Plus500
1 sierpnia, kibice: Cześć i chwała Bohaterom!

1 sierpnia, kibice: Cześć i chwała Bohaterom!

Kibice Legii Warszawa co roku biorą udział w akcjach na rzecz Powstańców, a także upamiętniają rok 1944 w niezwykły sposób, tworząc chwytające za serce oprawy, zakładając na ramię biało-czerwone opaski, okazjonalne koszulki czy wreszcie oddając hołd minutą ciszy.

Autor: Jakub Jeleński, JP

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka

  • Udostępnij

Autor: Jakub Jeleński, JP

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka

„To jest hołd dla tych, co noszą blizny. Dla tych, co przelali krew w imię ojczyzny” – głosiło hasło na transparencie towarzyszącym jednej z meczowych opraw legionistów, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Te dwa zdania doskonale jednak opisują szeroką działalność kibiców Legii Warszawa, którzy pomimo upływu lat, nieustannie pamiętają o bohaterach sierpnia 1944 roku. Trybuny naszego stadionu bardzo często są bowiem miejscem udzielającym niezwykle ważnych lekcji historii. Kibice Legii Warszawa co roku biorą udział w akcjach na rzecz Powstańców, a także upamiętniają rok 1944 w niezwykły sposób, tworząc chwytające za serce oprawy, zakładając na ramię biało-czerwone opaski, okazjonalne koszulki czy wreszcie oddając hołd minutą ciszy. W niedzielę, 1 sierpnia 2021 roku, obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdjęcie

Największym echem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, odbiła się oprawa meczowa z 2 sierpnia 2017 roku przy okazji spotkania z FK Astana. Kibice zaprezentowali niezwykle wymowny i mocny przekaz – niemieckiego oficera, celującego z pistoletu w głowę dziecka. Transparent w języku angielskim głosił, że w trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali 160 tysięcy osób, a tysiące z nich były dziećmi. O choreografii rozpisywały się media na kilku kontynentach. Oprócz europejskich gazet i stron internetowych, nagłówki odnoszące się do oprawy mogliśmy przeczytać w Stanach Zjednoczonych czy krajach Ameryki Południowej. Niezwykle trafnie opisał ją serbski serwis mondo.rs: „To lekcja o potwornym cierpieniu narodu, której na pewno nie zapomni nikt, kto ją zobaczył i usłyszał tego wieczoru”.

Zdjęcie

Na pomniku ofiar Rzezi Wołyńskiej, znajdującym się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie możemy przeczytać bardzo ważne epitafium: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Konieczność pamięci o bohaterskich chłopcach i dziewczętach walczących o wolność Rzeczypospolitej, od lat determinuje działania sympatyków Legii. Mecze w okolicach 1 sierpnia zawsze są na naszym stadionie szczególnymi spotkaniami, a prezentowane nań oprawy nigdy nie pozwolą zapomnieć o heroicznej walce miasta. Miasta, które – jak głosiła jedna z choreografii – przeżyło przecież własną śmierć.

Zdjęcie

Naród niemiecki w czasie II wojny światowej wyrządził ludzkości ogromną krzywdę. Naziści w swoich poczynaniach kierowali się ideologią nadczłowieka, odbierając przy tym innym narodom prawo do stanowienia o sobie, a czasem wręcz dehumanizując je. Nasi kibice przy okazji spotkania z Lechią Gdańsk w sierpniu 2018 roku przypomnieli wszystkim okrucieństwo i bestialstwo wojny, przypominając, że to właśnie „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Zdjęcie

Pamięć to rzecz nieodzowna, ale równie ważna jest codzienna pomoc bohaterom, którzy blisko 76 lat temu walczyli i ginęli za stolicę. Słowami ciężko w ogóle wyrazić wdzięczność i podziw dla dzieci, które w jedno lato musiały stać się dorosłe. Można to jednak zrobić w zdecydowanie prostszy sposób – wspomóc ich nawet drobnym gestem.

Zdjęcie

Zapraszamy do obejrzenia galerii kibiców Legii Warszawa oddających hołd Powstańcom Warszawskim:

Zdjęcie z galerii nr 1
1 / 21
Udostępnij

Autor

Jakub Jeleński, JP

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.