2015-08-07 14:34:00

Mija 5 lat od otwarcia nowego stadionu Legii!

Autor: Kacper Ruszczak, Adam Kołodziejski
7 sierpnia 2010 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Legii Warszawa. Tego dnia, po latach oczekiwań i 21 miesiącach budowy, kibice najlepszego Klubu w Polsce po raz pierwszy zasiedli na trybunach nowego stadionu przy Łazienkowskiej 3 - nowoczesnej piłkarskiej areny, odpowiadającej europejskim ambicjom 'Wojskowych'.

Dokładnie 7 sierpnia 2010 roku przy ulicy Łazienkowskiej oficjalnie otwarto Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W pokazowym meczu zorganizowanym właśnie z tej okazji Legia przegrała z  Arsenalem Londyn 5:6.

Ten dzień na stałe wpisał się do historii Naszego Klubu. Warszawiacy tłumnie przybyli w upalne sobotnie popołudnie, by podziwiać arenę piłkarską na miarę XXI wieku, stadion europejskiego formatu. Tak ważne wydarzenie zgromadziło na trybunach ludzi kultury, sportu i sztuki, min.: Cezarego Kucharskiego, Olafa Lubaszenkę, Zbigniewa Buczkowskiego, czy też Marylę Rodowicz. Lubaszenko swoje wrażenia po pierwszych odwiedzinach na nowym stadionie komentował tak: - Wrażenia na razie wspaniałe, a myślę, że będą coraz lepsze. Dopiero tutaj przyszedłem i... trochę jestem zagubiony, różnica jest kolosalna. To nie jest to, do czego się przyzwyczailiśmy, i bardzo dobrze. Otwarcie tego stadionu to milowy krok w drodze polskiej piłki do przodu.

Zachwycony był także Zbigniew Buczkowski: - Na Legię przychodzę od dziecka i bardzo się cieszę, że dożyłem tak wspaniałego stadionu - stadionu na miarę tego Klubu.

Obecność zaznaczyli również członkowie Galerii Sław Legii, towarzysząc oficjelom przy ceremonii otwarcia. 23 tysiące ludzi stało się świadkami rozpoczęcia nowego rozdziału w bogatej historii warszawskiego klubu.

Przed rozpoczęciem spotkania wiceprezydent m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz, w asyście prezesa Legii Pawła Kosmali, oficjalnie otworzył obiekt, przy gromkim aplauzie i dźwiękach "Snu o Warszawie". O godzinie 17 obie jedenastki wyszły na boisko. W zespole Kanonierów mogliśmy zobaczyć eks-legionistów - Łukasza Fabiańskiego (pierwsza połowa) oraz Wojciecha Szczęsnego (druga połowa). Strzelcem premierowej bramki na nowym stadionie został Alejandro Cabral, otwierając wynik kapitalnym uderzeniem z dystansu w 17. minucie. Potem dwa trafienia dołożył Artur Jędrzejczyk, a tuż przed przerwą kontaktowego gola zdobył Marouane Chamakh. Legia, ku uciesze i lekkim zdziwieniu widowni, prowadziła do przerwy 3:1. Po zmianie stron do głosu doszli goście. Gole Emmanuela Eboué i Kierana Gibbsa wysunęły londyńczyków na prowadzenie. W 76. minucie Jędrzejczyk skompletował hat-tricka i jednocześnie doprowadził do wyrównania. Po kilku chwilach Jay Emmanuel-Thomas i Samir Nasri zapewnili swoim kolegom dwubramkową przewagę. Gola na pożegnanie strzelił minutę przed końcem regulaminowego czasu Maciej Iwański. Pomimo niekorzystnego rezultatu, radości i tak było co niemiara.

Stadion Legii, jeden z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych obiektów w Polsce, otrzymał godne powitanie. Pokolenia sympatyków czekały latami, by przy Łazienkowskiej wbito pierwszą łopatę zwiastującą przyjście nowych czasów. To był moment, w którym marzenia stały się rzeczywistością. Dziś, po 5 latach, możemy cieszyć się infrastrukturą odpowiadającą europejskim standardom. Nowy obiekt jest w tej chwili nierozerwalną częścią klubowej tożsamości. Cel został osiągnięty.

Projekt stadionu wykonała pracownia JSK Architekci, generalnym wykonawcą budowy obiektu był Polimex-Mostostal.

Legia - Arsenal Londyn 5:6 (3:1)

Bramki dla Legii: Alejandro Cabral 17', Artur Jędrzejczyk 33', 37', 76', Maciej Iwański 90'

Bramki dla Arsenalu: Marouane Chamakh 38', Emmanuel Eboué 53', 61', Kieran Gibbs 63', Jay Emmanuel-Thomas 82', Samir Nasri 84'