnej. Tutaj wierzchowce są losowane, co sprawa, że pojawia się czynnik losowości. Mimo że Nowackiej nie udało się uniknąć błędu (wyłamanie na pierwszej przeszkodzie) zdobyła 293 punkty (na 300 możliwych), co pozwoliło jej przystąpić do kombinacji z przewagą 12 sekund.

Długo była liderką - do ostatniego, czwartego strzelania. Tam zmęczenie dało znać o sobie. Bardzo szybko trafiała Chloe Esposito i to ona pierwsza wybiegła na ostatni odcinek biegowy. Ani Nowacka, ani Clouvel nie były w stanie utrzymać narzuconego przez nią, zabójczego tempa. Polka musiała również uznać wyższość Francuzki, ale na metę wpadła trzecia zapewniając sobie pierwszy w historii kobiecego pięcioboju medal dla Polski. Polki przez lata posiadały absolutną władzę w światowym pentathlonie. Dość wspomnieć takie nazwiska jak Barbara Kotowska, Dorota Idzi (de domo Nowak), Iwona Dąbrowska (z d. Kowalewska), Anna Sulima czy Paulina Boenisz i w końcu Marta Dziadura. To one dzieliły i rządziły. Jednak wwprowadzenie kobiecej rywalizacji w tej pięknej, tradycyjnej (debiut olimpijski w 1912 r. w Sztokholmie!) dyscyplinie sportu, nie przełożyło się na zdobycze medalowe dla reprezentantek Polski. W pierwszych igrzyskach, w których startowały pięcioboistki - w Sydney 2000 - startowała Dorota Idzi. Potem pałeczkę przejęła Paulina Boenisz (Ateny 2004), a po niej Sylwia Gawlikowska (panieńskie nazwisko Czwojdzińska; Pekin 2008 i Londyn 2012). Jednak żadnej z tych wybitnych sportsmenek nie udało się stanąć na olimpijskim podium.

Ostatni raz polscy kibice pięcioboju nowoczestnego cieszyli się z medali olimpijskich w 1992 roku, kiedy to Polacy zdominowali rywalizację w Barcelonie. Arkadiusz Skrzypaszek zwyciężył indywidualnie oraz w punktacji drużynowej (z Maciejem Czyżowiczem i Dariuszem Goździakiem). W Montrealu '76 mistrzem olimpijskim został zawodnik Legii Warszawa Janusz Gerard Pyciak-Peciak.

Oktawia Nowacka urodziła się w Starogardzie Gdańskim. Ukończyła warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Jeszcze w tym roku walczyła z urazem stopy, by przezwyciężyć go i stanąć w Rio de Janeiro na podium. Oktawia jest żołnierzem Wojska Polskiego.